Kultura Styl życia

#Wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł – Grzegorz Kramer i Karolina Korwin-Piotrowska

#Wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł

Książka może wydawać się kontrowersyjna już na samym starcie, biorąc pod uwagę, że spotykamy tutaj przedstawicieli dwóch różnych środowisk. Karolina Korwin-Piotrowska reprezentuje społeczność lewicową, która upomina się o prawa kobiet, mniejszości seksualnych i dostęp do in vitro. Natomiast Grzegorz Kramer jest księdzem, jezuitą, zatem można by przypuszczać, że będzie przedstawiał skrajnie konserwatywne poglądy. Nic bardziej mylnego. #Wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł to niewątpliwie książka, która skłania do refleksji.

Rozmowa z otwartym jezuitą na temat problemów współczesnego świata

Wyżej wspomniany tytuł ma formę rozmowy na trudne, aczkolwiek niezwykle ważne i aktualne tematy społeczno-obyczajowe. Nie da się ukryć, że żyjemy w XXI wieku, czyli w czasach nowych wyzwań. Karolina Korwin-Piotrowska zadaje Grzegorzowi Kramerowi wiele trudnych pytań. Między innymi pragnie się dowiedzieć od jezuity, czy jego zdaniem kościoły już za parę lat będą świecić pustkami. Dziennikarka dopytuje też księdza o niechęć Kościoła do kobiet, in vitro oraz o to, czy przedstawiciele środowisk LGBTQ mają szanse na zbawienie.

W drugiej osobie należy dostrzec przede wszystkim człowieka

Grzegorz Kramer udziela odpowiedzi, nie zawsze prostych i jednoznacznych. Jednak swoją otwartością pokazuje, jak ważne jest korzystanie z własnego intelektu. Zarówno w środowiskach lewicowych, jak i kościelnych znajdziemy osoby mające problem z nienawiścią do kobiet.  Jednak przeciwwagę dla nich stanowią ludzie o otwartych umysłach, którzy widzą w innych przede wszystkim człowieka.

Nieś dobro innym i pomagaj potrzebującym

Jezuita pokazuje, jak ważne jest dobro. Nie ma znaczenia nasza orientacja seksualna, płeć czy poglądy polityczne, ważne jest natomiast, abyśmy kierowali się swoim sumieniem i podejmowali dobre decyzje. Chęć niesienia pomocy potrzebującym zawsze jest czynem szlachetnym. Można być heteroseksualnym mężczyzną o prawicowych poglądach, który jest tak zapatrzony w siebie, że nie dostrzega potrzeb innych osób, które potrzebują jego pomocy.

Nie zamykaj się w okopach swojego środowiska

#Wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł to książka, która pokazuje, jak bardzo różni są ludzie, którzy nas otaczają. Jak widać, w Kościele też można znaleźć księży, którzy będą w stanie spokojnie i rzeczowo porozmawiać z przedstawicielką lewicy, jaką niewątpliwie jest Karolina Korwin-Piotrowska. Z ich spotkania może wyniknąć wartościowy dialog. Dlatego też nigdy nie należy oceniać ludzi po pozorach czy przynależności do jakiejś grupy społecznej.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz