Encyklopedia menopauzy Menopauza

Zaburzenia głosu podczas menopauzy

zaburzenia głosu

Kobiecy głos podlega nieustannym zmianom, które są spowodowane wpływem hormonów. W okresie menopauzy jesteśmy szczególnie narażone na zaburzenia narządu mowy. Problem jest zwłaszcza uciążliwy dla tych kobiet, które profesjonalnie używają głosu – nauczycielek czy śpiewaczek.

Barwa głosu a hormony

Do najczęstszych dolegliwości związanych z menopauzą należą uderzenia gorąca, zlewne poty, dolegliwości układu płciowego czy osteoporoza. Rzadko mówi się o zaburzeniach głosu, choć przyznaje się do nich 33% badanych kobiet, a nawet 77% pań zauważyło zmianę głosu po okresie menopauzy.

Jaki związek może mieć barwa głosu z przekwitaniem? Kluczową rolę odgrywają tu hormony: estrogeny, progesteron i androgeny. Od momentu dojrzewania głos kobiety zmienia się systematycznie w cyklu miesięcznym. Zjawisko to nosi nazwę dysfonii miesiączkowej – wpływ hormonów powoduje m.in. obniżenie się barwy głosu. Dysfonia pojawia się także w czasie ciąży. Ok. 20% kobiet cierpi z powodu zmian obrzękowych krtani, obniżenia tonu i męczliwość głosu.

Głos dojrzałej kobiety

W trakcie menopauzy również dochodzi do wielu zmian w obrębie narządu głosu. Do najczęstszych objawów dysfonii menopauzalnej należą: męczliwość i niestabilność głosu, zmiana barwy (np. obniżenie głosu, szorstkość, brak wysokich tonów, ograniczenie skali), a także zmniejszenie siły głosu.

Zmiany w narządzie mowy mogą być przyczyną chrypki, kaszlu, uczucia suchości i ściskania lub bólu w gardle. W okresie pomenopauzalnym dolegliwości dysfonii zazwyczaj się nasilają. W starszym wieku dochodzi do zmniejszenia produkcji śliny w jamie ustnej, pojawiają się także problemy z czynnością kubków smakowych oraz z wypadaniem zębów. Czynniki te również w dużym stopniu wpływają na problemy z głosem.

M. Witczak

Kobiecy głos podlega nieustannym zmianom, które są spowodowane wpływem hormonów. W okresie menopauzy jesteśmy szczególnie narażone na zaburzenia narządu mowy. Problem jest zwłaszcza uciążliwy dla tych kobiet, które profesjonalnie używają głosu – nauczycielek czy śpiewaczek.

Leczenie głosu

W leczeniu dysfonii menopauzalnej najlepiej sprawdza się hormonalna terapia zastępcza, rehabilitacja oraz suplementacja witaminami i minerałami. HTZ przynosi poprawę stanu narządu mowy u prawie 75% kobiet. Dobrze sprawdza się w tym wypadku donosowa droga podania hormonów. Dodatkowo terapia uzupełniająca: sole mineralne, magnez i witaminy, polepszają kondycję narządu mowy. Z kolei rehabilitacja, czyli terapia głosu, przywraca utraconą jakość głosu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku pań, które zawodowo eksploatują swój głos – np. u śpiewaczek czy nauczycielek.

Warto dbać o narząd mowy, by w podeszłym wieku nie odczuwać skutków zaburzeń głosu i porozumiewać się bez dyskomfortu.

M. Witczak

Komentarze (10)

babka

8 lat temu

Przyłączam się do Agi i Mej – menopauzo daj żyć !
Czy wszystkie bolączki świata zwalają się na głowę w tym okresie?
Jak żyć, jak żyć ? chciałoby się zapytać 🙂
Nic dziwnego, że niktóre kobiety po prostu tego nie wytrzymują i maja kłopoty z psychiką 🙁

mejgosia

8 lat temu

mam ochotę krzyczeć z Agą335 ! Juz zauważyłam ,że mi śpiewanie nie wychodzi ( na poprawinach), kiedyś spokojnie 1,5 oktawy ,,wyciągałam”, a teraz charczę jak…..harpia?
AA ale Ty to dbaj o ten swój ,,instrument”!, bo Ci tylko dyrygentura zostanie! 🙂

alineczka

8 lat temu

Już się zaczynam powoli bać tej menopauzy..nie dość,że skóra bylejaka, skłonność do tycia, zmarszczki,siwizna,kłopoty z pamięcią… to jeszcze struny głosowe… protestuję! Ja nie tak nie chcę……

pati25

8 lat temu

Zaskoczył mnie ten artykuł.Kto by przypuszczał,że menopauza ma wpływ na głos..Teraz po przeczytaniu artykułu przypomniałam sobie,że jak weszłam w ookres meno to pojawiła się suchość w gardle.Muszę bardzo dużo pić

dulcynea

8 lat temu

Interesujące , nie słyszałam o tego typu problemach w okresie menopauzy. Ale coś w tym jest ,czuję ostatnio zasychanie w gardle i często chrypnę . byłam u laryngologa . Od tej strony podobno wszystko w porządku, z tarczycą też .
To może to menopauza 🙂

Annagata

8 lat temu

Nie podoba mi się ten problem,bo to znaczy,że będę musiała wkładać więcej wysiłku w dbałość o głos i gardło.I tak często odczuwam dyskomfort,bo przy pracy niestety głos się męczy,gardło zaciska i chrypnę,a jak do tego jeszcze dojdą dodatkowe dolegliwości,to co pozostanie?Odwiesić gardło na kołek?Tym bardziej,że moja praca,to nie śpiewanie pod prysznicem czy przy odcedzaniu kartofli…

drobina

8 lat temu

Mój głos często charakteryzyje się niestabilnością i zmianą barwy. Tak jest od wielu, wielu lat. W moim przypadku nie ma to jednak nic wspólnego z menopauzą, tylko z chorobą tarczycy.

filodendron

8 lat temu

To mnie zaskoczyło,wiem ,że menopauza jest przyczyną wielu dolegliwości ,ale nigdy nie przypuszczałam ,że może mieć także wpływ na głos i bóle gardła.

Zostaw komentarz