trycholog
Zdjęcie autorstwa Daniel Frank z Pexels

Która z nas nie marzy o długich, lśniących i gęstych włosach? Niestety, to pragnienie udaje się ziścić tylko nielicznym. Z jednej strony borykamy się z różnymi problemami dermatologicznymi. Z drugiej dochodzą do tego błędy popełniane podczas pielęgnacji włosów. Z trzeciej uwarunkowania genetyczne również wpływają na gęstość i kondycję pukli. Trycholog może nam jednak sporo pomóc. Gdy masz problemy z włosami, warto się do niego udać. Czego możesz się od niego dowiedzieć?

Spis treści:

  1. Dlaczego błędnie oceniamy gęstość włosów?
  2. Trycholog prawidłowo określi gęstość włosów
  3. Pielęgnacja włosów – najczęściej popełniane błędy przyczyniające się do wypadania włosów
  4. Prawidłowe mycie głowy
  5. Dlaczego warto stosować peeling do skóry głowy?
  6. Zabiegi trychologiczne przynoszą świetne rezultaty
  7. Czy suszarka niszczy włosy?

Dlaczego błędnie oceniamy gęstość włosów?

Bardzo często narzekamy na gęstość włosów. Większość z nas czuje się niezadowolona z objętości kucyka. Tylko nieliczne  z nas cieszą się ze zdrowych i mocnych włosów. Nie zawsze jednak nasz kucyk jest rzadki, choć może się takowy wydawać. Wpływ na to mają różne czynniki. Co ciekawe, blondynki mają więcej włosów niż brunetki czy rudowłose, a mimo to ich kucyk może prezentować się mało imponująco. To kwestia grubości włosów. Te w odcieniu blond są bardzo cienkie, przez co mimo dużej ilości często wyglądają dość niepozornie.

Trycholog prawidłowo określi gęstość włosów

Trycholog określa gęstość włosów, korzystając ze specjalnego urządzenia, jakim jest dermatoskop. Pozwala on określić, czy z jednego mieszka włosowego wyrasta 1 włos czy 2 lub 3. Gdy wszystko przebiega prawidłowo, z jednego mieszka wyrastają 2-3 włosy. Niestety, często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń, przez co z 1 mieszka wyrasta tylko 1 włos.  W takiej sytuacji włosy są cienkie i przerzedzone. Dermatoskop, z którego korzysta trycholog pozwala trafnie określić gęstość włosów. Z tym zazwyczaj mamy problem, gdy nie używamy z żadnego specjalistycznego urządzenia, lecz kierujemy się własnymi doznaniami wizualnymi.

Pielęgnacja włosów – najczęściej popełniane błędy przyczyniające się do wypadania włosów

Trycholog, dysponując odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem, może też określić przyczynę niskiej gęstości włosów. Bardzo często dermatoskop pozwala mu dostrzec zanieczyszczenia, które zatykają ujścia mieszków włosowych. W rezultacie włosy nie mogą się przez nie przebić. Nadbudowana warstwa zanieczyszczeń i martwego naskórka sprzyja też nadmiernemu wypadaniu włosów. Trudniej też odżywić włosy od zewnątrz, stosując wcierki i maski, ponieważ substancje aktywne nie mogą przedostać się do naczyń krwionośnych otaczających mieszki włosowe.

Prawidłowe mycie głowy

Jeśli trycholog stwierdzi, że nasze włosy są osłabione wskutek niewłaściwej pielęgnacji, należy ją zmienić. Po pierwsze, warto sięgnąć po odpowiedni szampon, który usunie martwe komórki naskórka, łój oraz zanieczyszczenia i resztki kosmetyków. Ten nie powinien być zbyt agresywny, bo wysuszy skórę głowy. Nie może też być zbyt delikatny, bo może nie oczyścić należycie skóry głowy i dodatkowo zatkać mieszki włosowe olejkami dodanymi do kosmetyku. Trycholodzy zalecają dwukrotne mycie głowy. Za każdym razem niewielką ilość szamponu należy spienić w dłoniach, a dopiero powstałą pianą masować skórę głowy za pomocą opuszków palców. Najpierw masujemy skórę głowy na wysokości czoła, potem przy skroniach, na końcu przy potylicy. Spłukujemy szampon, a następnie spieniamy w dłoniach kolejną porcję kosmetyków i ponownie wykonujemy masaż skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie. W rezultacie mieszki włosowe są lepiej odżywione.

Dlaczego warto stosować peeling do skóry głowy?

Trycholog może też przeprowadzić peeling skóry głowy. Wiele z nas tego nie robi, ponieważ nie ma na to czasu i uważa to za zbędny krok w pielęgnacji. Tymczasem peeling nie tylko poprawia ukrwienie, a co za tym idzie również odżywienie mieszków włosowych, ale też usuwa martwy naskórek oraz zanieczyszczenia, w tym łój. W rezultacie nowe włosy mogą łatwiej wyrastać z mieszków, a te, które istnieją, mogą zostać lepiej odżywione. Jeśli masz długie włosy, zapewne boisz się, że resztki drobinek z peelingu osadzą się na puklach. Na szczęście można dziś zakupić peelingi trychologiczne, których działanie bazuje na enzymach. Są one dużo delikatniejsze dla skóry głowy, poza tym doskonale usuwają martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami.

Zabiegi trychologiczne przynoszą świetne rezultaty

Trycholog może zaordynować odżywcze koktajle na skórę głowy, które wpłyną pozytywnie na jej stan. Jest on specjalistą w pielęgnacji włosów, więc doskonale wie, jakie specjalistyczne kosmetyki pomogą nam zwalczyć problem, z którym się borykamy. Może on zadecydować o konieczności powtórzenia danego zabiegu. Niemniej zabiegi trychologiczne przynoszą bardzo dobre rezultaty. Są wykonywane przez fachowców po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki. Ci dysponują też kosmetykami, które są niedostępne dla przeciętnego konsumenta.

Czy suszarka niszczy włosy?

Co ciekawe, trycholodzy często zalecają suszenie włosów za pomocą suszarki o regulacji temperatury nawiewu. Jeśli ta nie jest zbyt wysoka, nie uszkadza włosów ani nie wysusza skóry głowy. Wielu z nich uważa natomiast, że idąc spać z mokrymi włosami, narażamy się na grzybicę skóry głowy.