uniwersytet-iii-wieku-ochroni-cie-przed-staroscia

W Polsce od lat 90. dokonuje się boom edukacyjny. Powstało wiele uczelni wyższych, różnego typu szkół prywatnych, firm szkoleniowych itp. Jak racjonalnie skorzystać z ich ofert i podreperować na dodatek swoje zdrowie?

  • Bezpieczeństwo – zorganizowane zajęcia są prowadzone pod okiem fachowca (osoby starsze mają inne potrzeby w dziedzinie aktywności ruchowej niż młode, a więc prowadzone są i zalecane innego rodzaju ćwiczenia, inne obciążenia itp.).
  • W grupie raźniej – mamy mniejsze opory do wykonywania ćwiczeń, gdy wiek uczestników jest zbliżony do naszego, możemy identyfikować się z grupą i wszyscy mamy podobne ograniczenia psycho-fizyczne. Zazwyczaj trudno w pojedynkę o motywację do systematycznych ćwiczeń. Zorganizowane, programowane zajęcia zwiększają zapał do pracy nad swoim zdrowiem – do systematycznego w nich uczestnictwa.
  • Warunki materialne, sprzęt sportowo-rekreacyjny – wszystko to, co umożliwia i uatrakcyjnia zajęcia ruchowe jest zapewnione.

Demograficzny proces starzenia się naszego społeczeństwa z pewnością w niedalekiej przyszłości wymusi powstanie kolejnych uniwersytetów dla seniorów. Miejmy nadzieję, że ich pomysłodawcy, organizatorzy zadbają o zabezpieczenie ważnych biologicznie potrzeb osób w wieku starszym, w tym m.in. zaspokoją potrzebę ruchu.

dr Paweł F. Nowak