Pasje i zainteresowania Psychologia

Kobieca podróż, cz. II

kobieca-podroz-cz-ii

Kontynuujemy naszą wymarzoną wyprawę na podbój świata. Solidne przygotowanie do wyjazdu to jedno, natomiast rzeczywistość, z którą przyjdzie nam się zmierzyć na miejscu to drugie. Nie dajmy się zaskoczyć.

Drogie Podróżniczki, w pierwszej części artykuły poznałyście fundamentalne zasady bezpiecznego wyjazdu, teraz czas na kolejne rady.

Przezorny zawsze ubezpieczony
Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Aby powrócić z podróży z pięknymi wspomnieniami i fantastycznymi zdjęciami, a nie z pustym portfelem i przykrymi doświadczeniami, musisz być ostrożna i unikać niebezpiecznych sytuacji szerokim łukiem.

Pamiętaj:

 • Przed wyjazdem powiadom rodzinę lub bliską osobę, gdzie i na ile jedziesz (podaj adres i numer telefonu hoteli, w których będziesz się zatrzymywać).
 • Regularnie dzwoń lub pisz maile, aby dać znać o sobie.
 • Trzymaj dokumenty, pieniądze i karty w bezpiecznym miejscu. Gdy nie ma sejmu w pokoju, zostaw depozyt na recepcji.
 • Kup saszetkę (pas na biodro), którą będziesz mogła trzymać pod ubraniem. Nie noś damskiej torebki, ponieważ są one bardzo kuszące dla złodziei.
 • Uważaj, gdy miejscowi proponują Ci pomoc. Oczywiście, mogą mieć dobre intencje, ale bądź czujna szczególnie, gdy chcą Ci coś sprzedać na ulicy.
 • Płac gotówką tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz. Dużo lepszym rozwiązaniem są karty bankomatowe i kredytowe.
 • Gdy już musisz sięgnąć po większą gotówkę, np. na zakupach, nie rób tego w miejscu publicznym. Zawsze możesz wejść do przebieralni lub toalety.
 • Nie dawaj się wciągnąć do sklepów ulicznym naganiaczom. To Ty sama decydujesz o tym, gdzie chcesz kupić sobie pamiątki. Nie bój się powiedzieć głośno „ NO”, jeżeli to nie pomoże, nie wahaj się zagrozić policją.
 • Nie reaguj na komplementy i zaczepki ze strony mężczyzn – to często powoduje komplikacje. Mów, że masz męża (nawet jeśli to nieprawda), we wschodnich kulturach instytucja małżeństwa jest bardzo szanowana, więc lokalny podrywacz powinien zostawić Cię w spokoju.

Zdrowie to podstawa
Aby w pełni cieszyć się swoją podróżą, musisz być w 100% zdrowa. Przestrzeganie zasad higieny to podstawa, zwłaszcza w egzotycznym klimacie. Pamiętaj również o tym, aby wybrać się na wizytę do lekarza na 6-8 tygodni przed wyjazdem. Masz wtedy pewność, że wykonasz wszystkie niezbędne badania i szczepienia.

Dbaj o siebie:

 • Zawsze podróżuj z podręczną apteczką. Warto zabrać: łagodne, dostępne bez recepty, środki przeciwko biegunce, tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przydatne przy bólach głowy czy bólach mięśni (np. wywołanych długą wędrówką), środki odstraszające owady.
 • Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A.
 • Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem.
 • Pamiętaj, że jedynie pokarm przygotowany na gorąco jest bezpieczny. Spożycie dania złożonego z surowych składników jest ryzykowne. Może być ono zakażone wirusami, bakteriami, pasożytami.
 • Nie jedz żywności sprzedawanej na przydrożnych straganach. Sprzedawca może być nosicielem choroby, a żywność może pochodzić z nieznanego źródła.
 • Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu.
 • Również do mycia zębów używaj przegotowanej wody. Nawet mieszkając w hotelu, nie mamy pewności jak działa system uzdatniania wody, a śluzówki niestety przepuszczają zarazki.
 • Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające insekty. Chroń jedzenie przed owadami.
 • Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
 • Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusem WZW typu B C czy HIV.
 • Jeśli po powrocie Twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady.

A zatem Drogie Panie, pakujmy walizki i wyruszajmy w świat! Podróżowanie to wspaniały sposób na oderwanie się od codziennej rzeczywistości i poznanie samej siebie.

Zuzanna Górka

Komentarze (3)

Mindi

9 lat temu

Mało podróżowałam ze względu na rożny wiek dzieci i związane z rodziną obowiązki. Podróżuję z nimi ale nie tak daleko. Ale przecież życie przede mną. Mam nadzieję, że gdy dzieci się usamodzielnią to wybiorę się w daleką podróż i wtedy te rady przydadzą mi się 🙂 W artykule jest wiele porad, które są bardzo ważne w dalekich, egzotycznych krajach.

pati25

10 lat temu

Są osoby,które lubią takie samotne podróże.Ja do takich nie należę.W ogóle nie lubię zbytnio gdzieś podróżować.Zawsze staram się wracać na noc do domu

linet

11 lat temu

Nigdy nie wybrałabym się w samotną podróż. Nie dlatego, że mogłabym nie dać sobie rady, ale dlatego, że nie miałabym z kim na bieżąco dzielic się wrażeniami. Moje wrażenia, jeśli od razu nie znajdują ujścia ,nie przynoszą mi pełni radości z podróżowania. Jeśli czymś się zachwycam i delektuję ,to koniecznie chcę, żeby towarzyszyła mi w tym chociaż jedna, bliska mi para oczu, która będzie ze mną dzielic ten zachwyt. Bo pozytywne doznania z kimś dzielone ,cudownie się pomnażają, stają się żywe, bogatsze, intensywniejsze. Wtedy wyprawa może być prawdziwą frajdą, którą nigdy nie będzie /dla mnie/, gdy samotna.

Zostaw komentarz