HTZ Skutki uboczne HTZ

Hormonalna terapia zastępcza – czy sprzyja przybieraniu na wadze?

hormonalna-terapia-zastepcza-czy-sprzyja-przybieraniu-na-wadze

Kobiety często obawiają się skutków leczenia hormonami, choć to jedna z najskuteczniejszych metod. Czy sprzyja przybieraniu na wadze?

Hormonalna terapia zastępcza

Kobiety w okresie menopauzy borykają się z różnymi dolegliwościami takimi jak uderzenia gorąca, rozdrażnienie czy nadmierna potliwość. Niektóre z objawów mogą być na tyle uciążliwe, że panie szukają różnych form ich niwelowania. Jedną z nich i jednocześnie najbardziej skuteczną jest hormonalna terapia zastępcza. Wraz z wiekiem, organizm kobiety zaczyna produkować mniej estrogenów, co wiąże się z licznymi dolegliwościami i spadkiem komfortu codziennego życia. Aby to zmienić, podaje się odpowiednie dawki hormonów, które regulują gospodarkę hormonalną, przywracając dawne funkcjonowanie i tym samym lepsze samopoczucie wielu kobietom. Hormonalna terapia zastępcza może mieć formę tabletek bądź plastrów, które przyklejone do ciała, stopniowo uwalniają hormony do organizmu.

Hormonalna terapia zastępcza – czy sprzyja przybieraniu na wadze?

Jak każda terapia, również hormonalna terapia zastępcza posiada ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Nie oznacza to oczywiście, że każda kobieta ich doświadcza. Wszystko zależy od danego organizmu. Przyjmowanie hormonów powoduje zatrzymanie płynów w organizmie, przez co kobiety mogą skarżyć się na wzrost wagi. Stosując jakiekolwiek środki medyczne musimy pamiętać o odpowiedniej, zdrowej diecie i aktywnym trybie życia. W ten sposób nie będziemy mieć problemów z dodatkowymi kilogramami i nie będziemy musiały chować na dnie szafy ulubionej sukienki. W przypadku przybrania na wadze podczas kuracji hormonalnej warto zgłosić się do lekarza z prośbą o wykonanie właściwych badań. Wiele farmaceutyków niesie ze sobą ryzyko zmiany wagi, jednak zdrowe nawyki pozwalają je szybko i skutecznie niwelować.

Zalety hormonalnej terapii zastępczej zdecydowanie przewyższają jej wady. Decydując się na tego typu leczenie musimy mieć na uwadze wszystkie ewentualne czynniki ryzyka, ale pamiętajmy o tym, że każda z nas może inaczej zareagować na daną substancję. To czy przybierzemy na wadze czy nie jest tajemnicą dopóki nie spróbujemy terapii. Żyjąc aktywnie nie powinniśmy martwić się o dodatkowe kilogramy. Nawet jeśli miałyby się pojawić, to z pewnością szybko się ich pozbędziemy.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

filodendron

8 lat temu

Moja koleżanka brała hormony przez 5 lat i wcale nie przytyła.
Właściwe jedzenie i aktywność fizyczna na pewno zmniejszą ilość kilogramów.
Wiem ,że bardziej niż od hormonów mozna przytyć od leków antydepresyjnych.

drobina

8 lat temu

elle@elle : dobrze gadasz;-)
Jeszcze kilka lat temu ważyłam…dużo za dużo:-X:P
Miałam „wytłumaczenie” – brałam leki hormonalne na moje choroby. W końcu wzięłam się za siebie – zmieniłam radykalnie dietę i wróciłam do aktywności fizycznej. Na efekty nie musiałam długo czekać. W ciągu trzech lat zgubiłam ok. 27 kilogramów;-) mimo że codziennie biorę leki.
Zdrowa dieta i systematyczna aktywność fizyczna to klucz do sukcesu.
Nie biorę HTZ, ale myślę, że w parze ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, waga „nie podskoczy”:-X

Mindi

8 lat temu

Niestety musiałam się zdecydować na HTZ. Mam nadzieję, że ustabilizuje się mój organizm a nie tak bardzo przytyję. Będę się obserwowała i za jakiś czas napiszę jak to będzie wyglądało w praktyce.:-) Trochę się obawiam ale to głónie lekarz podjął decyzję, wydaje się przekonana do swojej oceny.

elle@elle

8 lat temu

zawsze tak bedzie ,ruch czylli aktywnosc fizyczna , zdrowe nawyki zywieniowe i mozna obejsc sie bez nadwagi ,to nikomu nie zaszkodzilo a jak sie zaniedbamy to i bez HTZ przytyjemy :)))

sirena46

8 lat temu

Jeżeli ktoś musi stosować HTZ to jak najbardziej jestem za.
Jeśli zaś chodzi o dodatkowe kilogramy to nawet nie przyjmując hormonów w okresie menopauzy tyjemy.
Ale pocieszające jest to, że dzięki aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie jesteśmy w stanie utrzymać wagę w normie 🙂

Zostaw komentarz