Apetyt na wegetarianizm Natura i eko

Granat – owoc życia

granat-owoc-zycia

Dlaczego granat określa się mianem owocu życia? Przeprowadzone badania wykazały, iż w pełni zasługuje na ten przydomek. Jakie zalety posiada ten owoc?

Granat – symbol płodności

Owoc ten znany jest już od wieków, a pochodzi z Mezopotamii i Persji. W starożytnym Egipcie i Grecji granat czczono jako świętą roślinę. Z kolei na Bliskim Wschodzie był traktowany jako symbol płodności i odradzania się. W starożytnych Chinach uważano, iż sok z granatu stanowi receptę na długowieczność. Później o tym owocu zapomniano. W średniowieczu wrócił on do łask. Obecnie odkrywamy go na nowo. Warto wspomnieć, iż niektórzy badacze Biblii uważają, że zakazanym owocem nie było jabłko lecz granat.

Zalety granatu

Granat posiada ogromny potencjał. Nektar z tego owocu zawiera bardzo dużo antyutleniaczy. Z przeprowadzonych badań wynika, iż jest ich więcej niż w zielonej herbacie. W związku z tym, iż antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, konsumując granat, spowalniamy procesy starzenia i zmniejszamy ryzyko uszkodzenia komórek.

Granat chroni naczynia krwionośne. Pełni również funkcję profilaktyczną w przypadku chorób serca, prostaty. Jednocześnie wykazuje właściwości odmładzające i dodaje sił witalnych. Najnowsze badania wykazują, iż osoby, które spożywają granaty, rzadziej zmagają się z depresją.

Ten owoc jest także doskonałym źródłem wielu składników mineralnych (jodu, potasu, żelaza, wapnia, krzemu), witamin (A, B, C, E) oraz błonnika, białka i kwasów organicznych.rostacie, odmłądza,nia komórek przez wolne rodniki.c two. jest łąs. ak w starożytności znów wrócił do łąs. – granat.a

Sabina Sosnowska

Dlaczego granat określa się mianem owocu życia? Przeprowadzone badania wykazały, iż w pełni zasługuje na ten przydomek. Jakie zalety posiada ten owoc?

Granat sposobem na raka?

Specjaliści są pewni, iż granat pomaga w walce z rakiem (szczególnie rakiem przełyku, płuc i wątroby, jak również okrężnicy, piersi, skóry, odmy oraz prostaty). Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza kwasowi elagowemu, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Granat a ludzka psychika

Nie można pominąć tego, iż granat wykazuje zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Zaleca się go osobom, które żyją w permanentnym stresie. Osoby, które piją sok z tego owocu, potrafią zachować zimną krew w trudnych sytuacjach.

Poprawa pamięci i koncentracji

Granat poprawia pamięć i koncentrację. Wykazano, iż studenci, którzy spożywają granaty, łatwiej przyswajają nowe wiadomości.

Granat jako afrodyzjak

Granat jest świetnym afrodyzjakiem zwiększającym doznania erotyczne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W związku z tym na romantycznej kolacji nie może zabraknąć tego owocu.

Granat dobroczynnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. W związku z tym warto uwzględnić ten owoc w codziennej diecie.

Sabina Sosnowska

Komentarze (9)

Emilly27k

8 lat temu

Możliwe ,że ma właściwości pozytywne, ale nie miałam rozkoszować się jego smakiem i aromatem.

drobina

8 lat temu

Ostatnio rozsmakowałam się w soku z granatów:-X:-), a dzisiaj kupiłam musli z owocem granatu – też mi smakują:-*

elle@elle

8 lat temu

slyszalam ze granat jest dobry dla kobiet w okresie przekwitu, ma podobno naturalne substancje ,takie jakich niedobor hormonalny ma kobieta w tym okresie ,bardzo lubie ten owoc:)))

pati25

9 lat temu

Dowiedziawszy się o dobroczynnym działaniu tego wspaniałego owocu,o tym ile ma witamin muszę koniecznie włączyć go do diety.:-)

Tess

10 lat temu

Nie jadłam owocu granatu. Pytałam się córki i wiem, że te owoce są zwykle w marketach, a ja tam nie chodzę. Ale już poprosiłam i mi kupią bo warto jeść takie skarby zawarte pod skórką 🙂

Mindi

10 lat temu

Lubię owoc granatu ale dość rzadko go jadłam. Jestem zachwycona właściwościami tego owocu, ogrom składników i dobroczynnego działania. Od tej pory częściej będę serwowała rodzinie, zwłaszcza profilaktycznie mężowi 🙂

drobina

10 lat temu

…i pomyśleć, że tyle dobra mnie ominęło? Ostatnio jak byłam w Ziemi Świętej, to sok z granatów (wyciskany „na pniu” :-X sprzedawali na każdym kroku. Nie piłam – pomna nakazów od znajomych, żeby nie pić tam surowych napojów i soków, w obawie przed „zemstą” (czytaj: biegunką;-) ) Faraona:\

filodendron

10 lat temu

Po operacji na polipy macicy piłam właśnie sok z owoców granatu. Nie dosyć ,że zdrowy to jeszcze bardzo smaczny.przez 2 lata nie pojawiły się żadne nowe polipy to znaczy ,że to właśnie może ten sok pomógł.

Zostaw komentarz