wlasciwosci-prozdrowotne-napojow-musujacych

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania staropolskimi napitkami musującymi. Jaki potencjał prozdrowotny skrywają w sobie kwasy?

Napoje musujące – surowce

Swego czasu dużą popularnością cieszyło się pozyskiwanie kwasów ze zbóż, owoców i warzyw. W związku z tym, iż dawniej nie dysponowano zapasami żywności, gospodynie starały się jak najlepiej wykorzystać posiadane zasoby. W związku z tym przygotowywały napoje musujące z owocowych obierzyn i resztek, które pozostały ze smażenia konfitur. Warto zapytać babcię, czy nie zachowała starych przepisów. Domowe receptury pozwalają przygotować smaczne napoje, które charakteryzują się oryginalnym smakiem.

Właściwości odżywcze napitek musujących

Kwasy stanowią bogactwo składników odżywczych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż napoje musujące zawierają te same substancje co produkty, z których zostały przygotowane. Wśród nich znajdziemy przeciwutleniacze, enzymy, składniki mineralne i różne witaminy. Drożdże piekarskie dostarczają organizmowi witamin z grupy B.

Kwas chlebowy – właściwości prozdrowotne

Z dobrodziejstw kwasów powinny korzystać osoby, które często zmagają się z grypą i przeziębieniami. Produkty fermentacji wzmacniają odporność, jednocześnie usprawniają trawienie i działają profilaktycznie. Z kwasem chlebowym powinny zapoznać się osoby, które walczą z trądzikiem. Zawarte w nim składniki poprawiają wygląd skóry. Jednocześnie zapobiegają zatruciom pokarmowym wywołanym przez chorobotwórcze szczepy bakterii z rodzaju Salmonella i Shigella.

Irmina