wulwodynia-tajemnicza-kobieca-choroba

Cierpisz na chroniczny ból i dyskomfort narządów płciowych, ale żaden lekarz nie może zdiagnozować ich przyczyny? To może być wulwodynia!

To boli! Czym jest wulwodynia?

Wulwodynia lub vulvodynia (od vulva – srom) to choroba bardzo tajemnicza i wciąż nie do końca poznana. Najogólniej można powiedzieć, że to choroba przewlekła, charakteryzująca się bólem sromu o nieznanej przyczynie. Nie wiadomo ile pacjentek w Polsce cierpi na wulwodynię, ponieważ nie istnieją żadne statystyki na ten temat. Według danych amerykańskich może to dotykać nawet 16% wszystkich kobiet. Wciąż wiele przypadków, również za granicą, nie jest prawidłowo rozpoznawanych i leczonych, ze względu na skomplikowaną diagnostykę choroby.

Wrażliwe narządy płciowe

Zanim ginekolog rozpozna wulwodynię, mija przeważnie bardzo dużo czasu. Objawy tej choroby są dość nietypowe. Polegają na uciążliwym i chronicznym bólu narządów płciowych (pieczeniu, swędzeniu, kłuciu) przy jednoczesnym braku znamion innych chorób. Lekarz musi zacząć stawianie diagnozy od wykluczenia innych przyczyn, a to przeważnie trwa. Ból może występować samoczynnie lub być wynikiem bodźca, który normalnie nie jest bolesny, np. dotyku, stosunku płciowego, badania ginekologicznego. Badanie fizykalne, które potwierdza występowanie wulwodynii, polega na dotyku przedsionka pochwy – wystąpienie bólu, wraz z danymi zebranymi ze szczegółowego wywiadu, daje obraz choroby.

M. Witczak