Encyklopedia menopauzy Menopauza
Jakie wybrać leki na menopauzę?

Dobór odpowiedniej terapii jest kluczowy przy łagodzeniu negatywnych skutków menopauzy. Zależy zarówno od stopnia nasilenia objawów u pacjentki, jej stylu życia oraz stanu zdrowia.
Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych badań (zwłaszcza cytologii, mammografii, morfologii) oraz konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ważne, aby odpowiednią suplementacją zainteresować się jeszcze przed zanikiem miesiączki (menopauzą), a już kiedy pojawią się pierwsze symptomy zachodzących w organizmie zmian hormonalnych (spadku poziomu estrogenów).
Leczenie menopauzy powinno rozpocząć się od profilaktyki – czyli od wprowadzenia odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i mikroelementy (zwłaszcza wapń i wit. D będące budulcami zdrowych kości), a ubogiej w kalorie, tłuszcze zwierzęce i używki. Należy pamiętać, że metabolizm po 40 roku życia gwałtownie spada. Jeżeli zaś chodzi o samo przyjmowanie leków – wszystko zależy od tego, jaki będzie przebieg menopauzy.
Przy łagodnych objawach wystarcza suplementacja, ziołowe leki, napary, kąpiele (często stosuje się tzw. „babcine receptury” – jak np. wyciągi z szałwii, drapacza lekarskiego, mniszka). Innym sposobem są naturalne leki hormonalne – fitoestrogeny, które naśladują działanie hormonów w organizmie. Są dostępne w aptekach bez recepty (i to zazwyczaj w kilkunastu odmianach, mogą zawierać izoflawony, lignany czy kumestany – substancje pochodzenia roślinnego, w większości występujące również w żywności).
Redakcja
Dobór odpowiedniej terapii jest kluczowy przy łagodzeniu negatywnych skutków menopauzy. Zależy zarówno od stopnia nasilenia objawów u pacjentki, jej stylu życia oraz stanu zdrowia.
Kiedy objawy mają wyjątkowo duże nasilenie można zdecydować się na HTZ. Oczywiście w tym wypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą, dobór preparatu, dawki oraz sposobu podania. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do metod naturalnych, przy HTZ występują przeciwskazania do jej stosowania. Poza tym dobrze jest się zastanowić, czy nasz organizm na pewno potrzebuje tak silnej formy terapii.
Szacuje się, że jedynie około 30% kobiet ma objawy wymagające leczenia hormonalnego.
Redakcja
« HTZ a miesiączka
drobina
9 lat temu
Do leków podchodzę jak do jeża(devil) Z suplementów także korzystam sporadycznie i mam nadzieję, że taki stan potrwa jak najdłużej:-X
pati25
10 lat temu
W aptece jest duży wybór różnych leków,suplementów.
Każda kobieta muusi sma zdecydoować się jakie leki,jaka terapia będzie dla niej najlepsza.Najlepiej po konsultacji z ginekologiem :P:-)
joannajoanna5
10 lat temu
:-Xo_O:-*(devil)
Mindi
10 lat temu
Jest duży wybór leków hormonalnych, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Niestety jeśli lek jest źle tolerowany to jak słyszę od znajomych lekarze niechętnie szukają innego, odpowiedniego.