jestem-przy-tobie

Kiedy słyszysz: „Ma Pani raka” czujesz, że wpadasz w baaardzo głęboką dziurę. Ile byś dała, żeby to nie działo się naprawdę. Ale niestety, każdego dnia w Polsce tysiące kobiet słyszy: To rak szyjki macicy. Ma Pani raka trzonu macicy. Bardzo mi przykro – to rak jajnika. Mam złe wieści – ma Pani raka sromu”. Co wtedy robić? Czy ktoś może pomóc? Czy ktoś może sprawić, żeby to był koszmarny sen, sen z którego można się obudzić?

Rak – to słowo, które budzi przerażenie, rak narządów płciowych – to z punktu widzenia kobiety katastrofa. O raku płuc, raku nerki czy żołądka można jakoś porozmawiać, to straszne, ale nie tak wstydliwe, nie tak intymne, nie tak pozbawiające poczucia własnej wartości, poczucia bycia kobietą, jak rak sromu. Dlatego właśnie kobiety, które taką diagnozę słyszą, cierpią w samotności, płaczą – nie, one nie płaczą, one wyją ze strachu, bólu, bezradności – w czterech ścianach. Bo jak „o tym tam raku” powiedzieć…?

„Jestem przy Tobie” to program, który powstał po to, żeby w rzeczywisty sposób wspierać, pomagać, radzić, odpowiadać na pytania kobiet dotkniętych rakiem narządów płciowych. Powstał również po to, aby służyć ich bliskim . Przyjaciołom, rodzinie – tym którzy chcą i mają siłę działać, a często nie wiedzą jak być podporą, wyrwać chore z rozpaczy i zmotywować je do walki z rakiem.

Współtworzą go 4 organizacje pozarządowe: Fundacja „Różowa Konwalia” im. Prof. Jana Zielińskiego, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych i Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”. Program polega na edukacji pielęgniarek, w zakresie wsparcia psychoonkologicznego na oddziałach ginekologicznych oraz w przyszpitalnych poradniach ginekologicznych, dla kobiet cierpiących z powodu chorób nowotworowych narządów płciowych.

www.jestemprzytobie.pl