Pasje i zainteresowania Psychologia

Wirtualne znajomości

wirtualne-znajomosci

Internetowe fora to miejsca w sieci, które gromadzą użytkowników, pragnących wymieniać się informacjami na temat przewodni danego forum. Obecnie każdy praktycznie interesujący nas temat ma w sieci swoje forum. I tak mamy: forum dla kobiet w okresie menopauzy, fotografów, florystek, miłośników kotów, motocyklistów, pasjonatów komputerowych itd.

Znajdź swoje miejsce na forum

Aby stać się użytkownikiem forum należy zarejestrować się – na stronie www.forum (tak w przypadku forów, jak i czatów mamy instrukcje krok po kroku jak należy to uczynić). Wybieramy wówczas dla siebie jakiś pseudonim, zwany w języku internetowym nick i od tej pory możemy już brać udział w dyskusji i korzystać ze wszystkich udogodnień forum (dodawania zdjęć, udziału w ankietach, otrzymywaniu mailowych informacji o tym co dzieje się na forum, powiadomieniach o okolicznościach i uroczystościach związanych z aktywnością na forum). Dyskusja na forum polega na pisaniu wiadomości (tzw. postów), dzięki czemu utrzymana zostaje konwencja dialogu, w której uczestniczą ci uczestnicy, którzy chcą w danym temacie zabrać głos.

Dyskusje na forum podzielone są na działy tematyczne, w których możemy zabierać głos, zgodnie z zainteresowaniami. Każdy temat, którego nie czytaliśmy (w którym dodano posty po naszej ostatniej wiadomości) zaznaczone są graficznie w szczególny sposób, dzięki czemu możemy szybko zorientować się, w których tematach dyskusja potoczyła się dalej od czasu naszego ostatniego logowania.

A może czat?

Czaty działają w pewien sposób analogicznie, z tą jedynie różnicą, że dyskusje odbywają się w czasie rzeczywistym. Podobnie jak fora, podzielone są one tematycznie i poruszają dowolne tematy. Czaty podzielone są na tzw. pokoje, w których zalogowani uczestnicy dzielą się informacjami na dany temat. W obrębie pokoju dyskutują wszyscy zalogowani uczestnicy. To taka pogawędka przez komputer. Możemy również zaprosić wybranego uczestnika do rozmowy prywatnej, czyli tylko we dwoje.

Co nam to daje?

Mam nadzieję, że udało mi się nieco przybliżyć tematykę czatów i forów internetowych. Teraz nieco o ich psychologicznych aspektach, które szerzej rozwija godna polecenia książka „Psychologia Internetu” P. Walles.

  • Po pierwsze czaty służą jako źródła informacji i wymiany myśli. Będąc początkującymi ogrodniczkami, babciami, posiadaczkami kota, czy zwiedzającymi Azję możemy dowiedzieć się potrzebnych szczegółów i porozmawiać z ludźmi bardziej od nas doświadczonymi.
  • Po drugie to doskonale miejsce służące zawieraniu nowych znajomości. Poznajemy bowiem wiele osób z kręgu własnego zainteresowania, podobnych wiekiem i sposobem myślenia. Szczególnie cenne znajomości zawsze można przenieść do „realu”, czyli rzeczywistości spoza komputera.
  • Po trzecie sieć daje nam niespotykaną nigdzie indziej ANONIMOWOŚĆ. Możemy „próbować”: zmieniać wizerunek, zadawać kłopotliwe pytania, przełamywać stereotypy, czyli słowem robić wszystko to, co w realnym świecie przychodzi nam dużo trudniej. Internet wiec może być swoistym polem treningowym.
  • Istnieje też wiele korzyści indywidualnych, jak odkrywanie nowych pasji, poszerzanie horyzontów czy konstruktywne spędzanie czasu. Warto więc przekonać się do tego typu rozrywki, a spróbowawszy raz, z pewnością przekonamy się do tego typu rozrywki i nie będziemy chciały z niej zrezygnować!

Joanna P.

Komentarze (13)

Annagata

12 lat temu

Nawiązałam wirtualne znajomości.Bo jak inaczej nazwać moja obecność na Meno?Mimo,że nie znamy się w realu,to nie przeszkadza świetnie się tutaj bawić,zwyczajnie pogadać,czy wymienić poglądy i rady.

esme

12 lat temu

Dziewczyny nie sądzicie że przesadzacie z tymi konkursami? Gdzie nie wejdę to wy tylko piszecie o tym cobyście chciały wygrać i jak wam przykro że w danym konkursie sie nie udało. To naprawdę robi się niesmaczne bo chyba nie oto chodzi w tym portalu.

A żeby nie odbiegać od tematu artykułu powiem , żę owszem mam wiele znajomości wirtualnych, pare z nich nazwałabym nawet przyjaźniami . Mam jednak takie postanowienie by zachowywać dozę nieufności – bo parę razy moje wrażenia z internetu i rzeczywistości się już rozminęły np. znajomy (znalismy się tak 2-3 lata) z internetu dosłownie znienawidził mnie tylko dlatego, że przy kontakcie 'na żywo” wyszły jego problemy z alkoholizmem i napisałam mu wprost że z tego powodu nie chcę już więcej organizować z nim zlotów

Emilly27k

12 lat temu

jkokosza nie dajmy się i nie dajmy się pokonać .Wiadomo jak jest, ale co portal to portal.Kiedy jesteśmy anonimowe to jesteśmy, aa kiedy nie to nie.Patka przyznam konkursy są miłe, ale prawdziwa sztuka to wygrać w konkursie:)

pati25

12 lat temu

Ja nie wyobrażam sobie dnia,żebym nie weszła na ten portal,na to forum.Znajduję tu miłe osoby,ciekawe artykuły,które bardzo mnie interesują.A przede wszystkim mnóstwo fantastycznych konkursów

jkokosza

12 lat temu

Tak, tak Emilly27k jest bardzo wierna portalowi i mimo porażek nie poddaje się:) i tak trzymaj:) Pozdrawiam!!!

Emilly27k

12 lat temu

Zgodzę się ,że czas spędzony na forum jest miły, gdyż można spotkać przeważnie odpowiednie osoby. Ja należę do kilku, ale tutaj jestem najwierniejsza. Na menopauzę można wrócić nawet kiedy się wzajemnie nie lubimy. Wyjątek stanowi Redakcja.-jest niezawodna:)

pati25

12 lat temu

Zgadza się.Tu nie m przekleństw,wulgaryzmów i obrażania innych.Są tu porządni ludzie a nie sama młodzież,która myśli że jak jest anonimowa to wszystko może

Rique

12 lat temu

Normalne fora dają bardzo wiele, ale jak wiadomo ostatnio niektóre fora jak i czatu zamieniły się w miejsca debat o seksie i tylko seksie, więc naprawdę trzeba mieć szczęście by trafić na porządne forum i porządnych ludzi tak jak tutaj.

topik4433

12 lat temu

Nasze forum portalowe, to jedyne gdzie jestem aktywna. Czat jest mi obcy. Co za wierność z mojej strony, prawda?;)

summer

12 lat temu

Nie wiem, jak mogłam dawniej żyć bez internetu!
Wszystko to jest OK, pod warunkiem, że zachowa się do bycia w sieci pewien dystans, że nie stanie się on celem nadrzędnym.

ell@

12 lat temu

„Co nam to daje”?
Mnie bardzo wiele 🙂
Jakiś czas temu na kobiecym forum poznałam kilka wspaniałych kobietek, utrzymujemy niemal codzienny kontakt (już wyłącznie prywatny), od czasu do czasu urządzamy zjazdy w realu – to dla mnie bardzo cenne znajomości.
A ogólnie – bez internetu już nie wyobrażam sobie życia.

pati25

12 lat temu

Takie forum to bardzo fajna rzecz…Można sobie podyskutowac na różne tematy,podzielic się ,wyrazic swoją opinię.Ja sama jestem zarejestrowana na kilku forach.Miło jest z kiimś pogadac.To przede wszystkim miłe spędzenie czasu

Zostaw komentarz