Libido
Oziębłość seksualna kobiet w okresie menopauzalnym

W okresie menopauzy u większości kobiet zmniejsza się zainteresowanie seksem. Organizm dojrzałej kobiety po 40 roku życia przechodzi wiele zmian fizjologicznych, które mają wpływ na seksualność.
Za odpowiednią reakcję seksualną odpowiedzialne są trzy hormony:
- estrogen,
- progesteron
- testosteron
W czasie przekwitania znacznie spada produkcja estrogenu, pojawiają się choroby ustrojowe, zaburzenia neurologiczne i uroginekologiczne, zwiększa się ilość zażywanych leków. Wszystko to wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne, a to z kolei ma negatywny wpływ na życie seksualne.
Zachwianie gospodarki hormonalnej
Spadek produkcji hormonów (estrogenu) przez jajniki ma wpływ na zmiany w obrębie narządu rodnego. Są to zmiany polegające na skróceniu i zwężeniu pochwy, ścieńczeniu i wysuszeniu błony śluzowej pochwy, zmniejszeniu warg sromowych mniejszych.
Powoduje to, że stosunki seksualne nie sprawiają przyjemności, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo zmiana elastyczności pochwy i reaktywności łechtaczki na bodźce zmniejsza odczuwanie podniecenia seksualnego i zdolności odczuwania orgazmu.
Kanka
W okresie menopauzy u większości kobiet zmniejsza się zainteresowanie seksem. Organizm dojrzałej kobiety po 40 roku życia przechodzi wiele zmian fizjologicznych, które mają wpływ na seksualność.
Wpływ na pożycie seksualne w okresie okołomenopauzalnym mają również czynniki psychologiczne. Zmiany w wyglądzie wpływają na spadek samooceny, zmniejszają uczucie atrakcyjności. Wiąże się to z brakiem ochoty na uniesienia miłosne. Często pojawiające się stany drażliwości, pogorszenie koncentracji, utrata pewności siebie powodują zmniejszenie odporności na stres i zwiększają skłonność do stanów depresyjnych. Bardzo ważna jest również w tym okresie relacja z partnerem i jego wsparcie.
W czasie klimakterium, poza zmianami anatomicznymi i psychologicznymi, pojawiają się również zmiany czynnościowe. W fazie podniecenia mniejsze jest powiększenie piersi, wolniej dochodzi do zwilżenia pochwy, a po orgazmie szybko ustępują wszelkie zmiany wywołane stymulacją seksualną.
Aby złagodzić objawy menopauzy i poprawić komfort życia seksualnego warto zastosować zarówno terapię psychologiczną, która pomoże odzyskać wiarę w siebie, jak i farmakologiczną (HTZ).
Kanka
« Czy to początek menopauzy?
filodendron
10 lat temu
No niestety tak organizm jest zaprogramowany ,że gdy się jest młodym – natura każe się rozmnażać, wówczas wszystko intensywniej pracuje. A teraz jak jesteśmy już w okresie porozrodczym, to natura zmniejsza te działania prokreacyjne. Nie łudźmy się, proces starzenia istnieje, nawet wtedy jak bedziemy z nim walczyć. Ale jeśli chodzi o kobiety to czasem właśnie w menopauzie dostają szaleńczego apetytu na sex, bo już się nie muszą bać , że zajda w ciążę.
Mindi
10 lat temu
Na pewne zmiany trzeba się przygotować psychicznie. Gdy o czymś wiemy i to rozumiemy to potrafimy sobie z tym poradzić. Nie wpadniemy w panikę, że coś się z nami dzieje złego. Ważne, żeby mieć wyrozumiałego partnera i czuć się pewną siebie, kochaną 🙂
drobina
10 lat temu
Chciałoby się powiedzieć, że każdy wiek ma swoje prawa:-X, ale chyba jednak nie jest tak źle, jak się pisze:-* Wystarczy trochę wiary w siebie :-X i mniej stresów(LOL)
pati25
10 lat temu
No niestety..Wtym okresie,etapie życia spotykają nas różne zmiany.Tracimy ochotę na seks.Możemy z tym sobie poradzić.Warto stosować jakieś środki,aby nasze libido wzrosło
linet
12 lat temu
Z tym obniżonym libido może być teraz prawdziwa bida. Nie dość,że wchodzimy w okres okołomenopauzalny i włos się jeży od wymienionych w tekście zmian,które nas czekają, to jeszcze nadchodzi pora jesienno-zimowych niedoborów słońca. A one ,jak wiadomo, będą mieć ujemny wpływ na produkcję testosteronu, odpowiedzialnego /w znacznym stopniu/ za apetyt na seks. Brak słońca jest również czynnikiem działającym negatywnie na psychikę. Tak więc nawet tego zewnętrznego wsparcia przyrody będziemy pozbawione.
Ciąg niezwykle niekorzystnych zależności. Czarno to widzę:(