wplyw-chemoterapii-i-radioterapii-na-cialo

Mało która choroba budzi tyle lęku, co nowotwór. Być może dlatego, że aby go wyleczyć, musimy zgodzić się na zniszczenie naszego organizmu, a skutki odczuwamy jeszcze długo po zakończeniu terapii. W jaki sposób terapie antyrakowe wpływają na nasze ciało?

Hormony w leczeniu nowotworów

Hormony w dużym stopniu wpływają na przebieg leczenia i rokowanie w przebiegu chorób nowotworowych. Antyestrogeny, androgeny, progesteron i ich pochodne zwalniają progresję raka piersi i trzonu macicy. Estrogeny i androgeny produkowane przez nadnercza stymulują wzrost raka piersi i raka stercza.

W hormonoterapii raka piersi u kobiet z dużym ryzykiem z powodzeniem stosuje się tamoxyfen – antyhormon blokujący działanie estrogenów na sutek. Powoduje on jednak przyrost masy ciała, zwiększa objawy klimakteryczne i ryzyko zakrzepów żylnych. W niektórych przypadkach pomocny bywa progesteron (rak trzonu macicy, zaawansowany rak piersi, rak stercza).

W tych terapiach również pojawiają się niekorzystne objawy uboczne, jak: przyrost masy ciała, zatrzymanie płynów z dużą skłonnością do obrzęków, objawy klimakteryczne (zwłaszcza uderzenia gorąca) i możliwość zakrzepicy.

Usunięcie jajników jest szczególnie istotne u kobiet przed menopauzą, bo to oznacza przyspieszony okres przekwitania z pojawieniem się ostrych (wypadowych) objawów związanych z przekwitaniem.

Wacław Pawliszyn