HTZ Skutki uboczne HTZ
HTZ a miesiączka

Jeśli jesteś zdecydowana na przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej najlepiej wprowadzić ją jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Zapewnia to najlepsze działanie względem objawów wypadowych i wszystkich dolegliwości menopauzalnych, zwłaszcza ochrony przed osteoporozą.
To nieprawda, że najlepiej rozpocząć przyjmowanie hormonów tuż po ustaniu miesiączkowania. Zastosowanie HTZ po ostatniej miesiączce tak naprawdę mija się z celem, ponieważ wtedy nie dochodzi już do gwałtownych wahań hormonalnych. Zażywanie hormonów kilka lat po menopauzie może tylko wywołać niepotrzebny chaos w organizmie.
Jest wiele teorii dotyczących wpływu HTZ na miesiączkowanie. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych hormonów i czasu, w jakim są one przyjmowane. Hormonalna terapia zastępcza zastosowana w początkowym okresie menopauzy reguluje cykl miesięczny i przywraca krwawienie. To tak zwana terapia sekwencyjna. Takie miesiączki są regulowane przez przyjmowane hormony i z reguły występują regularnie, co 4 tygodnie. Z kolei HTZ przyjmowane w późniejszym etapie przekwitania w formie ciągłej (u kobiet po 50-tym roku życia) nie wywołuje miesiączki.
Na czym polega terapia sekwencyjna i terapia ciągła? Wiele kobiet uważa, że hormonalną terapię zastępczą przyjmuje się w takich samych dawkach i w takiej samej formie przez kilka lat. Tymczasem HTZ ma wiele postaci i w ciągu całej terapii lekarz odpowiednio dobiera dawki i rodzaje hormonów do wieku i sytuacji pacjentki. Terapia sekwencyjna najlepiej sprawdza się w początkowej fazie menopauzy. Polega na podawaniu kobiecie estrogenów przez 21 dni cyklu, w tym przez 12 dni łącznie z progesteronem. Przez kolejne 7 dni następuje przerwa w przyjmowaniu hormonów i wówczas występuje krwawienie.
M. Witczak
Jeśli jesteś zdecydowana na przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej najlepiej wprowadzić ją jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Zapewnia to najlepsze działanie względem objawów wypadowych i wszystkich dolegliwości menopauzalnych, zwłaszcza ochrony przed osteoporozą.
W terapii ciągłej hormony podawane są kobiecie bez przerwy, w odpowiedniej mieszance estrogenowo-progesteronowej, które nie wywołują krwawienia. Na ten rodzaj terapii hormonalnej przechodzą kobiety po ostatniej miesiączce lub ok. 50-tego roku życia.
Jak HTZ wpływa na owulację?
Hormonalna terapia zastępcza nie wpływa na płodność w czasie menopauzy, to znaczy nie blokuje owulacji. Warto pamiętać, że zanim kobieta przestanie ostatecznie miesiączkować ma nieregularne owulacje. Hormonalna terapia zastępcza nie ma działania antykoncepcyjnego i nie pomaga zapobiegać ciąży. Choć nieregularne miesiączki i rzadkie owulacje w trakcie menopauzy mogą sugerować, że kobieta nie zajdzie w ciążę, warto mimo wszystko się zabezpieczyć przed nieplanowanym ryzykiem. Dopiero po ostatniej miesiączce ryzyko zajścia w ciążę spada.
M. Witczak
« Dieta na lato
pati25
7 lat temu
A ja stosuję taką terapię.Czuję się wyśmienicie.Nie zauważyłam jakiichś skutków ubocznych.Chodzę reggularnie na kontrolę,robię badania.
Mindi
8 lat temu
Mam podobne odczucia, także wolałabym nie potrzebować stosowania HTZ. Niestety wśród znajomych, które stosują występuje wiele objawów ubocznych, może nie poważnych ale uciążliwych.
drobina
8 lat temu
Mam chyba szczęście, że nie muszę stosować HTZ. Chyba nawet bym się na to nie zdecydowała, bo przeczytałam na ten temat tak wiele skrajnych opinii, że w końcu nie wiem, czy ta terapia bardziej pomaga, czy szkodzi.