Menopauza Nasze wywiady

Przekwitanie oczami eksperta – rozmowa z dr Preeti Agrawal

przekwitanie-oczami-eksperta-rozmowa-z-dr-preeti-agrawal

Przekwitanie i poprzedzający je czas to wyzwanie dla naszej kondycji psychofizycznej, poszukując informacji o symptomach tego okresu najczęściej można przeczytać o: zmęczeniu, wzroście wagi ciała, bólach głowy, uderzeniach gorąca, spadku libido itd. – lista jest długa. Co robić, żeby się nie przerazić?

Pamiętajmy, że – nawet jeśli część tych symptomów wystąpi – są one przejściowe i nie ma powodów do szukania cudownych leków.

Jeśli uświadomimy sobie, że wiele tu zależy od nas – naszej troski o siebie i dbania o zdrowy styl życia oraz o równowagę psychoemocjonalną, mamy dużą szansę przejść ten okres łagodnie. Niezbędne jest zrozumienie istoty zachodzących w nas zmian i ich akceptacja. Ważne jest, abyśmy nie wymagały aby nasze ciało zachowywało się jak dawniej – nie można w nieskończoność przedłużać bycia taką samą osobą jak w młodości. Takie wysiłki prowadzą do rozkojarzenia i depresji, a jednocześnie nasilenia się braku równowagi. W okresie zmian warto wesprzeć organizm ziołami, naturalnymi witaminami i mikroelementami, lekami homeopatycznymi. Powinnyśmy też zdać sobie sprawę, że teraz mamy pełne prawo koncentrować się na sobie. I nie jest to egoizm. To nadmierne poświęcanie się dla innych może być zgubne, bo naraża nas na wyzbycie się energii i ograniczanie możliwości rozwoju.

Pomagać innym – tak, ale korzystać też z tego, co inni ofiarują, pamiętając, że druga połowa życia ma też swoją urodę, którą warto poznać i wyeksponować. Kobietom w okresie menopauzy niemal rutynowo zaleca się hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jedni naukowcy twierdzą, że zwiększa ona ryzyko poważnych chorób, jak rak piersi, mięśniaki macicy, choroby serca, inni całkiem negują te doniesienia.

(na zdjęciu pani doktor Preeti Agrawal)

Czym ma się kierować kobieta decydując się na HTZ?

Ewentualną decyzję należy podjąć po przeprowadzeniu szczegółowej rozmowy z lekarzem, po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw, po poznaniu innych, naturalnych metod łagodzenia symptomów menopauzy. Decyzja o rozpoczęciu HTZ nie jest nieodwracalna. Ciało ciągle się zmienia i ewoluuje, dlatego terapia powinna być ciągle na nowo rozważana i weryfikowana, a dawki leków modyfikowane – w zależności od poziomu hormonów, stanu emocjonalnego, stopnia narażenia na stres, kondycji zdrowotnej. Warunkiem absolutnie koniecznym do tego, aby HTZ nie było zagrożeniem jest indywidualizacja terapii (szczegółowy wywiad, dobór leku, dawki i sposobu podania).

www.kobietainatura.pl

Menopauza i poprzedzający ją czas to wyzwanie dla naszej kondycji psychofizycznej, poszukując informacji o symptomach tego okresu najczęściej można przeczytać o: zmęczeniu, wzroście wagi ciała, bólach głowy, uderzeniach gorąca, spadku libido itd. – lista jest długa. Co robić, żeby się nie przerazić?

Czy menopauza to niedobór estrogenu?

W czasie menopauzy poziom estrogenu obniża się o 40-60%, tymczasem drugi ważny hormon – progesteron – może spaść prawie do zera. Dominacja estrogenu nie oznacza, że jest go za dużo, jego poziom jest tylko za wysoki w stosunku do progesteronu. Brak jest więc równowagi hormonalnej, a to niesie niekorzystne skutki dla zdrowia. Tym bardziej, że wzrasta też poziom hormonów przysadkowych FSH i LH.

Jakie hormony warto zbadać?

Standardowe są badania FSH, jeśli wskaźnik jest wysoki, to znaczy, że kobieta wkroczyła w okres menopauzy. Ale optymalne postępowanie byłoby takie, żeby dobrze byłoby w drugiej fazie cyklu zbadać również poziom estradiolu i progesteronu. Zwykle jest wysoki poziom estradiolu i niski progesteronu – ale pamiętajmy, że nie jest to wskazanie do przyjmowania estrogenów. Dobrze byłoby też sprawdzić poziom hormonów tarczycy.

Jakie objawy w okresie menopauzy powinny nas zaniepokoić?

Bardzo obfite krwawienia, miesiączka, która się ciągnie, to symptomy, które wymagają kontaktu z lekarzem.

www.kobietainatura.pl

Menopauza i poprzedzający ją czas to wyzwanie dla naszej kondycji psychofizycznej, poszukując informacji o symptomach tego okresu najczęściej można przeczytać o: zmęczeniu, wzroście wagi ciała, bólach głowy, uderzeniach gorąca, spadku libido itd. – lista jest długa. Co robić, żeby się nie przerazić?

Czy około 50. urodzin faktycznie musimy się obawiać osteoporozy?

To nie jest schorzenie ściśle związane z okresem menopauzy. To choroba cywilizacyjna, więc z reguły „pracowaliśmy” na nią długie lata. Związana jest ze stylem życia, dietą, stresem, przyjmowanymi lekami. Ryzyko wystąpienia jej dotyczy zatem głownie kobiet, które zaniedbywały swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Dobrą profilaktyką jest umiarkowana, ale systematyczna aktywność fizyczna – np. rower, joga, tai chi – oraz ograniczanie czynników, które wypłukują magnez – kawa, cukier, alkohol, stres, czy stosowanie silnych leków jak np. sterydy.

Czy stan naszej skóry w okresie menopauzy musi się drastycznie pogorszyć?

W swojej wieloletniej praktyce z zdziwieniem zauważam, że zdrowa skóra nie ma nic wspólnego z wiekiem, a także z okresem menopauzy. Moim zdaniem w zachowaniu na długo dobrej kondycji skóry kluczowa jest pogoda ducha, odpowiednia dieta i dobrze dobrana pielęgnacja. W okresie menopauzy dobrze jest stosować kremy z fitohormonami, czy naturalnym progesteronem (z przerwami).

www.kobietainatura.pl

Menopauza i poprzedzający ją czas to wyzwanie dla naszej kondycji psychofizycznej, poszukując informacji o symptomach tego okresu najczęściej można przeczytać o: zmęczeniu, wzroście wagi ciała, bólach głowy, uderzeniach gorąca, spadku libido itd. – lista jest długa. Co robić, żeby się nie przerazić?

Jakie suplementy mogą być nam pomocne w tym okresie?

Olej w wiesiołka, naturalna witamina E, olej lniany i siemię lniane, spirulina, żeń szeń, drożdże piwne, pyłek pszczeli, herbatki ziołowe. W zimie można sięgnąć z kolei po tran.

Czy jeśli przez lata zaniedbywałyśmy zdrowie, dietę, mamy jeszcze szansę to zmienić?

Tym bardziej nie powinnyśmy zwlekać. Im szybciej zatroszczymy się o swój organizm, tym większe szanse na odbudowę dobrej formy. Wkroczenie w okres menopauzy, to czas przemian, który może być dla nas bodźcem do tego by odnaleźć nowe związki z własnym ciałem, umysłem i systemem energetycznym. Owa przemiana nie niesie strat, lecz dary. Darem tego okresu życia może być zdrowy styl życia, wartość, którą możemy wykorzystać do tego, aby zmieniana lepsze nie tylko siebie, ale i świat wokół nas.

Książka „Menopauza – mity i rzeczywistość” dostępna jest na www.preetigin.pl, ciekawe publikacje, bezpłatnie w formie elektronicznej znajdują się na www.kobietainatura.pl

www.kobietainatura.pl

Komentarze (4)

mejgosia

9 lat temu

Większość tych objawów męczyła mnie przez letnie miesiące, potem przeszło i do tej pory nic mi nie doskwiera, zastanawiam się czy to już koniec, czy jeszcze to wszystko wróci? póki jest ok nie robie badania poziomu hormonów, ale jak tylko wróca objawy to na pewno zgłosze się do laboratorium!

drobina

9 lat temu

Wywiad bardzo ciekawy. Na szczęście, nie muszę stosować żadnych hormonów HTZ. Może dlatego, że prowadzę aktywny tryb życia (jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na siłowni), a może jest to zakodowane gdzieś w genach… W każdym razie, nie daję się menopauzie. Wszystkim Paniom życzę, jak najmniejszych problemów z menopauzą.

pati25

9 lat temu

Świetny wywiad.Rozwiał moje wątpliwości w sprawie przede wszystkim stanu skóry.Od przeszło roku przyjmuję hormony w postaci plastrów.Czuję się wyśmienicie dobrze.Jednak po skończeniu opakowania plastrów jestem umówiona na wizytę do ginekologa gdyż od niedawna mam niewielkie krwawienia

filodendron

9 lat temu

Ja właśnie teraz to przechodzę, progesteron zerowy, wszystko bez balansu.Od czasu do czasu dostaję hormony, teraz chcą mi włożyć na 5 lat wkładkę z hormonem, trochę się boję tej ingerencji w organizm.Nie wiem co mam zrobić,są plusy i minusy.

Zostaw komentarz