Dlaczego granat określa się mianem owocu życia? Przeprowadzone badania wykazały, iż w pełni zasługuje na ten przydomek. Jakie zalety posiada ten owoc?
Granat – symbol płodności
Owoc ten znany jest już od wieków, a pochodzi z Mezopotamii i Persji. W starożytnym Egipcie i Grecji granat czczono jako świętą roślinę. Z kolei na Bliskim Wschodzie był traktowany jako symbol płodności i odradzania się. W starożytnych Chinach uważano, iż sok z granatu stanowi receptę na długowieczność. Później o tym owocu zapomniano. W średniowieczu wrócił on do łask. Obecnie odkrywamy go na nowo. Warto wspomnieć, iż niektórzy badacze Biblii uważają, że zakazanym owocem nie było jabłko lecz granat.
Zalety granatu
Granat posiada ogromny potencjał. Nektar z tego owocu zawiera bardzo dużo antyutleniaczy. Z przeprowadzonych badań wynika, iż jest ich więcej niż w zielonej herbacie. W związku z tym, iż antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, konsumując granat, spowalniamy procesy starzenia i zmniejszamy ryzyko uszkodzenia komórek.
Granat chroni naczynia krwionośne. Pełni również funkcję profilaktyczną w przypadku chorób serca, prostaty. Jednocześnie wykazuje właściwości odmładzające i dodaje sił witalnych. Najnowsze badania wykazują, iż osoby, które spożywają granaty, rzadziej zmagają się z depresją.
Ten owoc jest także doskonałym źródłem wielu składników mineralnych (jodu, potasu, żelaza, wapnia, krzemu), witamin (A, B, C, E) oraz błonnika, białka i kwasów organicznych.rostacie, odmłądza,nia komórek przez wolne rodniki.c two. jest łąs. ak w starożytności znów wrócił do łąs. – granat.a
Sabina Sosnowska