Menopauza Menopauza w umyśle

W zgodzie z samą sobą

w-zgodzie-z-sama-soba

Wiele kobiet myśląc o menopauzie, odczuwa lęk. Przekwitanie zapisało się w świadomości społecznej jako źródło uciążliwych dolegliwości. Poznanie zmian zachodzących w organizmie ułatwia życie w zgodzie z samą sobą.

Choć menopauza nie jest chorobą, czasem uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Każda kobieta inaczej przechodzi okres przekwitania. Niektóre panie skarżą się na huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca i zaburzenia snu, podczas gdy inne cieszą się, że nie cierpią z powodu bolesnych miesiączek.

Obniżony poziom estrogenów

Przekwitaniu towarzyszy spadek stężenia hormonów płciowych. Ich niedobór odbija się na funkcjonowaniu organizmu. Estrogeny mają wpływ na nasze samopoczucie, stan skóry i wytrzymałość kości.

Metody łagodzące objawy menopauzy

Na szczęście kobiety nie są skazane na kilkuletni dyskomfort. Istnieją preparaty, które łagodzą uciążliwe objawy menopauzy.
Osobom, które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej, z pomocą przychodzą suplementy diety na bazie fitoestrogenów, czyli substancji pochodzenia roślinnego. Te związki chemiczne pod względem budowy przypominają estrogeny.

Podział fitoestrogenów
Wyróżniamy kilka rodzajów fitoestrogenów:
•izoflawony
•lignany
•pochodne kumenu
•laktozyny rezorcyny.

Oleofarm

Wiele kobiet myśląc o menopauzie, odczuwa lęk. Przekwitanie zapisało się w świadomości społecznej jako źródło uciążliwych dolegliwości.

Suplementy diety na bazie lignanów

Z przeprowadzonych badań wynika, iż fitoestrogeny przyłączają się do receptorów estrogenowych, które znajdują się w piersiach, macicy i przysadce mózgowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się suplementy diety na bazie lignanów, wyodrębnionych z siemienia lnianego. Stanowią dobrą alternatywę dla kobiet, które nie mogą przyjmować izoflawonów sojowych. Lignany lniane działają na komórki podobnie jak estrogeny, aczkolwiek charakteryzują się mniejszą aktywnością.

Wykazano również, iż fitoestrogeny uzyskane z nasion lnu działają dwukierunkowo. W sytuacji, gdy w organizmie spada stężenie estrogenów, uzupełniają ich niedobór. Czasem jednak mamy do czynienia z nadmierną aktywnością estrogenów, której towarzyszy dyskomfort. Udowodniono, iż lignany lniane osłabiają działanie żeńskich hormonów płciowych i tym samym łagodzą uciążliwe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca czy huśtawki nastrojów.

Więcej o działaniu lignanów lnianych można przeczytać na stronie Oleofarm.pl.

Oleofarm

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Menopauza to kolejny etap w życiu kobiety,który trzeba przejść.Trzeba wiedzieć jakie zmiany w organiźmie zachodzą.Nie bójmy się objawów związanych z menopauzą.Są przecideż terapie,suplementy,które nam pomogą.Cieszmy się życiem,stosujmy odpowieddnią dietę i dbajmy o aktywność fizyczną 🙂

Tess

9 lat temu

Dużo wiemy na temat menopauzy. Tę wiedzę wykorzystajcie panie aby zrozumieć swój organizm i jak najlepiej przeżyć te trudne lata. Mnie nie było łatwo i sama siebie nie rozumiałam bo nie znałam tych wiadomości o zmianach w średnim wieku.

Mindi

9 lat temu

Piękny tytuł, takie motto dla kobiet. Zmiany są naturalne, trzeba w tym czasie wspomagać organizm, zdrowo żyć ale rozumieć upływ czasu i nie panikować 🙂 Jestem pewnie w środku tych zmian i cieszę się, że na tym etapie wystarczy mi wspomaganie fitohormonami, chciałabym przejść ten etap zgodnie z naturą 🙂

Emilly27k

9 lat temu

Aktywność fizyczna jest ważna i moim zdaniem odpowiednia wspomniana przez koleżankę Drobinę-dieta.

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Na szczęście, moim HTZ-em na menopauzę jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna :-X:-X

Zostaw komentarz