24-czerwca-swiatowy-dzien-osteoporozy

W Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, lecz zdiagnozowaną chorobę ma tylko około 2 mln ludzi. Lekarze szacują, że na tę „bezbolesną” (do pewnego czasu) chorobę kości zapada co 4 osoba w naszym kraju. Szczególnie narażone są panie w wieku 45-55 lat z uwagi na zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Profilaktyka osteoporozy jest więc wręcz obowiązkowa, jeśli znajdujecie się panie w wieku okołomenopauzalnym.

Co możesz zrobić, żeby ustrzec się przed osteoporozą lub nawet pomóc w jej leczeniu?

Po pierwsze i najważniejsze na co dzień: Trzymaj się prosto! Nie garb się, gdy stoisz lub siedzisz.

  • Stań tyłem do ściany. Odsuń pięty od muru na szerokość dłoni. Oprzyj się plecami o ścianę. Postaraj się dotknąć obiema łopatkami muru.
  • Usiądź głęboko na krześle. Oprzyj się całymi plecami o oparcie. Załóż ręce za głowę. Odchyl łokcie ku tyłowi – głęboki wdech. Zatrzymaj chwilę, wolno wydychaj. Powtórz 10 – 20 razy.
  • Połóż się na podłodze, na brzuchu. Rozluźnij się, Ułóż ręce pod brodą. Unieś barki i brodę nad podłogą. Wdech. Trzymaj tak 5-10 sek. Opuść brodę i rozluźnij się. Powtórz ćwiczenie.
  • Zrób “koci” grzbiet. Zmień pozycję na klęczącą z podparciem oboma rękami. Oderwij kolana od ziemi, wyprostuj nogi i wygnij kręgosłup ku górze. Powtórz.
  • Połóż się na brzuchu. Ręce pod brodą. Unieś wyprostowaną prawą nogę. Odczekaj. Powtórz. Unieś lewą nogę. Odczekaj. Powtórz.
  • Połóż się na plecach. Wyprostuj nogi. Unieś je nieznacznie nad ziemię (45o) i utrzymaj tak 5-10 sek. Następnie powoli opuszczaj. Powtórz.
  • Zrób “rowerek”. Leżenie na brzuchu. Ręce obok ciała. Unieś do góry nogi z kolanami zgiętymi pod kątem prostym. Poruszaj nogami naśladując jazdę na rowerze.

osteoporoza.pl