zanikowe-zapalenie-pochwy-jak-je-rozpoznac

Kobiety po menopauzie doświadczają różnych dolegliwości. Wśród nich możemy zaobserwować zanikowe zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

Zanikowe zapalenie pochwy – kobieca dolegliwość

Zanikowe zapalenie pochwy to jeden z objawów, które mogą pojawić się po menopauzie. Jego objawy mogą się z czasem nasilać, co wymaga odpowiedniego leczenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia jest znacznie mniejsze niż u młodych kobiet, niż u tych które ukończyły 50 rok życia. Mimo, że zanikowe zapalenie pochwy jest jednym z głównych symptomów, wciąż tylko niektóre z pań poddają się leczeniu. Pozostały odsetek leczy się stosując ogólnodostępne środki lub w ogóle nie podejmuje terapii medycznej.

Zanikowe zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

Zmiany zanikowe w pochwie mogą wystąpić pod wpływem różnych czynników. Jednym z nich jest radioterapia i brachyterapia, stosowana w leczeniu raka sutka. Zbyt duża ilość estrogenów może prowadzić do nawracających zapaleń układu moczowego. Winny może być także ich spadek. Objawami może być zmniejszenie elastyczności pochwy, utrata kolagenu czy skłonność do nadżerek. Wśród najważniejszych symptomów zanikowego zapalenia pochwy wyróżnia się suchość pochwy, świąd, upławy oraz bolesne stosunki i występowanie po nich krwawienia. Dolegliwości mogą znacząco pogorszyć życie intymne kobiety. Zmiany nasilają się z wiekiem, a ich rodzaj zależy od indywidualnego przypadku. W grupie ryzyka znajdują się kobiety bardzo szczupłe, ponieważ ich organizmy produkują naturalnie mniej estrogenu.

Leczenie zanikowego zapalenia pochwy

Atrofię pochwy można leczyć. Dyskomfort, związany ze schorzeniem może utrudniać codzienne funkcjonowanie kobiety. Dlatego tak ważne jest zwalczanie jego objawów. Zanikowe zapalenie pochwy występuje znacznie częściej u kobiet, które nie wykazują aktywności seksualnej. Leczenie polega na zmianie diety, środków myjących, bielizny oraz stosowaniu leków hormonalnych. Alternatywą do terapii hormonalnej jest leczenie poprzez stosowanie lubrykantów i innych preparatów nawilżających, takich jak żele czy globulki dopochwowe. Wybór należy do kobiety.

Zanikowe zapalenie pochwy jest uporczywą dolegliwością dla kobiet. Rozpoznanie oraz dobór odpowiednich środków pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie, poprawę jakości życia oraz komfortu.

Katarzyna Antos