hormonalna-terapia-zastepcza-czy-sprzyja-przybieraniu-na-wadze

Kobiety często obawiają się skutków leczenia hormonami, choć to jedna z najskuteczniejszych metod. Czy sprzyja przybieraniu na wadze?

Hormonalna terapia zastępcza

Kobiety w okresie menopauzy borykają się z różnymi dolegliwościami takimi jak uderzenia gorąca, rozdrażnienie czy nadmierna potliwość. Niektóre z objawów mogą być na tyle uciążliwe, że panie szukają różnych form ich niwelowania. Jedną z nich i jednocześnie najbardziej skuteczną jest hormonalna terapia zastępcza. Wraz z wiekiem, organizm kobiety zaczyna produkować mniej estrogenów, co wiąże się z licznymi dolegliwościami i spadkiem komfortu codziennego życia. Aby to zmienić, podaje się odpowiednie dawki hormonów, które regulują gospodarkę hormonalną, przywracając dawne funkcjonowanie i tym samym lepsze samopoczucie wielu kobietom. Hormonalna terapia zastępcza może mieć formę tabletek bądź plastrów, które przyklejone do ciała, stopniowo uwalniają hormony do organizmu.

Hormonalna terapia zastępcza – czy sprzyja przybieraniu na wadze?

Jak każda terapia, również hormonalna terapia zastępcza posiada ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Nie oznacza to oczywiście, że każda kobieta ich doświadcza. Wszystko zależy od danego organizmu. Przyjmowanie hormonów powoduje zatrzymanie płynów w organizmie, przez co kobiety mogą skarżyć się na wzrost wagi. Stosując jakiekolwiek środki medyczne musimy pamiętać o odpowiedniej, zdrowej diecie i aktywnym trybie życia. W ten sposób nie będziemy mieć problemów z dodatkowymi kilogramami i nie będziemy musiały chować na dnie szafy ulubionej sukienki. W przypadku przybrania na wadze podczas kuracji hormonalnej warto zgłosić się do lekarza z prośbą o wykonanie właściwych badań. Wiele farmaceutyków niesie ze sobą ryzyko zmiany wagi, jednak zdrowe nawyki pozwalają je szybko i skutecznie niwelować.

Zalety hormonalnej terapii zastępczej zdecydowanie przewyższają jej wady. Decydując się na tego typu leczenie musimy mieć na uwadze wszystkie ewentualne czynniki ryzyka, ale pamiętajmy o tym, że każda z nas może inaczej zareagować na daną substancję. To czy przybierzemy na wadze czy nie jest tajemnicą dopóki nie spróbujemy terapii. Żyjąc aktywnie nie powinniśmy martwić się o dodatkowe kilogramy. Nawet jeśli miałyby się pojawić, to z pewnością szybko się ich pozbędziemy.

Katarzyna Antos