Mammografia Profilaktyka

Zdążyć przed rakiem – profilaktyka piersi

zdazyc-przed-rakiem-profilaktyka-piersi

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć – to powszechnie znana zasada. Niestety, tylko teoretycznie. Bo gdyby było inaczej, to 5000 kobiet w Polsce nie umierałoby każdego roku na raka piersi. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Rak zabija

Rak piersi stanowi około 20% zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka sutka, z czego umiera połowa. Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20% przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe Panie trafiają do lekarza zbyt późno.
Najbardziej zagrożone chorobą są Panie po menopauzie. Ryzyko choroby zwiększa się w przedziale wiekowym 50-69. Co oczywiście nie oznacza, że młodsze kobiety nie powinny się badać. Niestety, rak atakuje coraz młodsze Polki.

Dbaj o siebie

Dlaczego Polki się nie badają? Najczęstszą przyczyną jest niewystarczająca edukacja w tej kwestii, mała świadomość dotycząca profilaktyki, brak nawyku kontrolowania swojego zdrowia, wstyd bądź strach przed diagnozą choroby. Przeraża fakt, że kobiety w Polsce zapominają zatroszczyć się o swoje atrybuty kobiecości. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC (na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, w dniach 23-30 kwietnia 2010 r., na próbie 652 kobiet w wieku 25-59 lat), przedstawicielki płci pięknej dwukrotnie częściej chodzą do stomatologa niż do ginekologa. Co czwarta Polka nie wykonuje systematycznie cytologii, a mammografię robi często pod wpływem impulsu, spowodowanym wiadomością, że znana jej osoba zachorowała na raka piersi.

Zuzanna Górka

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć – to powszechnie znana zasada. Niestety, tylko teoretycznie. Bo gdyby było inaczej, to 5000 kobiet w Polsce nie umierałoby każdego roku na raka piersi. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Daj sobie szansę. Żyj

Tak naprawdę wystarczyłoby stosować kilka podstawowych zasad profilaktyki, aby wygrać walkę z czasem i pokonać raka.

  1. Samokontrola piersi od 20 roku życia (jeden raz w miesiącu).
  2. Badanie kliniczne piersi przez ginekologa, lekarza rodzinnego.
  3. Pierwsze badanie mammograficzne w wieku 35–40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniem lekarza.
  4. Kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie chorowały na nowotwór piersi powinny regularnie uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych wykonywanych co dwa lata.
  5. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w piersiach, również w przypadku – należy natychmiast zgłosić się do onkologa.

Świadoma = Zdrowa

W uświadamianiu kobiet, uczestniczą nie tylko lekarze, ale i media, organizatorzy akcji i kampanii społecznych, mających na celu pokazanie Polkom jak ważna i nieoceniona w skutkach może być profilaktyka. Takie akcje to m.in.: „Marsz Życia i Nadziei” w Warszawie, który towarzyszy obchodom Dnia Walki z Rakiem Piersi w naszym kraju czy akcji „Różowa wstążka” prowadzonej przez firmę Avon Cosmetics Polska. Podejmuje ona realizację Wielkiej Kampanii Życia, której głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz wskazywanie kobietom jak fundamentalne jest wczesne wykrycie choroby.

Zuzanna Górka

Komentarze (8)

pati25

10 lat temu

To straszne,że tyle kobiet choruje na raka piersi a jeszcze straszniejsze,że tyle umiera.Możemy ustrzec się tej groźnej choroby.Badajmy się!

ulcia21

11 lat temu

Kazda kobieta powinna bardzo pilnowac badan.6 lat temu zmarla na raka piersi moja przyjaciolka Niie miala czasu isc do lekarza.Jak poszla byl juz za pozno.

beatryksa2

11 lat temu

Jestem w grupie największego ryzyka moja mama miała raka zanim się urodziłam.Usuneli jej ipierś ale to były czasy piowojenne więc ,żeby kobietę uratować stwierdzili lekarze,żeby urodzia dziecko to wszystko będzie dobrze i tak przyszłam na świat ale mimo tego moja mama zmarła po 5 latach.Ja jej nie znałam wychowała mnie babcia mama mojej mamy.Bardzo się boję ryzyka i się badam bynajmniej 2 razy w roku.Bardzo proszę każdą kobietę ,która może się z badać dziewczyny to jest nasze życie Pozdrawiam

Annagata

11 lat temu

Nie chodzi mi o to,żeby ciągle myśleć i żyć chorobami.Idę do lekarza tylko wtedy,gdy naprawdę coś mi jest.Po prostu nie lubię lekarzy!Ale jak pojawiają się takie objawy,to już nie są żarty.Tym bardziej,że moja siostra już się na to „załapała”.

gwolska

11 lat temu

A jak wyglądałoby nasze życie za świadomością choroby? Nie wyobrażam sobie. Nie myślę o tym, od czasu do czasu zrobię badania i koniec. Nie chcę wyciągać chorób mojej babci, cioci czy mamy, bo chyba bym zwariowała. Optymizm jest w mojej naturze i wiara w przeznaczenie.

Annagata

11 lat temu

Jestem w grupie ryzyka.Moja babcia zmarła na raka piersi i bardzo się boję,że mnie też może to spotkać.Pamiętam dzień,gdy zaczęła mnie boleć jedna pierś i to tak mocno,że nie mogłam podnieść ręki.Pobiegłam zrobić USG i okazało się,że oprócz torbieli mam coś jeszcze o nierównych brzegach.Zostałam skierowana do onkologa.W poczekalni czekając na wizytę tak się bałam,że myślałam,że dostanę zawału.Onkolog obejrzał wynik USG,zbadał mnie bardzo dokładnie i zlecił biopsję.Czas oczekiwania na wynik biopsji był koszmarny.Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.Dodatkowo poddałam się testom genetycznym,żeby wykluczyć zmutowane geny raka.Najważniejsza jest,myślę,świadomość,że coś nam może dolegać i regularne badanie.

Zostaw komentarz