ABC Zdrowia Zdrowie
Choroba Hashimoto – jak przebiega jej leczenie?

Wiele schorzeń dotyczy naszego układu immunologicznego. Jednym z nich jest choroba Hashimoto – jak przebiega jej leczenie?
Choroba Hashimoto
Choroba Hashimoto jest najczęściej związana z zapaleniem tarczycy i powiększonym gruczołem tarczycowym. Jest schorzeniem autoimmunologicznym, czyli takim, w którym organizm walczy sam ze sobą. Ten rodzaj choroby tarczycy nazywamy inaczej przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Nazwa Hashimoto pochodzi od japońskiego lekarza – Hakaru Hashimoto, który opisał pierwsze przypadki tego schorzenia. Choroba może występować także z innymi problemami autoimmunologicznymi. Jest przewlekła a zmiany które powoduje są nieodwracalne. W diagnostyce stosuje się badania sprawdzające stan tarczycy oraz poziom hormonów tarczycowych i przysadki mózgowej. Obserwuje się także poziom cukru i cholesterolu we krwi. Do najczęstszych jej objawów zalicza się zmęczenie, nerwowość, osłabienie, spowolnienie psychiczne i fizyczne. Przy Hashimoto mogą wypadać włosy a skóra staje się sucha. Może prowadzić ona również do depresji oraz choroby afektywnej-dwubiegunowej.
Choroba Hashimoto – jak przebiega jej leczenie?
Leczenie choroby Hashimoto wymaga stosowania odpowiednich leków, polega na usuwaniu jej skutków. Na niedoczynność tarczycy stosuje się tyroksynę, Dawkę leku ustala się indywidualnie, uwzględniając masę ciała pacjenta. Kobiety w ciąży, dzieci oraz młodzież zwykle wymagają większego dawkowania niż pozostali chorzy. Nieleczona choroba u dzieci, może prowadzić do niedorowzowju umysłowego. Terapia jest skuteczna, ale wymaga stałej kontroli lekarskiej. Oprócz leczenia farmakologicznego, ważną rolę odgrywa właściwa dieta. Zmiana sposobu odżywiania przyczyni się do poprawy stanu zdrowia oraz jakości codziennego życia. Dietetycy często zalecają chorym na Hashimoto rezygnację z cukru, glutenu, laktozy czy kazeiny. Zdrowa dieta jest podstawą do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Leczenie Hashimoto trwa całe życie. Odpowiednie leki oraz dieta pozwalaj zminimalizować objawy choroby. Diagnostyka jest trudna, co często uniemożliwia jej szybkie rozpoznanie. W trosce o zdrowie należy pamiętać o wykonywaniu regularnych badaniach, uwzględniających także stan naszej traczycy, co pozwala na zdiagnozowanie choroby i jej dalsze leczenie.
Katarzyna Antos
« Cukrzyca ciążowa – jak przebiega jej leczenie?
Mindi
8 lat temu
Choroba jest coraz częściej rozpoznawana. W mojej rodzinie także jest chora na hashimoto. Wszystkie te objawy miała, bardzo źle się czuła i dopiero po wielu latach przypadkowe badanie tarczycy wykazało co jest powodem jej złego samopoczucia i poważnych dolegliwości. Dobrze, że wiadomo jak się leczy tę chorobę.
pati25
8 lat temu
Na szczęście nie mam problemów z tarczycą.Tej choroby nie ma nikt bliski.Przeczytałam o niej.To szok,że jest taka groźna
dulcynea
8 lat temu
Moja koleżanka jest również dotknięta chorobą Hashimoto.
Ona nie narzeka , w tej chwili ma uregulowane poziomy hormonów. Bardzo przestrzega diety , pilnuje farmakoterapii, dawkowanie ma bardzo różne.
Początek zanim rozpoznano chorobę , mówiła , że bardzo cierpiała.
elle@elle
8 lat temu
na hashimoto horuje moja bratowa,biedna dziewczyna meczy sie z dietami bez glutenu ,i ma uposledzenie trawiennia cukru prze sledzione i leki od tego :)))tak ze weim ,ze jest to ciezka w przebiegu choroba
drobina
8 lat temu
Niestety, ta choroba jest mi „bliska” od wielu lat. Chorobę Hashimoto zdiagnozowano u mnie cztery lata temu, ale podejrzewam, że zaczęła mnie „gnębić” jakieś dziesięć lat wcześniej. Byłam wiecznie zmęczona, nerwowa, senna, zaczęłam mieć kłopoty z koncentracją. Nie poznawałam samej siebie – ja zawsze wesoła, pełna energii, żywe srebro
– nagle stałam się zmęczoną, zgorzkniałą babą, która nie mogła ze sobą dojść do ładu. W końcu sama wpadłam na to, że mogę mieć niedoczynnośc tarczycy. Cztery lata temu poszłam do lekarza, poprosiłam o skierowanie na badania TSH i okazało się, że mam rację.
Od tamtej pory wiele się zmieniło. Trafiłam do cudownej pani doktor – endokrynolog, która postawiła mnie na nogi. Najpierw musiałam się u niej „meldować” co trzy miesiące, a teraz raz w roku. Wprawdzie codziennie rano łykam tabletkę, ale to nie problem. Najtrudniej było mi zmienić dietę i wrócić do aktywnego życia, ale dałam radę:-X Dziś „fruwam” – czuję się prawie tak samo, jak trzydzieści lat temu:-):-X
filodendron
8 lat temu
Moja koleżanka ma tę chorobę i powiem, że od tego rozchorowała sie na wiele innych chorób, mi.in. na serce i musi mieć rozrusznik. Jest to bardzo niebezpieczna choroba.
sirena46
8 lat temu
Mam w rodzinie bliską młodą osobę, u której wykryto chorobę Hashimoto i to właściwie przy okazji rozszerzonych badań krwi. Nie ma na razie żadnych objawów nieraz jest senna, ale poza tym czuje się dobrze i oby tak zostało. Oczywiście jest pod kontrolą endokrynologa, który na razie nie przepisał żadnych leków, tylko co jakiś czas badania kontrolne.