Kultura Styl życia

Zanim wybaczę – Magdalena Wala

Zanim wybaczę – Magdalena Wala

Magdalena Wala słynie z tego, iż w swoich książkach serwuje czytelnikom porcję historii ukazaną od strony życia społecznego.  Nie inaczej jest w przypadku powieści Zanim wybaczę. Tutaj czasy współczesne łączą się z II wojną światową. Co z tego wyniknie?

Apodyktyczna babcia, której nie można się sprzeciwić

Karolina to młoda kobieta, która stanęła przed nie lada wyzwaniem. Pod nieobecność swoich rodziców musi się opiekować babcią. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie osobowość starszej pani. Ta nie znosi sprzeciwu, ma apodyktyczny charakter i chce rządzić Karoliną. Z zegarkiem w ręku sprawdza, o jakiej godzinie wróciła jej wnuczka z pracy. Jeśli ta choć trochę się spóźni, czeka ją reprymenda. Babcia próbuje też na siłę wyswatać Karolinę. Nie baczy przy tym na wolę swojej wnuczki oraz charakter i wiek prezentowanych jej kandydatów. Babcia wychodzi bowiem z założenia, że kobieta nie powinna pracować, tylko dobrze wyjść za mąż.  Karolinie takie podejście nie odpowiada, ale boi się przeciwstawić babci, aby ta nie trafiła do szpitala z powodu podwyższonego ciśnienia.

Utrata pracy z powodu zawiści nowej szefowej

Życie nie oszczędza Karoliny. Gdy udaje jej się znaleźć pracę zgodną z wyuczonym zawodem, którą bardzo lubi, szybko podpada córce swojego szefa. Ta postanawia ją zwolnić, chociaż Karolina świetnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i jest najlepszą pracownicą. Na dodatek córka właściciela utrudnia życie młodej kobiecie. Za każdym razem, gdy ktoś dzwoni ws. referencji, uzyskuje od niej negatywny obraz Karoliny i w rezultacie jej nie zatrudnia.

Tajemniczy list do prababci

Podczas domowych porządków Karolina znajduje stary list adresowany do jej prabaci. Jest bardzo ciekawa jego zawartości. Nikt go wcześniej nawet nie otworzył. Pragnie zapoznać się z jego treścią i dlatego też prosi swoją matkę o zgodę. Gdy ta się zgadza, Karolina otwiera kopertę i odkrywa, że ta skrywa dziennik, który powstał w czasach II wojny światowej. Jego zapiski robią na niej dość mocne wrażenie. Młoda kobieta opisuje, że Niemcy, u których służy, często sprowadzają do mieszkania prostytutki oraz Polki, które uprawiają z nimi seks. To odkrycie bardzo nią wstrząsa. Podobnie zresztą jak Karoliną, która bardzo przeżywa tę nietypową lekturę. Dlaczego ktoś wysłał ten dziennik jej prababci? Kim jest jego autorka?

Czy zagadka z przeszłości zostanie rozwiązana?

Czy Karolinie uda się rozwiązać zagadkę sprzed lat? Czy pomoże jej w tym wyjazd do pracy, którą znalazła w miejscowości, z której nadano list z dziennikiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Zanim wybaczę. Wchodzi ona w skład cyklu Splątane losy.  Magdalena Wala po raz kolejny udowodniła, że potrafi ukazywać wydarzenia historyczne  w niezwykle ciekawy sposób, przemawiający do ludzkiej wyobraźni. Jej książki zawsze niosą ze sobą ważne przesłanie. Nie inaczej jest w przypadku powieści Zanim wybaczę, która trzyma w napięciu niczym najlepszy kryminał.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz