HTZ Skutki uboczne HTZ
HTZ a miesiączka

Jeśli jesteś zdecydowana na przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej najlepiej wprowadzić ją jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Zapewnia to najlepsze działanie względem objawów wypadowych i wszystkich dolegliwości menopauzalnych, zwłaszcza ochrony przed osteoporozą.
To nieprawda, że najlepiej rozpocząć przyjmowanie hormonów tuż po ustaniu miesiączkowania. Zastosowanie HTZ po ostatniej miesiączce tak naprawdę mija się z celem, ponieważ wtedy nie dochodzi już do gwałtownych wahań hormonalnych. Zażywanie hormonów kilka lat po menopauzie może tylko wywołać niepotrzebny chaos w organizmie.
Jest wiele teorii dotyczących wpływu HTZ na miesiączkowanie. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych hormonów i czasu, w jakim są one przyjmowane. Hormonalna terapia zastępcza zastosowana w początkowym okresie menopauzy reguluje cykl miesięczny i przywraca krwawienie. To tak zwana terapia sekwencyjna. Takie miesiączki są regulowane przez przyjmowane hormony i z reguły występują regularnie, co 4 tygodnie. Z kolei HTZ przyjmowane w późniejszym etapie przekwitania w formie ciągłej (u kobiet po 50-tym roku życia) nie wywołuje miesiączki.
Na czym polega terapia sekwencyjna i terapia ciągła? Wiele kobiet uważa, że hormonalną terapię zastępczą przyjmuje się w takich samych dawkach i w takiej samej formie przez kilka lat. Tymczasem HTZ ma wiele postaci i w ciągu całej terapii lekarz odpowiednio dobiera dawki i rodzaje hormonów do wieku i sytuacji pacjentki. Terapia sekwencyjna najlepiej sprawdza się w początkowej fazie menopauzy. Polega na podawaniu kobiecie estrogenów przez 21 dni cyklu, w tym przez 12 dni łącznie z progesteronem. Przez kolejne 7 dni następuje przerwa w przyjmowaniu hormonów i wówczas występuje krwawienie.
M. Witczak
Jeśli jesteś zdecydowana na przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej najlepiej wprowadzić ją jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Zapewnia to najlepsze działanie względem objawów wypadowych i wszystkich dolegliwości menopauzalnych, zwłaszcza ochrony przed osteoporozą.
W terapii ciągłej hormony podawane są kobiecie bez przerwy, w odpowiedniej mieszance estrogenowo-progesteronowej, które nie wywołują krwawienia. Na ten rodzaj terapii hormonalnej przechodzą kobiety po ostatniej miesiączce lub ok. 50-tego roku życia.
Jak HTZ wpływa na owulację?
Hormonalna terapia zastępcza nie wpływa na płodność w czasie menopauzy, to znaczy nie blokuje owulacji. Warto pamiętać, że zanim kobieta przestanie ostatecznie miesiączkować ma nieregularne owulacje. Hormonalna terapia zastępcza nie ma działania antykoncepcyjnego i nie pomaga zapobiegać ciąży. Choć nieregularne miesiączki i rzadkie owulacje w trakcie menopauzy mogą sugerować, że kobieta nie zajdzie w ciążę, warto mimo wszystko się zabezpieczyć przed nieplanowanym ryzykiem. Dopiero po ostatniej miesiączce ryzyko zajścia w ciążę spada.
M. Witczak
« Dieta na lato
pati25
10 lat temu
A ja stosuję taką terapię.Czuję się wyśmienicie.Nie zauważyłam jakiichś skutków ubocznych.Chodzę reggularnie na kontrolę,robię badania.
Mindi
10 lat temu
Mam podobne odczucia, także wolałabym nie potrzebować stosowania HTZ. Niestety wśród znajomych, które stosują występuje wiele objawów ubocznych, może nie poważnych ale uciążliwych.
drobina
10 lat temu
Mam chyba szczęście, że nie muszę stosować HTZ. Chyba nawet bym się na to nie zdecydowała, bo przeczytałam na ten temat tak wiele skrajnych opinii, że w końcu nie wiem, czy ta terapia bardziej pomaga, czy szkodzi.