wplyw-chemoterapii-i-radioterapii-na-cialo

Mało która choroba budzi tyle lęku, co nowotwór. Być może dlatego, że aby go wyleczyć, musimy zgodzić się na zniszczenie naszego organizmu, a skutki odczuwamy jeszcze długo po zakończeniu terapii. W jaki sposób terapie antyrakowe wpływają na nasze ciało?

Chemioterapia i metody łączone

Stosunkowo niewielką grupę chorych można leczyć wyłącznie chemioterapią. Jest to powszechnie stosowana metoda leczenia skojarzonego w przypadku nowotworów złośliwych. Kuracje tego typu dają niestety dużą ilość objawów niepożądanych, zależną od typu kuracji, które w istotny sposób mogą upośledzać stan, kondycję i wygląd skóry.

Często pojawia się suchość skóry z towarzyszącym świądem, przebarwienia i odbarwienia skórne oraz fotodermatozy.

Większa się podatność na infekcje skórne, szczególnie zakażenia grzybicze. Paznokcie stają się kruche i łamliwe, o spowolnionym wzroście, z tendencją do rozwarstwiania się płytki paznokciowej, która staje się żółta, przebarwiona.

Zazwyczaj około 2.-3. tygodnia od wprowadzenia chemioterapii zaczynają wypadać włosy, czas ten jest jednak uzależniony od stopnia agresywności leczenia. Utrata może dotyczyć wszystkich rodzajów włosów, nie tylko włosów dojrzałych, więc obejmuje nie tylko głowę, ale i inne okolice ciała.

Pełny odrost włosów pojawia się zwykle do roku od zakończenia chemioterapii, ale kolor i faktura włosa mogą być inne niż przed rozpoczęciem leczenia.

Wacław Pawliszyn