Psychologia W głąb siebie

Twój czas wolny a jakość życia

twoj-czas-wolny-a-jakosc-zycia

Obserwując zatłoczone aglomeracje i bezustanny pośpiech, czasami trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: czy rzeczywiście mamy obecnie więcej czasu wolnego? Zmniejszający się wymiar czasu pracy jest jednak faktem, zdobyczą technicznej cywilizacji.

Tak było kiedyś

W 1860 roku w Stanach Zjednoczonych obowiązywał 70-godzinny tydzień pracy, natomiast w 1960 – już tylko 37-godzinny. Dopiero od 1919 roku w Europie mamy ośmiogodzinny dzień pracy, który przyjął się na całym kontynencie. Tak więc, z formalnego punktu widzenia, dysponujemy obecnie większą ilością czasu wolnego niż kiedykolwiek wcześniej. Stało się to możliwe głównie za sprawą postępu technologicznego, który w zauważalnym dużym stopniu odciążył nas również w sferze codziennych obowiązków domowych.

Wartość wolnego czasu

Czas wolny jest nieodłącznym składnikiem życia każdego człowieka, postrzegany jako wysoce ceniona wartość, nie tylko w społeczeństwach demokratycznych. Jest sferą wolności, przestrzenią do indywidualnego dobrowolnego zagospodarowania, w której można decydować o sobie. Większość ludzi chce mieć jak najwięcej czasu dla siebie. Pracujący wyczekują świąt, długich weekendów, urlopów i planują wypoczynek.

Zalety bycia aktywnym – zawodowo

Myśląc o potencjale zdrowia psychospołecznego warto zwrócić uwagę na profilaktyczną i terapeutyczną funkcję pracy. Potocznie mówi się uczyń ze swojego hobby pracę, a nigdy nie będziesz musiała pracować. Nie ma chyba nic gorszego niż nie lubić swojej pracy, przecież spędzamy w niej 1/3 swojego życia. Praca może być rozumiana nie tylko jako konieczność zapewniająca egzystencję, ale również jako styl życia, jako satysfakcjonujące zajęcie.

Złoty środek

Nie tyle ilość czasu wolnego, a sposób jego spędzania przesądza o jakości naszego życia, o tym, czy czujemy się szczęśliwi zdrowi i zadowoleni z siebie. Często marnujemy czas wolny, nie potrafimy go efektywnie wykorzystać. Problematyczną cechą, która związana jest z czasem wolnym, jest spontaniczność. Niektórzy celowo nie planują zajęć po pracy, wolą poddać się spontanicznym pomysłom chwili. Z pewnością wcześniejsze programowanie wypoczynku i dokładna realizacja założonych planów zwiększa jego skuteczność. Jednak traktowanie zadaniowo czasu wolnego np. wyjazdu turystycznego, podczas którego realizuje się punkt po punkcie przeładowany program, może stanowić źródło stresu i mieć więcej znamion pracy niż wypoczynku. Natomiast brak pomysłu na wypoczynek, zupełna spontaniczność nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu w tym względzie i może rodzić wiele niebezpieczeństw.

Bądź Panią swego czasu

W prywatnej sferze czasu wolnego bardzo często pozwalamy sobie narzucić sposób jego spędzania, zazwyczaj przyjmując rolę konsumenta, rezygnującego z własnej aktywności, a tym samym – z satysfakcjonujących doświadczeń. Prawdziwie szczęśliwy człowiek to ten, który jest wolny, żyje jak chce, który jest panem swojego życia, a przynajmniej swojego czasu po pracy.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (7)

filodendron

11 lat temu

Wiem ,że mogłabym lepiej wykorzystać swój wolny czas z korzyścią dla siebie. Kiedyś byłam na każde zawołanie, by zrobić coś dla kogoś, teraz z wiekiem nauczyłam się mówić-NIE.To też jest potrzebne.

Annagata

11 lat temu

Nie jestem całkiem pewna,co to jest czas wolny.Mam specyficzna pracę i w zależności jak ją sobie ustawię,to mam chyba mnóstwo wolnego czasu.Nie mam wyznaczonych godzin pracy,czas nielimitowany-często mam wrażenie,że moja umowa o pracę to fikcja,bo i tak nic nie robię.Pogrzebię w ogródeczku,pogapię się w telewizor,spiję jakąś kawkę,w miedzy czasie wymodzę jakiś obiadek,coś wyprasuję-wychodzi na to,że ja mam tylko wolny czas!!!

drobina

11 lat temu

Myślę, że każdemu z nas trafiają się takie dni, w których czas „przecieka nam miedzy palcami”. Mam teraz sporo wolnego czasu i staram się go dobrze wykorzystać, ale nie należę też do osób, które żyją z „zegarkiem w ręku”. Nigdy nie ustalam dokładnego planu dnia, bo często okazuje się, że musi ulec zmianie. Wolny czas to dla mnie zazwyczaj poranki i wieczory. Rano(w przerwach między gotowaniem a sprzataniem) buszuję po internecie, potem jadę rowerkiem w rejs – na zakupy, do rodziców i na działkę. Czasami łapię się na tym, że mi tego czasu brakuje. Moja koleżanka, która jest już na emeryturze od kilku lat, mówi że nie wie, skąd kiedyś brała czas, żeby do pracy chodzić. U mnie też bywają takie dni, na szczęście rzadko. Czasami cały dzień poświęcam na porządki czy jakieś inne planowe zajęcia, ale wieczorkiem lubię usiąść przed telewizorem- zwłaszcza gdy jest jakiś dobry film, albo jeszcze lepiej mecz. Relaksuję się też przy książce lub krzyżówkach.

Emilly27k

11 lat temu

U mnie właśnie wszystko zależy od pewnych działań jakie mam w niedługim czasie zmienić w swoim życiu. Ze spędzeniem czasu podobnie mam jak u Pati, ale za to popołudnia spędzam na świeżym powietrzu.

pati25

11 lat temu

Ja mam bardzo dużo wolnego czasu.Spędzam go najczęściej właśnie przed komputerem na tym portalu albo gram w gry kompuuterowe.Dużo też czytam,oglądam telewizję.Takie spędzanie wolnego czasu pozwala się odprężyć,zrelaksować

basia4ab

11 lat temu

Ja najbardziej odpoczywam w moim ogrodzie.Praca w ogrodzie bardzo mnie wycisza i odpręża.Lubię też usiąść wśród kwiatków kwitnących, poczytać dobrą książkę.Ale tez dużo spaceruję.Mam trudności w chodzeniu, ale pomalutku z moimi pieskami, chodzę po lesie.Ja mieszkam w lesie, więc mam gdzie chodzić na spacer.Po takim spacerze człowiek lepiej się czuje,jest bardziej spokojny.O ile ja się na śpiewam chodząc po ścieżkach leśnych.Mam nadzieję, że nikt mnie nie słyszy, bo nikogo w lesie nie spotykam. Tylko moje kochane psiątka, kręcą łepkami jak śpiewam.Są dobrymi słuchaczami.Basia

tereska56

11 lat temu

To własnie tak jest, że jeśli nawet mamy dużo wolnego czasu, ale „marnujemy go” zamiast odpoczywać w ciekawy sposób, to wydaje nam się ciągle, że tego czasu nie mamy. To sztuka mądrze odpoczywać. Ja też przyznam, że nie zawsze to umiem.

Zostaw komentarz