Złodziejki świąt – Hanna Cygler

Hanna Cygler zabiera nas w świat popularnych pisarek. Poznajemy kilka różnych kobiet, które specjalizują się w zupełnie odmiennych gatunkach literackich. Co je łączy, a co dzieli? Dlaczego warto sięgnąć po Złodziejki świąt?

Czarny PR czy błędy z przeszłości?

Elwira czuje się gwiazdą literatury. Jej kryminały swego czasu sprzedawały się jak świeże bułeczki.  Dzięki licznym bestsellerom jest kobietą niezależną finansowo i nie ma większych oporów, by rozstać się z mężem, byłym eurodeputowanym, który ją zdradzał. Elwira to nieco zmanierowana pisarka, traktuje ludzi dość przedmiotowo, interesuje się tylko tymi, którzy mogą jej zapewnić określone korzyści.  Brakuje jej empatii, posiada silne ukierunkowanie na karierę zawodową. Tutaj nieoczekiwanie pojawiają się komplikacje. Gdy Elwira dociera na Targi Książki w Krakowie, liczy na swoich stałych wielbicieli. Ostatnio została oskarżona o plagiat, dlatego wydawnictwo stara się nie robić wokół niej zbyt wiele szumu, aby temat ucichł. Pisarka jednak liczy na to, że stali wielbiciele jej nie zawiodą. Jakie jest jej zdziwienie, gdy tłum rzuca się na nią, wyzywając od morderczyń kotów. Elwira zupełnie nie wie, o co chodzi. Od nadmiaru emocji mdleje i budzi się w szpitalu, podpięta pod kroplówki. O co chodzi z kotami? Dlaczego wszyscy nienawidzą Elwiry? Czy to zasługa czyjejś ingerencji, a może zapomniane błędy z przeszłości?

Nietypowa propozycja współpracy

Maria Teresa ostatnio na nic nie ma sił. W związku z tym rezygnuje z przyjazdu na Targi Książki, wymawia się chorobą. Pisarkę dobił jej ojciec, który z młodszą od niej macochą ogłasza, że spodziewają się dziecka. 41-letnia  Maria Teresa będzie miała młodsze rodzeństwo.  Gdy pisarka, która na co dzień pracuje na uczelni jako profesor filozofii, otrzymuje propozycję ekranizacji swojej książki pod warunkiem, że napisze drugą część romansu, początkowo ją odrzuca. Od pewnego czasu ma za co żyć i może sobie pozwolić na tworzenie bardziej ambitnej literatury. Niestety, okazuje się, że wciąż ciągną się za nią długi jej zmarłego partnera. Czy ten fakt sprawi, że przyjmie ona propozycję producenta oraz swojego wydawnictwa i napisze kolejną część swojego bestsellera? A może w inny sposób rozwiąże kwestię długów?

Jak w pełni wykorzystać swoje 5 minut?

Selma robi zawrotną karierę. Jest zapraszana na wszystkie możliwe eventy, kobieta potrafi wykorzystać swoje 5 minut. Pomimo że zupełnie nie potrafi pisać, jej powieści erotyczne sprzedają się jak świeże bułeczki. Ma już rozpisany harmonogram publikacji na cały przyszły rok. Zamierza wydać sporo książek, w tym poradniki, erotyki i kryminał. Selma wie, jak zarobić na chwilowym zainteresowaniu mediów. Nie ma natomiast zielonego pojęcia, jak zorganizować event w Kartuzach. W związku z tym stworzenie harmonogramu imprezy spada na Elwirę. Czy ta przyjmie propozycję współpracy? Czy dostrzeże w niej szansę na odbudowę swojego wizerunku?

Brak szczęścia w miłości

Jagna to z kolei opiekunka wydawnicza Marii Teresy. Ma za sobą niełatwą przeszłość, do której nie chce powracać myślami. Z mężczyznami zupełnie się jej nie układa. Niemniej Jagna jest naprawdę dobrą redaktorką w swoim wydawnictwie. Czy uda jej się odnaleźć miłość?

Powieść świąteczna osadzona w branży literackiej

Co łączy te 4 zupełnie odmienne charaktery? Wszystkie panie pracują w branży literackiej. Na dodatek zbliża się Boże Narodzenie, przez co Elwira oraz Maria Teresa otrzymują dość nietypowe zlecenie. Mają napisać powieść świąteczną. To nie jest dla nich łatwe zadanie, bowiem każda specjalizuje się w innym gatunku literackim. Czy mu podołają?

Złodziejki świąt to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa, która charakteryzuje się wartką akcją. Znajdziemy w niej wiele wątków, wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.  Oprócz głównych bohaterek mamy też postaci drugoplanowe, niemniej ciekawe. Złodziejki świąt czyta się lekko i przyjemnie. Nie brakuje w nich wątków humorystycznych. Hanna Cygler stworzyła dość nietypową powieść świąteczną, co czyni ją jeszcze bardziej intrygującą. Dzięki niej czytelnik ma szansę przenieść się na chwilę do świata literackiego, który jest niezwykle barwny i interesujący.