radzenie sobie z gniewem
Henryk Niestrój/Pixabay

Gniew to jedna z emocji, a te, jak wiadomo, mogą być różne. Powszechnie gniew traktuje się jako emocję o negatywnym zabarwieniu. Naprawdę jednak gniew wcale nie jest negatywny – jest on powszechną i zdrową emocją, ale ważne jest, aby radzić sobie z nim w pozytywny sposób. Nieposkromiony gniew może mieć niekorzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie i relacje. Niekontrolowany nie tylko niczego nie naprawia i w niczym nie pomaga, ale również pogarsza samopoczucie i wytrąca z równowagi psychicznej.

Jak w racjonalny sposób radzić sobie z gniewem?

Najlepszym sposobem radzenia sobie z gniewem jest okazywanie go w sposób zdecydowany, ale nie agresywny. Potencjał gniewu można przekształcić i przekierować tak, aby został spożytkowany w rozsądny sposób. Kluczem do radzenia sobie ze złością jest rozpoznanie jej sygnałów, przed osiągnięciem punktu, z którego nie ma powrotu.

10 skutecznych wskazówek radzenia sobie z gniewem

  1. Zbierz myśli, zanim cokolwiek powiesz – w złości łatwo możesz powiedzieć coś, czego później będziesz żałować. Pozwól także drugiej stronie zaangażowanej w sytuację zrobić to samo.
  2. Jasno wyrażaj myśli, nie raniąc innych – wyraź swoje obawy dopiero wtedy, gdy się już uspokoisz. wyjaśnij powód swojego gniewu tak jasno, bezpośrednio i spokojnie, jak to tylko możliwe.
  3. Poświęć trochę czasu na przyjemne zajęcia fizyczne – jeśli czujesz narastający gniew, idź na intensywny spacer lub pobiegaj. Możesz też poświęcić trochę czasu na inne zajęcia fizyczne.
  4. Zrób sobie przerwę – niektóre chwile ciszy mogą pomóc w skupienie myśli.
  5. Ustal możliwe rozwiązania – zamiast zastanawiać się, co cię denerwuje, spróbuj znaleźć rozwiązanie problemu. Postaraj się podejść racjonalnie do tego, co możesz, a czego nie możesz zmienić.
  6. Mów w pierwszej osobie – nie generalizuj – słowa takie jak nigdy lub zawsze są na porządku dziennym, gdy jesteśmy źli bądź zirytowani, ale służą jedynie do dolewania oliwy do ognia. Kiedy się denerwujemy mamy skłonność do mówienia bardziej ogólnymi terminami, a nawet do oskarżania naszego rozmówcę. Kiedy jesteś zdenerwowany, staraj się nie generalizować. Bądź konkretny i skup się na problemie, który chcesz rozwiązać.
  7. Nie chowaj urazy – nierealne jest oczekiwanie, że wszyscy będą postępować zgodnie z Twoimi wytycznymi. Przebaczenie i zapomnienie może usunąć wiele negatywnych emocji z Twojego życia.
  8. Użyj humoru, aby rozładować napięcie – nie chodzi tu o wyśmiewanie się z problemów w nadziei, że znikną, ale tylko o rozładowanie i wytworzenie stanu umysłu, który umożliwi ci stawić im czoła w bardziej roztropny sposób.
  9. Ćwicz zdolności relaksacyjne – ćwicz głębokie oddychanie, słuchaj relaksującej muzyki, praktykuj medytację, która jest świetnym sposobem na relaks.
  10. Szukaj pomocy u profesjonalistów – skorzystaj z treningu kontroli złości. Nauka kontrolowania gniewu pomoże ci w problemach z gniewem, jeśli ten wydaje się wymknąć spod kontroli i powoduje, że robisz rzeczy, których żałujesz.