11-zasad-zdrowego-odzywiania

Aby zachować siły witalne i cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, potrzebne będzie zastosowanie kilku zasad prawidłowego odżywiania.

1 Jedz mnie ale częściej. Nie przejadaj się. Spożywaj 5–6 posiłków dziennie, najlepiej co 3–4 godziny. Dzięki temu będziesz mieć stałe źródło energii, mniejsze posiłki nie obciążają tak układu pokarmowego i są lepiej trawione.
2 Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Tłuszcze są główną przyczyną chorób układu krążenia, miażdżycy. Można je zastąpić tłuszczami roślinnymi, ale pamiętaj że tłuszcze są najbardziej kalorycznym składnikiem pokarmowym – 1 gram tłuszczy dostarcza 9 kcal, natomiast taka sama ilość białka czy węglowodanów 4 kcal.
3 Spożywaj codziennie warzywa i owoce. Codzienna porcja pożywienia powinna składać się z 60 procent z warzyw i owoców, natomiast pozostałą część mogę stanowić mięso, nabiał, ryby, kasze i makarony. W starszym wieku, zaczynają nasilać się dolegliwości trawienne, dlatego potrawy ciężkostrawne (tłuste, smażone) powinny być spożywane w ograniczonej ilości, na rzecz gotowanych czy duszonych warzyw.

4 Sposób jedzenia ma wpływ na szybkość trawienia. Pokarmy należy przyjmować będąc spokojnym. Ważne jest aby jeść powoli i dokładnie, ponieważ im pokarm jest lepiej rozdrobniony tym szybciej się trawi. Proste i skuteczne rozwiązanie na dolegliwości trawienne.
5 Ostatni posiłek spożywaj około 2–3 godzinę przed snem. Nie należy objadać się przed snem, ponieważ nasz metabolizm wtedy zwalnia i nie powinniśmy go dodatkowo obciążać.
6 Zachowaj umiar w spożyciu słodyczy. Zamiast cukru używaj miodu, a gdy masz ochotę na coś słodkiego wybierz owoce – one również są słodkie, jednocześnie nie zagrażają tak naszemu organizmowi, np. suszone śliwki, morele, rodzynki czy żurawina. Pamiętaj cukier uzależnia dlatego na początku ciężko ci będzie się od niego odzwyczaić. Udowodniono, że wystarczy przez 2 tygodnie wyeliminować z diety cukier i pić 3 razy dziennie gorzką herbatę, aby nasz organizm przestał domagać się słodyczy.

Borys