Apetyt na wegetarianizm Natura i eko

Weganizm a wegetarianizm

weganizm-a-wegetarianizm

Czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Dlaczego dzieli się te pojęcia? Kim są weganie i na czym opierają swoje poglądy żywieniowe? A może nie tylko o jedzenie tutaj chodzi?

Najprościej mówiąc, weganizm jest bardziej ścisłą formą wegetarianizmu. Polega na odrzuceniu nie tylko mięsa, ale wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie starają się wykluczyć wszystkie artykuły z życia codziennego, które mogły być wynikiem eksploatacji i okrucieństwa względem zwierząt.

Filozofia wegan wywodzi się z pochodzącej z Indii nauki AHIMSA, która postuluje zaniechanie przemocy, szacunek dla każdej formy życia oraz wiary w wyższą sprawiedliwość. Postawa współczesnych wegan ma na celu szerzenie i promowanie produktów pochodzenia niezwierzęcego. Dotyczy to żywności, jak np. mięsa i jego przetworów, ryb, produktów mlecznych, jajek, odzieży ze skóry, futra, wełny i jedwabiu, wyrobów opartych na żelatynie – np. niektórych błon fotograficznych czy klejów oraz innych artykułów zawierających tzw. odpady z rzeźni, jak wiele mydeł czy szamponów. Weganie unikają również produktów, które były na zwierzętach testowane.

Co jedzą weganie?

Odpowiednia ułożona dieta wegańska połączona z suplementacją witaminy B12 jest zdrowa i w żadnym razie nie działa na szkodę organizmu, zapewniając mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Podstawę pełnowartościowej diety wegańskiej stanowią produkty jak najmniej przetworzone:

  • kasze (jęczmienne, ryż, kukurydza, pszenica, owies)
  • rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, soja)
  • orzechy i ziarna (wszystkie typy orzechów, masło orzechowe, dynia, słonecznik, ziarna sezamowe)
  • warzywa i owoce w każdej postaci
  • oleje tłoczone na zimno
  • produkty z soi oraz tofu

A. Złotkowska

Czym różni się weganizm od wegetarianizmu? Dlaczego dzieli się te pojęcia? Kim są weganie i na czym opierają swoje poglądy żywieniowe? A może nie tylko o jedzenie tutaj chodzi?

Weganie często postrzegani są jako ekstremiści i fanatycy. Ciężko jednak odmówić prawdziwości ich niektórym argumentom. Poza tymi, które znamy już z artykułu o wegetarianizmie, weganie powołują się na dwa zasadnicze argumenty:

Czysta matematyka
Potrzeba aż 2-3 akrów aby wyżywić osobę stosującą typową dietę mięsną, a tylko 1/10 akra niezbędne jest do tego samego weganinowi. Idąc tym tropem, statystycznie 4,5 ha może wyżywić:

  • 2 osoby przy hodowli zwierząt
  • 24 osoby przy hodowli pszenicy
  • 60 osób przy uprawie soi

Warunki hodowli zwierząt
Kury hodowlaneałe swe życie spędzają w klatkach tak małych, że nie mogą nawet rozłożyć skrzydeł. Wiele z nich umieraz powodu złych warunków, ale jest to wliczone w koszta i opłaca się właścicielom bardziej niż stworzenie odpowiedniego wybiegu.

Pokarm dla kur jest ciągle uzupełniany lekami, nie po to, by zapobiegać szerzeniu się chorób, ale żeby zwiększyć nośność ptaków. Żyjąca w warunkach naturalnych kura znosi 30-40 jaj rocznie. Na farmie zaś, za sprawą lekarstw oraz „skracania doby” przez manipulowanie światłem, jedna kura znosi nawet do 300 jaj na rok. Wyobrażacie sobie rodzić 2-3 dzieci na rok?

Każda hodowla polega na maksymalnej eksploracji zwierząt. Dla właściciela to w końcu interes, zamiast więc martwić się losem zwierząt, patrzy jak uzyskać największe zyski, kosztem jak najmniejszego wkładu. Chęć zysku sprawia, że człowiek zapomina o innych – zwierzętach i ludziach. Tego świadomi są właśnie weganie, którzy swoim zachowaniem wyrażają bunt przeciwko konsumpcyjnej postawie współczesnego człowieka.

A. Złotkowska

Komentarze (8)

pati25

11 lat temu

Oprócz zmiany w odżywianiu weganie są również przeciwnikami kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz prawdziwych futer.

pati25

11 lat temu

Wegetarianizm jest już pewną formą diety dla mnie nie do przyjęcia a co dopiero weganizm.Rezygnacja z produktów,które się lubi…nie! Tak bardzo lubię kurczaczka 🙂

filodendron

12 lat temu

Uważajcie z dietami, człowiek nie jest królikiem i też samymi roślinami nie może żyć,brak mu wtedy wielu składników.Słyszałam,że wegetarianizm został ostatnio uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę psychiczną na równi z anoreksją i innymi zaburzeniami.Trzeba to sprawdzić .ale słyszałam to z wiarygodnego źródła.

lucyna diana

12 lat temu

Powoli wchodzę w weganizm, to nie jest łatwe dlatego mam wiele szacunku dla innych. Moim sukcesem dzisiaj jest kefirek z mleka sojowego, udał się! Mąż robi go na mleku krowim i tak mamy już podział kuchni.

gwolska

13 lat temu

Każda dieta, która pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka, jest dobra. Trzeba pamiętać, że nie każdy człowiek może ją stosować. Mój dziadek przez całe życie nie wyobrażał sobie dnia bez boczku czy słoninki i przeżył 92 lata. Prawdopodobnie każdy z nas ma pewne predyspozycje do jedzenia lub nie mięsa. Czytałam, że zależy to od grupy krwi. Może coś w tym jest?

7-zyczen

13 lat temu

Moj maz od 13 lat jest wegetarianinem.I nie ma sily,aby go przekonac na przejscie do”normalnego”jedzenia,chociaz uwaza,ze jego jedzenie jest normalne…Od tego czasu zauwazyl wiele zmian.Nie pamieta co to bol glowy i grypa,a poza tym kazda wizyta u stomatologa jest sukcesem bez ubytkow.Ja korzystam na tym wiele,bo maz tworzy potrawy,a ja powoli lapie bakcyla.Co do weganizmu,to nie wiem,ale to juz powazniejszy krok…:):):)

mjbz

13 lat temu

„Filozofia wegan wywodzi się z pochodzącej z Indii nauki AHIMSA (sanskryt), która postuluje zaniechanie przemocy, szacunek dla każdej formy życia oraz wiary w wyższą sprawiedliwość „…to chyba nie podlega dyskusji przez świadomego człowieka, tylko ten gatunek występuje w społeczeństwie niezmiernie rzadko.Smutne.

justi

13 lat temu

weganizm jest dla mnie zbyt restrykcyjną dietą … wegetarianizm owszem, jednak w przypadku weganizmu naprawdę ciężko zbilansować dietę pod kontem wartości odżywczych – nie sięgając po suplementy!

Zostaw komentarz