Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Aktywna po pięćdziesiątce? Czemu nie?

aktywna-po-piecdziesiatce-czemu-nie

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie o to, jak postrzegać swoje życie po ukończeniu jego pięćdziesiątego roku. Czy jest to dobry czas, aby zacząć wszystko jeszcze raz i poczuć jego smak?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Kobiety po pięćdziesiątce posiadają atuty, których nie da się zakwestionować. Są nie tylko dojrzalsze, ale posiadają nie lada bogactwo, jakim jest bagaż zebranych przez nie doświadczeń. Są też świadome tego, że czas upływa, a tym samym nie tylko pragną zmian, ale również chcą je wcielać w życie. Oczywiście, bycie matką, a potem również babcią, to role niemożliwe do przecenienia. W żadnym wypadku nie można jednak wychodzić z założenia, że spełnianie wspomnianych ról powinno być usprawiedliwieniem dla wyeliminowania własnych potrzeb. Jest to o tyle ważne, że na robienie tego, co sprawia nam przyjemność, nigdy nie jest za późno, a panie zasługują na szczęście bez względu na to, co mówi nam na ich temat metryka.

Realizuj swoje cele

Nie ma przy tym znaczenia to, jak bardzo nietypowy jest cel, jaki chce się zrealizować. Może być to kurs tańca, wycieczka do Rzymu, kurs niemieckiego, a nawet własny biznes. O tym, jak barwne może być życie po pięćdziesiątce można przekonać się już choćby analizując, jak wiele szkoleń, kursów oraz warsztatów oczekuje na kobiety, które przekroczyły ten magiczny wiek. Okazuje się przy tym, że na wspomnianych zajęciach można zdobyć nie tylko unikatowe umiejętności, ale również nawiązać nowe znajomości. Marzenia kobiet po pięćdziesiątce nie różnią się zresztą od tych, które są charakterystyczne dla ich młodszych koleżanek. Panie w tym wieku chcą dobrze wyglądać i wcale nie odstrasza ich perspektywa spędzania czasu aktywnie.

Aqua fitness idealny dla pań

Wśród skierowanych do nich propozycji na szczególną uwagę zasługuje aqua fitness, który znakomicie łączy elementy charakterystyczne zarówno dla pływania, jak i dla gimnastyki. Branża wellness już od dawna jest zresztą świadoma tego, jak znakomitymi klientkami mogą być panie po pięćdziesiątce, zaskoczeniem nie powinna być więc bardzo bogata oferta zajęć przygotowywanych właśnie z myślą o nich. Zajęcia te poprawiają kondycję ciała i umysłu, umożliwiają relaks, a jednocześnie dodają energii. Za każdym razem odbywają się przy tym pod okiem profesjonalisty i są dostosowane do potrzeb wynikających z wieku, nie ma więc powodów do tego, aby obawiać się o własne bezpieczeństwo.

Miłość i biznes po pięćdziesiątce

Kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia nie mają też żadnych ograniczeń, które sprawiłyby, że nie znajdą szansy na prawdziwą miłość. Późna miłość nie jest przy tym wcale mniej szalona niż ta, jaką przeżywa się we wczesnej młodości. Taki wiek to również czas, w którym wiele kobiet decyduje się zerwać z rutyną i realizować się zawodowo, a wiek sprawia, że są znakomitymi businesswoman. W każdej chwili można zresztą uzupełnić swoją wiedzę i poprawić umiejętności, kursy organizowane dla kobiet po pięćdziesiątym roku życia cieszą się bowiem ogromną popularnością bez względu na to, czy mamy do czynienia z kursami komputerowymi, czy też językowymi. Co ciekawe, nie ma takich sfer życia, które byłyby zarezerwowane tylko dla ludzi młodych. Przykłady można mnożyć, a znakomitym dowodem potwierdzającym tę tezę jest liczba blogów prowadzonych przez ponad pięćdziesięcioletnie autorki. Kobiety w tym wieku mają zresztą jeszcze jedną przewagę nad młodszymi koleżankami, nie paraliżuje ich już bowiem strach przed zrobieniem pierwszego kroku.

Natalia Wieteska

Komentarze (15)

Emilly27k

8 lat temu

Mindi koniecznie musisz się nastawić do życia pozytywnie.
Więcej czasu dla siebie nie myśl o rodzinie. Warto się wybrać do kosmetyczki razem z córką czy przyjaciółką.

Mindi

8 lat temu

Chcę być dobrej myśli i pozytywnie nastawiam się na ten czas. Nigdy nie miałam czasu dla siebie ale teraz uczę się znajdować wolne chwile tylko dla siebie. Życie różn ie się układa ale trzeba walczyć o siebie w każdej sytuacji, przynajmniej trzeba próbować :-X

filodendron

8 lat temu

Kto może niech się realizuje, bo czas szybko leci. Dopóki się jest zdrowym można wszystko. Niestety, wiele kobiet w wieku menopauzalnym zapada na choroby nowotworowe i hormonalne i już wtedy nie jest tak pięknie.W takich sytuacjach człowiek chce po prostu pozostać wśród żywych i to już jest radością . A aktywną można być w każdym wieku , wystarczy spojrzeć wokół jak panie działaja na róznych frontach 🙂

elle@elle

8 lat temu

o ja tez jestem osoba ktywna, jedynie choroba czy inne nagle zdrzenie by mnie moze pwstrzymalo, taka jestem od zawsze i nawet do setki ja da rade chce byc aktywna bo widze sens zycia i mi to odpowiada :)))

dulcynea

8 lat temu

Jestem aktywna od zawsze , od dzieciństwa.
Jeśli zdrowie mi będzie dopisywać po pięćdziesiątce będę w dalszym ciągu aktywna.

Tess

8 lat temu

Jeśli jest zdrowie to wiek po pięćdziesiątce może być bardzo dobrym czasem. Dla mnie ten okres zaczął się kiepsko, przechodziłam menopauzę, zmarł mi mąż i byłam w depresji. Z pomocą rodziny poradziłam sobie a potem spotkało mnie wiele dobrego.

drobina

8 lat temu

…a ja właśnie po pięćdziesiątce zaczęłam realizować swoje marzenia, które odłożyłam na półkę jakieś trzydzieści lat temu. Nie wiem jak to się stało, że przeleżały na niej tyle lat?
Na pewno ważniejsza była rodzina: dzieci, mąż, rodzice…, ale tak sobie myślę, że mogłam zrobić coś więcej dla siebie. Czasami po prostu mi się „nie chciało chcieć”. Teraz wiem, że wtedy bardzo przyczyniły się do tego moje choroby (astma i niedoczynność tarczycy – Hashimoto), o których wtedy jeszcze nie wiedziałam. Dzisiaj chociaż częściowo nadrabiam stracony czas.
Filo! Doskonale Cię rozumiem, bo przeżywałam to samo co Ty. Też opiekowałam się chorą mamą, która także zapadła na tą podstępną chorobę. To trudny czas i dla chorego, i dla opiekunów. Jednak nawet w tym ciężkim okresie znalazłam czas na aktywność fizyczną i realizację swoich małych marzeń. Ty też postaraj się zrobić coś dla siebie. Wiem, może mi było trochę łatwiej, bo w opiece nad mamą dużo pomagała mi córka, no i tata. Mam jednak nadzieję, że uda Ci się „ukraść” jakieś (choćby malutkie) marzenia dla siebie.

elle@elle

8 lat temu

mowia madrzy ludize,ze zycie dopiero zaczyna sie po piecdziesiatce, juz nie mowiac o setce hi hhi :)))

filodendron

8 lat temu

Emilly dziękuję bardzo , takie wsparcie duchowe też jest bardzo ważne , od razu człowiek inaczej sie czuje 🙂

Emilly27k

8 lat temu

Filo pamiętaj ,że jesteśmy tutaj na portalu i możesz z nami rozmawiać na każdy temat.
Filo ty i tak dużo zrobiłaś. Mam na myśli moment kiedy Twój mąż cię potrzebował byłaś dla niego wsparciem. Nie poddawaj się. Gdyby było to możliwe pomogłabym ci troszkę zrzucić tego ciężaru jaki masz w obecnej chwili.

Emilly27k

8 lat temu

Osobiście cieszę się,że ten temat jest poruszany na forum. Malo się mówi ogólnie w tym temacie. Moja mama ma już ten wiek, ale widzę po niej ,że aktywności jej nie brakuje. Jestem dumna z mojej mamy. :)))

filodendron

8 lat temu

Życie mi się skomplikowało w związku z moją choroba i opieką nad chora mamą. Moja aktywność to tylko taka skierowana na rodzinę i mamę przede wszystkim – rozmowy z nia ,spacery itp.Demencja jest bardzo trudna choroba zwłaszcza dla opiekuna i rodziny.nie mam czasu dla siebie na moje ulubione aktywności. Czuję się mocno zaniedbana , mam za dużo pracy.Muszę trochę o sobie też pomysleć ale na razie myśle tylko o mamie i rodzinie.

sirena46

8 lat temu

To również dotyczy panów. Ludzie żyją coraz dłużej i w związku z tym przesuwa się granica wieku kiedy możemy jeszcze coś dokonać i zmienić. Dbać o siebie i być aktywną trzeba zawsze bez względu na wiek. Myślę, że kobieta po pięćdziesiątce ma więcej czasu, dzieci już samodzielne, a rola babci jest ważna, ale to już nie takie obowiązki i odpowiedzialność jak z własnymi dziećmi. A zakochać możemy się również w wieku dojrzałym, uczucie nie patrzy na wiek :-X

Zostaw komentarz