Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Albinizm – czyli bielactwo

albinizm-czyli-bielactwo

Choroba ta polega na zaburzeniach barwnikowych skóry, które polegają na zmianach zabarwienia jej naskórka. Czy albinizm jest genetyczny, jakie są jego objawy, sprzyjające czynniki i sposoby leczenia?

Albinizm. Odbarwiona skóra

Choroba polega na braku pigmentu w skórze, ale zdarza się też, że barwnika brakuje we włosach czy tęczówce oka. Osobę, która cierpi na albinizm, czyli inaczej bielactwo, nazywa się albinosem. Przypadłość bierze się z zaburzeń zabarwienia zewnętrznej części naskórka, a więc braku melaniny, pigmentowi wytwarzanemu przez specjalny rodzaj komórek skóry – melanocytów.

Niedobór tego ważnego barwnika jakim jest melanina może być dziedziczny. Bielactwo polega na tym, że melanocyty w skórze są obecne, ale nie wytwarzają melaniny.

Objawy bielactwa

Osoby cierpiące na tą przypadłość bardzo często mają białe włosy, jasną a nawet sino-bladą skórę, jasne rzęsy i brwi. Albinosi na ogół są mocno wyczulenie na światło, ponieważ w wyniku jego nadmiaru dochodzi u nich do oparzeń słonecznych, stanów zapalnych, pęcherzy i zrogowaceń skóry. To także osoby, które są podatne na nowotwory, bardziej niż inni.

Anna Konopka

Choroba ta polega na zaburzeniach barwnikowych skóry, które polegają na zmianach zabarwienia jej naskórka. Czy albinizm jest genetyczny, jakie są jego objawy, sprzyjające czynniki i sposoby leczenia?

Albinizm nabyty

W przypadku uszkodzenia melanocytów na skórze pojawiają się obszary hipopigmentacji (odbarwione) różnej wielkości – od małych plam po większe powierzchnie, które zajmują większość ciała. W takim przypadku to bielactwo nabyte. Występuje ono u osób o jasnej karnacji, jednakże częściej zapadają na nie ludzie o karnacji ciemnej.

Bielactwo nabyte widoczne jest zwłaszcza u Murzynów amerykańskich i innych ciemnoskórych, którzy chorobą są częściej dotknięci od osób rasy białej. U osób tych oszpecenie maskuje się zwykle ciemnymi kosmetykami.

Anna Konopka

Choroba ta polega na zaburzeniach barwnikowych skóry, które polegają na zmianach zabarwienia jej naskórka. Czy albinizm jest genetyczny, jakie są jego objawy, sprzyjające czynniki i sposoby leczenia?

Leczenie

Jest różne w zależności od przypadku. Nie ma tu konkretnego leczenia terapeutycznego, poza regularną kontrolą skóry u lekarza w celu wyrycia jej nowotworu. Bielactwo nabyte można leczyć przez repigmentację (przywrócenie prawidłowego pigmentu) albo depigmentację (zniszczenie pozostałego pigmentu). Oba sposoby nie przynoszą stuprocentowej satysfakcji, skuteczność terapii jest zależna od konkretnego przypadku.

W przypadku bielactwa nabytego pojawiają się tylko małe i rozproszone plamki. W takiej sytuacji leki pobudzające pigmentację można stosować bezpośrednio na skórę, która ma widoczne zmiany chorobowe. Takie miejsca wystawia się następnie na światło słoneczne. Odradza się przesadną ekspozycję, by nie dopuścić do oparzeń słonecznych.

Anna Konopka

Komentarze (18)

elle@elle

7 lat temu

Ja mam kredowobiala skore na głowie,jest wrązliwa na szampony i bardzo sucha,potrafi sie luszczyc a wtedy ratunie sa olieste odzywki ,dermatolog mowi ze wlasnie taki bialy odcien jak na glowie skory to moj wlasciwy :)))

pati25

8 lat temu

To co przeczytałam na temat bielactwa mnie
zaskoczyło.Chodzi tu o wpływ słońca.cyt. „Słońce jest sprzymierzeńcem w bielactwieKiedyś osobom cierpiącym na vitiligo radzono unikać słońca. Obecnie dermatolodzy zalecają wystawianie skóry na działanie promieni ultrafioletowych, ponieważ uaktywniają one melanocyty ocalałe w obrębie plam bielaczych. Poza tym słońce pobudza znajdujące się głęboko w skórze komórki produkujące pigment do wędrówki w kierunku naskórka i przyczynia się do tworzenia nowych melanocytów. Trzeba jednak opalać się często (wystarczy ok. 20 minut dziennie). Przed opalaniem skórę należy posmarować kosmetykiem z filtrami UV – odbarwienia produktem SPF 15–20, a resztę ciała kosmetykiem z filtrami powyżej 30, aby się nie opaliła. Ale korzystajmy ze słońca z umiarem, aby uniknąć oparzenia”

babka

9 lat temu

Tak zachwalacie tą cieciorkę, że też jej spróbuje, bo przyznaję, że jeszcze nigdy jej nie jadłam. Muszę tylko poszukać jakichś przepisów jak ją przygotować i z czym jeść.

Iva.

9 lat temu

Cieciorka, ciecierzyca jest przepyszna, uwielbiam! Wspaniala w roznego rodzaju salatkach lub calkiem solo, tez jest rewelacyjna.

Annagata

9 lat temu

Jak najbardziej kupisz w sklepie.Na zupę można kupić surową,twarde jak groch ,tylko większe kulki.Albo w puszce,gotowe do sałatki.

Annagata

9 lat temu

Cieciorka jest przepyszna.Ale nigdy nie zastanawiałam się nad tym,że może być pomocna w leczeniu bielactwa czy nowotworów.A tak swoją droga cieciorka świetnie nadaje sie do sałatek warzywnych.

linet

9 lat temu

Czytałam niedawno o bardzo obiecującym odkryciu ,które w leczeniu bielactwa chce wykorzystywać cieciorkę.
Wyniki są zdumiewające, u pacjentów poddanych eksperymentowi przy pomocy maści z cieciorki, bardzo szybko następowała repigmentacja skóry /5-12 tygodni/. Wskazane jest też stosowanie cieciorki w diecie i to nie tylko przez osoby chore na bielactwo, bo jest to roslina o dużych walorach zdrowotnych, pomocna również przy innych wielu schorzeniach ,na czele z nowotworami.
Kto je cieciorkę, ręka do góry!

Annagata

9 lat temu

Straszna choroba.W Polsce chyba bardzo rzadko występuje albinizm,ale bielactwo jest powszechne.Tak sobie myślę,że ludzie dotknięci bielactwem czuja ogromny dyskomfort nie mogąc zamaskować białych plam.A ten pogłębia się przez uszczypliwe reakcje innych ludzi.Szkoda,że w Polsce nie prowadzi się badań,bo chorzy często zostawiani są sami sobie.

nowa

9 lat temu

Są dwa rodzaje bielactwa odziedziczone i nabyte. Nabyte często jest wynikiem długotrwałego stresu ale u nas w kraju nie prowadzi się żadnych badań w tym kierunku.Często lekarz kieruje na naświetlania a i tak nie ma żadnych efektów.Nie wygląda to najlepiej i tak też się Ci ludzie czują,dużo osób dziwnie reaguje na ludzi dotkniętych bielactwem.

filodendron

9 lat temu

Moją siostrę też to dotknęło podobno na tle stresu. Leczy się ,ale poprawy nie widać .Na twarzy w kącikach ust jest wyrażnie biała skóra,zamalowuje to ,ale jest to dyskomfort.Także palce jednej ręki ma białe,bardzo to dziwnie wygląda i ją krępuje.

pati25

9 lat temu

Znam dwie osoby dotknięte bielactwem.Nie jest to jeszczee albinizm gdyż mają tylko plamy białe na rękach i twarzy.Największy dyskomfort jest latem gdzie te plamy są jeszcze bardziej widoczne.Jedną z tych osób jest żona mojego kuzyna.Jak jeszcze nie wiedziałam o jej przypadłości to często się zastanawiałam dlaczego nawet jak jest upał na dworze ona nosi długi rękaw.Potem się dowiedziałam.Plamy na twarzy maskuje pudrem w kremie

nowa

9 lat temu

Drobinko , to co napisałaś to prawda! U nas ta choroba jest mało popularna i ludzie nie zdają sobie sprawy z tego co Ci chorzy , krórzy są obarczeni taką chorobą czują, często myślą ,że się zarażą tym bielactwem a to nie prawda!W pracy mam koleżankę , która właśnie to ma i nie raz jak opowiada jak nie raz jest traktowana , czasem nawet dyskryminowana , to ….głowa boli! A szkoda , bo to bardzo sympatyczna i wartościowa dziewczyna!

drobina

9 lat temu

Albinizm sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale często powoduje ogromny dyskomfort, zwłaszcza u osób, u których jest on widoczny na odsłoniętej części ciała. Osoby te dopada stres, spowodowany uczuciem wyobcowania i odmienności. Zdarza się, że osoby dotknięte bielactwem są dyskryminowane przez innych, a przecież to tacy sami ludzie jak wszyscy.

Zostaw komentarz