typy osobowości

Silny związek między ciałem a psychiką dostrzegli już starożytni myśliciele. Wpływ charakteru i zachowania na działanie naszego organizmu, zauważyli także lekarze medycyny konwencjonalnej. A jak codzienne usposobienie i podejście do życia wpływa na pracę naszego ciała czy umysłu, czyli po prostu na komfort życia?

Typ A

Zacznę od popularnego wzoru zachowania typu A. W tym obszarze mieszczą się osoby o wysokiej potrzebie osiągnięć, uznania, lubiące rywalizację, realizujące wiele celów w krótkim czasie, perfekcjonistyczne, dominujące, czasem agresywne. Cechuje je szybkość i niecierpliwość: w myśleniu, działaniu i podejmowaniu decyzji. Ze strony behawioralnej mamy tu do czynienia z osobami o szybkim i głośnym sposobie mówienia, które tworzą wokół siebie napięcie i dużo gestykulują.

W obrębie tego typu osobowości wyróżniamy podtypy: z wrogością (przerywające wypowiedzi innych, zaciskające pięści, nerwowe, wybuchowe, nie lubiące zadawania pytań, o rozkazującym tonie) oraz wrogości pozbawione. Osoby o takim stylu życia są narażone na psychosomatyczne syndromy choroby wieńcowej, choroby układu krwionośnego, dusznice, zawały serca, wrzody żołądka oraz chorób skóry.

Zdrowy typ B

Wzorzec zachowania i typ osobowości B to przeciwieństwo typu A. Należą do nich osoby cierpliwe, zrelaksowane, nie pragnące rywalizacji, spokojne i wytrwałe w dążeniu do celu. Typ ten jest typem “zdrowym”, wolnym od ryzyka chorób psychosomatycznych.

Joanna P.