24-czerwca-swiatowy-dzien-osteoporozy

W Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, lecz zdiagnozowaną chorobę ma tylko około 2 mln ludzi. Lekarze szacują, że na tę „bezbolesną” (do pewnego czasu) chorobę kości zapada co 4 osoba w naszym kraju. Szczególnie narażone są panie w wieku 45-55 lat z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Profilaktyka osteoporozy jest więc wręcz obowiązkowa, jeśli znajdujecie się panie w wieku okołomenopauzalnym.

Przyjmij zasadę, że każde ćwiczenie trwa 5 – 10 sekund, co mierzysz licząc powoli “w myślach” od 1 do 5-10. Ćwiczenie powtarzasz 10 – 20 razy. Zależnie od Twojej ogólnej kondycji, zacznij od krótkiego czasu i małej liczby ćwiczeń, a następnie zwiększaj ją stopniowo.

Jeżeli stwierdzono u Ciebie osteoporozę, musisz unikać upadków oraz ruchów, które mogą powodować złamanie. Pamiętaj o prostym kręgosłupie. Unikaj dźwigania ze skrętem tułowia, jak to ma miejsce, kiedy sięgasz po wiadro ze śmieciami umieszczone z boku. Pamiętaj – zawsze stawaj na wprost przedmiotu, który masz dźwigać.

Osteoporoza to nie wyrok – potraktuj to jako okazję do lepszego zadbania o siebie.

osteoporoza.pl