Fitness Ruch to zdrowie

7 powodów, dla których warto zamienić samochód na rower

7-powodow-dla-ktorych-warto-zamienic-samochod-na-rower

Za oknami piękna pogoda, wszystko wskazuje na to, że wiosna zadomowiła się u nas na dobre. To doskonała okazja, by przesiąść się z samochodu na rower. W naszym artykule przedstawiamy 7 powodów, dla których warto zamienić samochód na rower.

Zapomnij o korkach!

Osoby, które mieszkają w dużych miastach, często skarżą się na korki, w których każdego dnia spędzają sporo czasu. Czyż nie lepiej byłoby go wykorzystać w przyjemniejszy sposób? Jeśli irytują cię niekończące się korki, przesiądź się z czterech kółek na dwa. Zarówno autobusy MZK, jak i samochody osobowe muszą jeździć wytyczonymi drogami, więc próba ominięcia korków nierzadko kończy się niepowodzeniem. Rower otwiera przed nami nowe możliwości. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy miliardy euro na rozwój infrastruktury, dzięki temu w wielu miastach ścieżki rowerowe uległy rozbudowaniu. Coraz częściej się zdarza, że łączą one odległe części miasta. Ścieżki rowerowe mają jedną zaletę – na nich praktycznie nie występują korki, toteż pokonanie tej samej odległości na dwóch kółkach może zająć nam mniej czasu niż samochodem czy autobusem. Ponadto osoby, które poruszają się na rowerze, są niezależne, mogą ominąć korki, korzystając z dróg osiedlowych, polnych itp.

Zaparkuj pod biurem!

Ile razy krążyłaś wokół budynku, w którym mieści się twoje biuro w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego? Jeśli nie chcesz wydawać kroci na płatne parkingi, już dziś zrezygnuj z samochodu na rzecz roweru. W przypadku tego ostatniego wszelkie koszta sprowadzają się do zakupu solidnego zabezpieczenia. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ pomimo upływu czasu grupa złodziei rowerów wciąż jest liczna. Coraz więcej firm wystawia przed swoją siedzibą specjalne metalowe boksy pozwalające na przypięcie naszego ekologicznego środka transportu. Ponadto rowerem można zaparkować pod drzewem, murem budynku itp. – z pewnością znajdziesz odpowiednie miejsce!

Oszczędzaj na wakacje!

Zarówno samochód, jak i bilety MZK generują niemałe koszty. W przypadku roweru są one znacznie niższe. W praktyce najczęściej sprowadzają się do zakupu pojazdu, zapięcia zabezpieczającego przed kradzieżą i konserwowania. Czasem zdarzają się drobne usterki, które wymagają naprawy. Nie jest ona jednak tak kosztowna jak w przypadku awarii samochodu. Ten ostatni generuje liczne wydatki: zakup używanego – co najmniej kilka tysięcy złotych, benzyna – niespełna 5 zł za litr, przegląd techniczny – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, obowiązkowe ubezpieczenie OC – co najmniej kilkaset złotych. Z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki przemieszczaniu się po mieście na rowerze możesz wykupić wakacje na Majorce. Jak widać ekologiczny transport naprawdę się opłaca!

Marlena

Za oknami piękna pogoda, wszystko wskazuje na to, że wiosna zadomowiła się u nas na dobre. To doskonała okazja, by przesiąść się z samochodu na rower. W naszym artykule przedstawiamy 7 powodów, dla których warto to zrobić.

Zadbaj o zdrowie!

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, a jazda na rowerze wpływa pozytywnie na naszą kondycję i samopoczucie. Osoby, które regularnie korzystają z jego dobrodziejstw, rzadziej cierpią z powodu chorób serca, cieszą się dobrą odpornościa i zgrabną sylwetką. Podczas przejażdżek rowerowych można spalić kawałek tortu naszpikowanego tłustym, aczkolwiek smacznym kremem, a nawet tabliczkę białej czekolady! Chcesz schudnąć zdrowo i bez większych wyrzeczeń, zacznij dojeżdżać do pracy rowerem!

Bądź niezależna!

Chcesz być wolna – kup sobie rower! Zarówno samochód, jak i publiczne środki transportu w pewnym stopniu nas ograniczają. Tramwaje i autobusy często jeżdżą dookoła całej dzielnicy, zanim dotrą do przystanku, przy którym mieści się siedziba naszej firmy. Poza tym korzystając z publicznych środków transportu, musisz liczyć się z opóźnieniami, nierzadko znacznymi, oraz tłokiem. Z kolei samochodem nie wszędzie zaparkujesz.

Zawsze punktualna!

Gdy jedziesz rowerem i jesteś spóźniona do pracy, możesz skorzystać ze skrótów. Samochodem nie przejedziesz przez park łączący twoje osiedle z ulicą, przy której mieszkasz, a rowerem owszem. Ponadto nie tracisz czasu, stojąc w korkach.

Poczuj frajdę!

Jazda na rowerze to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy. Ruch na świeżym powietrzu gwarantuje przypływ endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Dodatkowym atutem ekologicznego środka transportu na dwóch kołach jest możliwość podziwiania pięknych, wiosennych widoków. Naciesz oczy, uszy i nos zapachem kwitnących drzew owocowych i śpiewem ptaków!

Marlena

Komentarze (11)

aneczka

8 lat temu

Kocham rower, kocham wycieczki rowerowe i właśnie już szykuję swój rower na wiosenne przejażdżkiB)

Mindi

8 lat temu

Z jazdy na rowerze same korzyści. Bardzo się cieszę, że namówiłam męża na kupno roweru, myślę, że w każdy weekend będziemy wyruszali na przejażdżki rowerowe. Może w ciepłe popołudnia w tygodniu także czasem się uda. Wybierać będziemy drogi oddalone od centrum. Chociaż jak ostatnio przejechałam się z wizytą do mamy to bocznymi uliczkami było wygodnie i szybko 🙂

stazyz

8 lat temu

Danusiate i Sireno46 zgadzam się z Wami w zupełności… kocham chodzić i chodzę baaaardzo dużo:) i jeździć na rowerze również dużo ale wyłącznie w miejscach mało ruchliwych B):-X

sirena46

8 lat temu

Dziewczyny zgadzam się z Wami. W dużym mieście jazda rowerem między samochodami wśród spalin to nic przyjemnego. Cały czas trzeba też uważać na samochody, a wiadomo w dzisiejszych czasach szaleńców nie brakuje. U mnie niby ścieżek rowerowych jest dosyć dużo, ale mimo wszystko to jest kropla w morzu potrzeb i źle się jeździ w takich warunkach. Ja też bardzo lubię wycieczki rowerowe, ale poza miastem i na wsi 🙂

Danusiate

8 lat temu

Ja mam ten sam problem, co Aneczka2015 – jazda rowerem w mieście okropnie mnie stresuje, a ścieżki rowerowe to nadal w Polsce luksus. Dlatego znacznie częściej niż samochód czy rower wybieram… własne nogi – tam, gdzie się da, chodzę pieszo (i gdzie się nie da czasem też ;))

Aneczka2015

8 lat temu

Uwielbiam jeździć rowerem, a najwięcej przyjemności sprawiają mi rodzinne wycieczki rowerowe 🙂 Jeśli w mieście nie ma ścieżek rowerowych to jazda rowerem ulicą to dla mnie wielki stres i tracę przy tym przyjemność jazdy.

pati25

8 lat temu

Jazda na rowerze ma same korzyści.Nie tylko dobrze wpływa na nasze zdrowiie,wzmocnienie naszych mięśni.Ma też korzyści ekonomiczne.Nic,tylko wyciiągamy rowery i w drogę! 🙂

Tess

8 lat temu

Zawsze dużo chodziłam albo jeździłam na rowerze. Na wiosnę warto sobie pomyśleć, że kiedyś nie było tylu samochodów i był zwyczaj chodzenia do sklepu na nogach albo podjeżdżało się rowerem 🙂

drobina

8 lat temu

Od wielu lat mój rower wygrywa z samochodem:-) Codziennie
– od wczesnej wiosny, do późnej jesieni – pokonuję na nim wiele kilometrów 🙂 To najwygodniejszy środek lokomocji, dotrze niemal wszędzie.
Od kilku tygodni ulice mojego miasta są rozkopane, powstają trzy kolejne ronda i co najważniejsze, przybędzie sporo ścieżek rowerowych:-) Bardzo się z tego cieszę. A teraz, gdy jest sporo objazdów, rower jest nieoceniony:-)
Dulcyneo! Nie zastanawiaj się! Wal z rowerem do serwisu
i ruszaj w trasę:-X

dulcynea

8 lat temu

Dzisiaj dowiedziałam się , że na trzy miesiące moja droga dojazdowa do pracy idzie do remontu. Objazd będzie odległy, dlatego bardzo poważnie zastanawiam się nad rowerem.
Muszę go tylko oddać do serwisu , by mi go przygotowali do sezonu.
I voila !

Zostaw komentarz