typy osobowości

Silny związek między ciałem a psychiką dostrzegli już starożytni myśliciele. Wpływ charakteru i zachowania na działanie naszego organizmu, zauważyli także lekarze medycyny konwencjonalnej. A jak codzienne usposobienie i podejście do życia wpływa na pracę naszego ciała czy umysłu, czyli po prostu na komfort życia?

W okresie, kiedy psychologia zaczęła zajmować się zagadnieniem zdrowia, pierwsze z wyróżnionych typów osobowości opisywane były przez wzór zachowania A i B, potem w toku licznych badań i weryfikacji poszerzono teorię o model zachowania typu C (a co za tym idzie również typ osobowości, ponieważ tzw. wzór zachowania jako zgeneralizowana tendencja behawioralna kształtuje dany typ osobowości).

Psychika, a stan zdrowia

Zanim zostaną omówione po kolei typy, rozważmy jeszcze sam termin „choroby psychosomatyczne”. Mamy tu mianowicie do czynienia z faktycznymi chorobami ciała – takimi, które nie powstały jednak wskutek jatrogennego oddziaływania na ciało, ale na naszą psychikę. Przykładowo w typie osobowości C przyczyną nowotworu nie będzie genetyczna skłonność, ale długoletnie wypieranie i niemożność dojścia do głosu własnych potrzeb i emocji.

Choroby te mają również to do siebie, iż leczenie ich jest najbardziej efektywne, kiedy zastosujemy terapię kombinowaną: farmakoterapię i psychoterapię.

Przedstawiam teraz omówienie poszczególnych typów osobowości i ich wpływu na stan naszego zdrowia, warto bowiem byśmy pamiętały, że o ogólnym zdrowiu nie decyduje tylko utrzymanie w dobrej formie ciała, ale także psychika. Choć niewidoczna, ona również wymaga naszej troski i starań.

Joanna P.