wczesna menopauza

Nie zawsze organizm kobiety działa według książkowych twierdzeń. Menopauza może przyjść znacznie wcześniej, niż się tego spodziewamy. Co robić gdy pojawia się wczesna menopauza?

Menopauza

Przekwitanie zwykle zaczyna się u kobiet w okolicach 50. roku życia. Nie oznacza to, że u każdego kobiety w tym wieku pojawia się menopauza. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i wielu różnych czynników. Menopauza to okres zmian. Obserwujemy spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych takich jak estrogeny i progesteron. Oddziałuje to na samopoczucie kobiety i poczucie komfortu. Podczas menopauzy kobieta może odczuwać dokuczliwe objawy.

Wczesna menopauza

Większość teorii zawiera także wyjątki. W przypadku menopauzy jest podobnie. Wczesna menopauza może wystąpić u kobiet przed 45. rokiem życia. Panie nie zawsze myśl a o menopauzie, gdy zauważają pierwsze objawy. Nieregularne miesiączki czy ciągłe zmęczenie bywa wynikiem przepracowania czy stresu, ale może również oznaczać wcześniejsze przekwitanie. Ginekolog pozwala określić ten stan, więc kobiety, które zauważą niepokojące sygnały, powinny się do niego zgłosić.

Wczesna menopauza – objawy

menopauzaWczesna menopauza daje o sobie znaki, które kobiety często bagatelizują lub owiązują z zupełnie innymi schorzeniami. Zmienia się stan skóry. Dobrze nawilżona cera może zrobić się sucha. Łatwo dostrzec to podczas codziennej pielęgnacji. Kobiety mogą zaobserwować nieregularne miesiączki, o wiele bardziej skąpe krwawienia czy też bardzo obfite. Pojawiają się uderzenia gorąca, ciało poci się bardziej niż zwykle. Jednym z objawów wczesnej menopauzy jest też szybkie przybieranie na wadze, mimo że nie doszło do żadnej zmiany diety. U pań obserwuje się także wahania nastrojów, nawet do stanów depresji czy agresji. Podczas przekwitania, kobiety mają problemy z zasypianiem, więc również tego typu dolegliwości powinny wzbudzić niepokój.

Wczesna menopauza może przytrafić się każdej kobiecie. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów najlepiej wybrać się do ginekologa. Lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości i w razie potrzeby przepisze środki, łagodzące objawy menopauzy.

Katarzyna Antos