Encyklopedia menopauzy Menopauza

Nadmierne pocenie się w okresie klimakterium

nadmierne-pocenie-sie-w-okresie-klimakterium

Nadmierne pocenie się to nie tylko problem najbardziej otyłych. To stan doprowadzający do konsekwencji w sferze psyche, stwarzający wiele ograniczeń w życiu i kłopotliwych sytuacji.

Istnieją różne metody leczenia nadmiernej potliwości, od działań dermatologicznych po zmianę diety. Regularne wytwarzanie potu u każdego pełni rolę kontroli temperatury ciała i wody w organizmie.

Jak skutecznie – o tym możemy się przekonać podczas wysiłku fizycznego lub w sytuacjach stresu. Ponad 2 mln gruczołów potowych w organizmie pracuje przez całą dobę, ze szczególną koncentracją w takich partiach ciała jak czoło, twarz, dłonie, pachy i stopy. Tam wydzielany jest pot, wydalany następnie przez pory skóry, aby chronić nas przed przegrzaniem.

Problem nadpotliwości

Istnieją dwa rodzaje nadmiernego wydzielania potu – podstawowe i wtórne nadmierne pocenie, które jest spowodowane przez leki lub problemy zdrowotne. Skupiając się na podstawowej nadmiernej potliwości mamy na myśli te osoby, które pocą się około cztery razy więcej niż normalnie, znacznie bardziej niż w ilości, którą organizm potrzebuje do regulacji temperatury. Nawet w sytuacjach bezstresowych. Gruczoły potowe wydają się być nadwrażliwe. Jak zapobiec rozwojowi tego problemu?

dr Paweł F. Nowak

Nadmierne pocenie to nie tylko problem najbardziej otyłych. To stan doprowadzający do konsekwencji w sferze psyche, stwarzający wiele ograniczeń w życiu i kłopotliwych sytuacji.

Co jest pomocne?

Przede wszystkim warto zająć się swoją wagą – szczególnie w wieku menopauzalnym kobiety, które mają nadwagę są bardziej narażone na częste uderzenia gorąca, problemy z gospodarką płynów w organizmie. Lepiej ukrwiony organizm i dobrze funkcjonująca odżywiona skóra pomaga w zneutralizowaniu problemu, w czym bardzo pomocna jest regularna rekreacja.

Podobnie rzucenie palenia, które też 4-krotnie bardziej wpływa na uderzenia gorąca i ogranicza wiele funkcji organizmu, powodując np. miażdżycę, utrudniając pracę układu krwionośnego.
Spróbuj, czy działa na Ciebie soja i jej przetwory (miso czy tempeh), w niektórych przypadkach bywa pomocna.

Noś lekkie ubrania i ubieraj się wielowarstwowo, dzięki czemu unikniesz przegrzania zdejmując szybko cięższe ubrania, gdy jest Ci gorąco. Nocą zaś wkładaj piżamę z materiału wchłaniającego pot, co pomoże Ci zasnąć.

dr Paweł F. Nowak

Nadmierne pocenie to nie tylko problem najbardziej otyłych. To stan doprowadzający do konsekwencji w sferze psyche, stwarzający wiele ograniczeń w życiu i kłopotliwych sytuacji.

Kontroluj temperaturę powietrza – za pomocą czyszczonej regularnie klimatyzacji, otwieraj okno lub uruchom wentylator w ciągu dnia i podczas snu.

Pij chłodne płyny, najlepiej niesłodzone. Unikaj jednocześnie używek – alkoholu, kofeiny i przypraw, wywołujących uderzenia gorąca i przyspieszających nadpotliwość. Temperaturę organizmu podnosi też czerwona herbata.

Staraj się być spokojna – kortyzol, hormon stresu powoduje nadmierną wrażliwość na fale gorąca i pocenie, dobrze jest nauczyć się prawidłowego oddychania przeponą, a nawet spróbować jogi.

U niektórych kobiet ulgę przynosi zmiana stylu życia, innym to nie wystarcza, konieczna staje się np. terapia hormonalna. Ale dopasowanie leczenia jest bardzo indywidualne.

Takie leczenie hormonami może powodować zwiększone ryzyko chorób serca, skrzepy krwi i udar mózgu, wyższe prawdopodobieństwo raka piersi, na skutek przyjmowania doustnie długoterminowo estrogenów i progesteronu.

dr Paweł F. Nowak

Nadmierne pocenie to nie tylko problem najbardziej otyłych. To stan doprowadzający do konsekwencji w sferze psyche, stwarzający wiele ograniczeń w życiu i kłopotliwych sytuacji.

Zwiększone ryzyko chorób serca występuje u starszych kobiet, które są 10 lub więcej lat po menopauzie.

Bezpieczniejsze – jak się okazuje – są estrogeny przyjmowane nie doustnie a syntetycznie w postaci kremu, żelu, co pozwala zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi i udaru mózgu, a także ryzyko raka piersi.

Suplementy takie jak żeń-szeń, kava, koniczyna czerwona czy soja nie są oficjalnie zalecane przez lekarzy jako pomocne, samemu można spróbować czy przynoszą poprawę – brak jednak jednoznacznych dowodów, że pomagają zredukować objawy menopauzy i ograniczyć fale gorąca i nadpotliwość. Niektóre suplementy mogą powodować działania niepożądane wchodząc w interakcje z lekami, dlatego koniecznie należy skonsultować z lekarzem ich przyjmowanie.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (3)

pati25

12 lat temu

Pocenie się to rzecz naturalna bo przecież każdy się poci..Wraz z potem usuwne są toksyny z organizmu.Ale zbyt obfite,nadmierne pocenie to już duży problem.Ja nigdy nie miałam i nie mam z tym problemu.Warto jednak przestrzegać zaleceń zawartych w artykule

summer

12 lat temu

Ja jeszcze nie weszłam w okres przekwitania (chyba). Wydaje mi się, że nie pocę się nadmiernie, irytuje mnie tylko zapach rozkładającego się potu – zbyt szybko powstaje i nic sobie z nim nie radzi! Czytałam, że zależy to od diety – ja jestem mięsożerna, więc pewnie stąd ten „zapach”;)

drobina

12 lat temu

Jestem naprawdę zadowolona, że mimo słusznej wagi i wieku meno…, nie mam większych problemów z nadmiernym poceniem się. Mam nadzieję, że duża w tym zasługa odpowiedniej diety, ruchu i chyba jednak genów odziedziczonych po mamie.

Zostaw komentarz