Czy wiesz że...? Zdrowie

Potrzeba wsparcia w procesie leczenia

potrzeba-wsparcia-w-procesie-leczenia

Wsparcie ze strony bliskich jest jak sieć, w której centrum się znajdujemy. Tak jak w przyrodzie, tak i w naszym życiu istnieją różne rodzaje sieci: gęsto i słabo utkane, te duże i te małe. Jej ogniwami są inni ludzie.

Dookoła nas w sąsiedztwie centrum są nasi najbliżsi – rodzina i przyjaciele. Dalej koledzy, koleżanki, znajomi, instytucje pomocowe. Najdalej natomiast zwykli, często obcy nam ludzie, którzy udzielają nam pomocy, choć na ich wsparcie zwykle nie liczymy.

Aspekt dostępności wsparcia w psychologii zdrowia ma wiele aspektów. Dowiedziono przede wszystkim dwóch głównych aspektów jego działania – mianowicie tzw. efektu głównego i efektu buforowego. Ten pierwszy odnosi się do zjawisk wypływających bezpośrednio ze wsparcia, czyli pomocy: emocjonalnej, intelektualnej i ekonomicznej. Efekt buforowy to wszystkie te rezultaty, których wystąpienie nie było ani zamierzone, ani oczekiwane. Mieszczą się tu przykładowo większe poczucie własnej wartości osoby obdarowywanej wsparciem, lepsze radzenie sobie z trudnościami w przyszłości, poprawa pracy układu immunologicznego, a w konsekwencji ogólna poprawa stanu zdrowia. Zdrowie rozumiane jest w tym kontekście zarówno jako utrzymanie ogólnego dobrostanu psychofizycznego, jak i powrót do niego po doświadczeniach choroby, operacji, długotrwałej hospitalizacji.

Co ciekawe, okazało się również, iż wsparcie owo nie musi mieć dosłownego, rzeczywistego wymiaru, ale wystarczy poczucie, że wsparcie jest dostępne. W psychologii zjawisko to nazywane jest tzw. wsparciem spostrzeganym. Ogromna rolę w procesie powracania do zdrowia odgrywają zapewnienia o wsparciu, poczucie, że są osoby, na które możemy liczyć. Ważne są wówczas częste odwiedziny i rozmowy, nawet o najbardziej błahych sprawach.

Joanna P.

Wsparcie ze strony bliskich jest jak sieć, w której centrum się znajdujemy. Tak jak w przyrodzie, tak i w naszym życiu istnieją różne rodzaje sieci: gęsto i słabo utkane, te duże i te małe. Jej ogniwami są inni ludzie.

Konstruktywne wsparcie w psychologii zdrowia to takie, które aktywizuje, zamiast stygmatyzować i utrwalać niepożądane konsekwencje choroby. Naszym zadaniem jest więc motywowanie chorego do powrotu do zdrowia i pokazywanie mu obszary, w których jest potrzebny i ważny. W żadnym zaś razie nie należy chorego wyręczać w tym co może zrobić sam, użalać się nad nim, okłamywać i ugruntowywać jego rolę chorego. Nie wolno nam obchodzić się z chorym “jak z jajkiem”.

Badania nad wsparciem jako moderatorem zdrowia, prowadzone były na grupach: badawczych i kontrolnych. Badani wracali do zdrowia po chorobach różnego rodzaju. Grupą badawczą były osoby, które posiadały wsparcie bliskich, natomiast grupa porównawcza (kontrolna)- była tego wsparcia pozbawiona. Osoby z tej grupy rekrutowane były spośród osób nie mających bliskich i pacjentów hospicjów. Okazało się, że nie ma tutaj znaczenia ani rodzaj dolegliwości czy jej czas trwania – w każdym wypadku wsparcie działało przyspieszająco na proces powrotu do zdrowia.

Wniosek? Niedoceniane, drobne gesty mają zbawienny wpływ na osoby chore i ich powrót do zdrowia. Ważne jest, abyśmy o tym pamiętali i gdy zajdzie taka potrzeba używali ich. Niezależnie czy to w stosunku do członka naszej rodziny czy najdalszego „sieciowego sąsiada”.

Joanna P.

Komentarze (6)

Margotka

11 lat temu

Wczoraj przeczytałam wypowiedź chirurga, który opowiadał, że do jednego pacjenta przychodziła codziennie dziewczyna. Do drugiego, który też brał udział w tym samym wypadku nikt nie przychodził i choć miał mniejsze obrażenia, został wypisany ze szpitala dużo później. Psychika ma wielki wpływ na nasze ciało. Dobrze mieć kogoś, kto potrzyma za rękę.

filodendron

11 lat temu

Takie głupie gadanie „weź się w garść 'tylko przygnębia,to nie jest zadna pomoc a wręcz przeciwnie ,takie stwierdzenie nawet człowieka upokarza.

pati25

11 lat temu

Zgadzam się z Wami dziewczyny.Podczas choroby wsparcie bliskich osób jest bardzo ważne.Osoba chora wie,że nie jest sama w swojej chorobie i może w tych trudnych chwilach liczyć na bliskich

alineczka

11 lat temu

Taaaak, wsparcie w cieżkich chwilach jest bardzo ważne, ale mądre wsparcie! Często ludzie chcą pomóc ale wychodzi….” jak zawsze”.
Zgadzam się z autorką tekstu,że wiele daje choremu poczucie że ma osoby na które może liczyć, one pomogą i fizycznie i psychicznie.
Za pocieszanie typu: ” weź się w garść,są ludzie bardziej chorzy” czy niby życzliwe uwagi dotyczące wyglądu chorego – dziękuję! Wolę już być sama w chorobie…

drobina

11 lat temu

Nic tak nie przyśpiesza procesu leczenia, jak wsparcie psychiczne bliskich osób. Czasem wystarczy drobny gest, czy ciepłe słowo.

filodendron

11 lat temu

Wsparcie jest bardzo ważne w procesie leczenia,często doprowadza do szybszego wyleczenia,bardzo przykro jest ,gdy inni ludzie zamiast wesprzeć-wyśmieją człowieka ,wtedy to jest tylko gorzej.

Zostaw komentarz