Libido

Oziębłość seksualna kobiet w okresie menopauzalnym

ozieblosc-seksualna-kobiet-w-okresie-menopauzalnym

W okresie menopauzy u większości kobiet zmniejsza się zainteresowanie seksem. Organizm dojrzałej kobiety po 40 roku życia przechodzi wiele zmian fizjologicznych, które mają wpływ na seksualność.

Za odpowiednią reakcję seksualną odpowiedzialne są trzy hormony:

  • estrogen,
  • progesteron
  • testosteron

W czasie przekwitania znacznie spada produkcja estrogenu, pojawiają się choroby ustrojowe, zaburzenia neurologiczne i uroginekologiczne, zwiększa się ilość zażywanych leków. Wszystko to wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne, a to z kolei ma negatywny wpływ na życie seksualne.

Zachwianie gospodarki hormonalnej

Spadek produkcji hormonów (estrogenu) przez jajniki ma wpływ na zmiany w obrębie narządu rodnego. Są to zmiany polegające na skróceniu i zwężeniu pochwy, ścieńczeniu i wysuszeniu błony śluzowej pochwy, zmniejszeniu warg sromowych mniejszych.

Powoduje to, że stosunki seksualne nie sprawiają przyjemności, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo zmiana elastyczności pochwy i reaktywności łechtaczki na bodźce zmniejsza odczuwanie podniecenia seksualnego i zdolności odczuwania orgazmu.

Kanka

W okresie menopauzy u większości kobiet zmniejsza się zainteresowanie seksem. Organizm dojrzałej kobiety po 40 roku życia przechodzi wiele zmian fizjologicznych, które mają wpływ na seksualność.

Wpływ na pożycie seksualne w okresie okołomenopauzalnym mają również czynniki psychologiczne. Zmiany w wyglądzie wpływają na spadek samooceny, zmniejszają uczucie atrakcyjności. Wiąże się to z brakiem ochoty na uniesienia miłosne. Często pojawiające się stany drażliwości, pogorszenie koncentracji, utrata pewności siebie powodują zmniejszenie odporności na stres i zwiększają skłonność do stanów depresyjnych. Bardzo ważna jest również w tym okresie relacja z partnerem i jego wsparcie.

W czasie klimakterium, poza zmianami anatomicznymi i psychologicznymi, pojawiają się również zmiany czynnościowe. W fazie podniecenia mniejsze jest powiększenie piersi, wolniej dochodzi do zwilżenia pochwy, a po orgazmie szybko ustępują wszelkie zmiany wywołane stymulacją seksualną.

Aby złagodzić objawy menopauzy i poprawić komfort życia seksualnego warto zastosować zarówno terapię psychologiczną, która pomoże odzyskać wiarę w siebie, jak i farmakologiczną (HTZ).

Kanka

Komentarze (5)

filodendron

10 lat temu

No niestety tak organizm jest zaprogramowany ,że gdy się jest młodym – natura każe się rozmnażać, wówczas wszystko intensywniej pracuje. A teraz jak jesteśmy już w okresie porozrodczym, to natura zmniejsza te działania prokreacyjne. Nie łudźmy się, proces starzenia istnieje, nawet wtedy jak bedziemy z nim walczyć. Ale jeśli chodzi o kobiety to czasem właśnie w menopauzie dostają szaleńczego apetytu na sex, bo już się nie muszą bać , że zajda w ciążę.

Mindi

10 lat temu

Na pewne zmiany trzeba się przygotować psychicznie. Gdy o czymś wiemy i to rozumiemy to potrafimy sobie z tym poradzić. Nie wpadniemy w panikę, że coś się z nami dzieje złego. Ważne, żeby mieć wyrozumiałego partnera i czuć się pewną siebie, kochaną 🙂

drobina

10 lat temu

Chciałoby się powiedzieć, że każdy wiek ma swoje prawa:-X, ale chyba jednak nie jest tak źle, jak się pisze:-* Wystarczy trochę wiary w siebie :-X i mniej stresów(LOL)

pati25

10 lat temu

No niestety..Wtym okresie,etapie życia spotykają nas różne zmiany.Tracimy ochotę na seks.Możemy z tym sobie poradzić.Warto stosować jakieś środki,aby nasze libido wzrosło

linet

12 lat temu

Z tym obniżonym libido może być teraz prawdziwa bida. Nie dość,że wchodzimy w okres okołomenopauzalny i włos się jeży od wymienionych w tekście zmian,które nas czekają, to jeszcze nadchodzi pora jesienno-zimowych niedoborów słońca. A one ,jak wiadomo, będą mieć ujemny wpływ na produkcję testosteronu, odpowiedzialnego /w znacznym stopniu/ za apetyt na seks. Brak słońca jest również czynnikiem działającym negatywnie na psychikę. Tak więc nawet tego zewnętrznego wsparcia przyrody będziemy pozbawione.
Ciąg niezwykle niekorzystnych zależności. Czarno to widzę:(

Zostaw komentarz