Andropauza Męska Strefa

Utrata włosów u mężczyzn – czy istnieje na to jakiś sposób?

utrata-wlosow-u-mezczyzn-czy-istnieje-na-to-jakis-sposob

Utrata włosów jest częstym zjawiskiem dotykającym mężczyzn w różnym wieku. Najczęstszą tego przyczyną jest tzw. łysienie androgenne czyli łysienie typu męskiego. Cechuje się ono stopniowym przerzedzeniem włosów zwłaszcza na głowie. Łysienie androgenne jest najczęstszą postacią łysienia, występująca w ponad 95% przypadków, uwarunkowaną genetycznie i często występującą w rodzinnie.

Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2003 roku, co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 a 40 rokiem życia zaobserwował u siebie symptomy łysienia w różnym stopniu, natomiast wśród osób po 50tce z tym problemem zmaga się ponad połowa badanych.

Dlaczego włosy wypadają?

Panuje powszechna opinia, że przyczyną utraty włosów jest nadmiar testosteronu. Jest w tym odrobina prawdy, choć to nie testosteron jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Testosteron jest najaktywniejszym męskim hormonem, jednak to jego pochodna zwana dihydrotestosteronem w skrócie DHT (o którym była już wielokrotnie mowa na łamach naszego portalu) jest głównym sprawcą łysienia. Główną rolę w tym procesie odgrywa dziedziczenie. Co ważne dziedziczymy po obojgu rodzicach, dlatego fakt, że nasz ojciec ma bujna czuprynę nie oznacza, że my też będziemy taka mieć. W tym wypadku bardziej liczyć się będą predyspozycje odziedziczone od poprzedniego pokolenia, czyli brak włosów u dziadka ze strony matki, może oznaczać większe ryzyko wystąpienia łysienia u wnuka. Dziedziczymy nadwrażliwość włosa na męski hormon zwany DHT, który jest głównym sprawcą tzw. zakoli i przerzedzenia włosów.

U większości ludzi z łysiną włosy są najsłabsze na czubku głowy oraz w obrębie zakoli. Dlatego w tych miejscach włosy wypadają najszybciej. Ostatecznie w miarę upływu czasu pozostaje jedynie pasmo włosów z tyłu głowy.

W dziedzinie utraty włosów, łatwiej jest zapobiegać wypadaniu niż zapoczątkować odrastanie. Do niedawna ten proces uważany był za coś naturalnego, z czym nie należy walczyć. Jednak dziś dla mężczyzn, dla których łysienie stanowi problem istnieją skuteczne metody leczenia. Przede wszystkim trzeba udać się na konsultacje do lekarza dermatologa, który na początek musi określić przyczynę i rodzaj łysienia oraz ustali odpowiednią terapię. Leczenie farmakologiczne może polegać na stosowaniu leków stymulujących wzrost włosów lub blokujących przekształcanie testosteronu do DHT. Możliwe są zarówno działania zapobiegawcze, jak i lecznicze.

Jeśli zdecydujemy się na leczenie farmakologiczne to musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty odpowiednio dobranej terapii są widoczne zazwyczaj po 3-4 miesiącach stosowania, a ostateczne rezultaty dopiero po 12 a nawet 24 miesiącach. Ma to związek z cyklem wzrostu włosów, który jak wiemy wymaga czasu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele specyfików gwarantujących nam efektywność działania. Są to jednak tylko preparaty pomocnicze, które nie eliminują przyczyny wypadania włosów, mające wyłącznie działanie wzmacniające i odżywcze. Natomiast skuteczne i bezpieczne leczenie łysienia może odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza dermatologa.

Borys

Komentarze (8)

pati25

9 lat temu

Łysienie to problem dla mężczyzny.Nie każdy facet zaakceptuje ten stan.Maskuje tą swoją łysinkę.Najlepiej udać się do dermatologa,aby odkryć przyczynę łysienia.

tereska56

11 lat temu

Mój mąż zawsze przekomarzał się z bratem, że cieszy sie, że jest siwy, bo przynajmniej nie łysy. Brat zawsze odpowiadał, że ma tylko wysokie czoło. No i wiecej miejsca do całowania 🙂

brysia

11 lat temu

Zgadzam się z Glorią i mańkiem jeżeli mężczyzna zaczyna łysiec lepiej ostrzyc się na krótko.
Moj mąż ma włosy ścięte na krótko i wygląda super w takiej fryzurze.

maniek

11 lat temu

Na szczęście jeszcze nie wyłysiałem ale zgadzam sie z GloriaVictis takie zaczesywanie, maskowanie i farbowanie siwiejących włosów też mi się nie podoba a obserwuję to u kolegów. W czasie silnego wiatru nic to nie pomaga a wygląda czasami śmiesznie.

karoligrz

11 lat temu

sądzę ,że niekiedy facet wygląda o wiele lepiej z łysinką;) niektórym to prasuje. Eh coś za coś:) żeby ci faceci nie mieli za dobrze:) my tracimy figurę, atrakcyjny wygląd to chociaż niech nasi panowie tez coś stracą;)

summer

11 lat temu

Glorio, mieszki zanikają po dłuższym czasie, podobno po 5 latach. Gdy leki zastosuje się szybciej, to odrastają te włosy. Są na to leki hormonalne, a także ziołowe, te same, co na …. prostatę (palma sabałowa). Nie wiem tylko, jak długo można się tak ratować, może to po prostu tylko opóźnia nieuniknione wyłysienie 🙁

GloriaVictis

11 lat temu

Hmm… a mnie uczyli, że mężczyzna skłonność do łysienia dziedziczy właśnie w głównej mierze po ojcu… Zaciekawiło mnie też leczenie, które ma sprawić, że włosy odrosną- przecież pod wpływem DHA mieszki włosowe stają się nieaktywne, a później zanikają.

Panowie prośba! Jeśli zaczynacie łysieć, albo już wyłysieliście to nie zaczesujcie pozostałych włosów na łysinę!! Będziecie wyglądać o wiele lepiej i bardziej męsko jeśli pozostałe włosy zetniecie na krótko. Takie jest zdanie moje i znanych mi kobiet.

summer

11 lat temu

Oj, łysienie spowodowane nadwrażliwością na DHT może też wystąpić u kobiety i wtedy to jest jeszcze większy problem, mimo iż w naszym przypadku nie jest tak rozległe, jak u mężczyzn!

Zostaw komentarz