Szukanie problemów na siłę

Ludzie mają różną naturę. Jedni świetnie odnajdują się w relacjach międzyludzkich. Cieszą się chwilą i potrafią z niej czerpać pełnymi garściami. Na życie patrzą z optymizmem i nie zakładają zawczasu czarnych scenariuszy. Niektórzy jednak uprawiają szukanie problemów na siłę. Co niszczy związek?

Koncentrowanie się na swoich wadach

 

Wydawałoby się, że tylko kobiety mają kompleksy i nie potrafią się ich pozbyć. Tymczasem problem ten dotyczy również mężczyzn. Panowie wstydzą się różnych rzeczy. Braku doświadczenia seksualnego, młodszego wieku, łysiny, wystającego brzucha, mocnego owłosienia i braku owłosienia na klacie, niskiego wzrostu etc. Zupełnie zapominają o tym, że mają też zalety. Zakładają, że są za słabą partią dla kobiety, która im się podoba i oddają walkę walkowerem. Zupełnie nie próbują spojrzeć na siebie obiektywnie. Skoro jej się podobasz, to raczej nie przeszkadzają jej twoje domniemane wady. Skoro uprawia z tobą seks, to znaczy, że chyba wszystko jest z nim okej.

Pogoń za perfekcją w seksie

 

Mężczyźni często odczuwają paraliżujący strach na myśl o seksie. A mogłoby się wydawać, że chodzi im tylko o erotyczne igraszki. Prawda jest taka, że wielu czuje się niedostatecznie dobrych w łóżku, przez co boi się kompromitacji. Panowie na ogół jednak sami sobie wmawiają pewne rzeczy. Kobiety nie mają do nich pretensji o technikę, ale np. o brak czułości po wszystkim. Nie znosimy tego, gdy facet dystansuje się po seksie i stwierdza, że nie jesteśmy mu już do niczego potrzebne. Paniom naprawdę nie chodzi o to, aby on był perfekcyjny w łóżku, wystarczy, że będzie czuły przed, w trakcie i po, a okaże się świetnym kochankiem.

Powracanie do przeszłości

 

Panowie za bardzo chcą grzebać w przeszłości kobiet. Chcieliby wiedzieć, z kim uprawiała seks, co z każdym robiła w łóżku, jak wypadali poprzednicy. A tak naprawdę jest to wiedza całkowicie zbędna. Nie ma wpływu na to, co odbywa się w tej konkretnej relacji. Skoro kobieta jest teraz zainteresowana tym konkretnym facetem, to nie interesują ją eks.

Szukanie w partnerze cech rodzica

 

Może to być zarówno szukanie pozytywnych cech matki i odrzucanie kobiet, które nie posiadają jej wszystkich atrybutów. Zdarza się, iż działa to również w drugą stronę. Facet szuka kobiet, które nie posiadają wad matki i wkurza się, gdy jedna z nich wyjdzie na jaw u potencjalnej partnerki. Pamiętajmy o tym, że nie ma ludzi idealnych. Każdy ma jakieś wady i zalety. Najważniejsze, aby skupiać się na priorytetach, a być skłonnym do zaakceptowania mniejszych wad.

Zakładanie, że partner nas zdradzi

 

To również jest bardzo częste zachowanie niektórych osób. Mają one tak niską samoocenę, że uważają, iż partner na pewno je zdradzi. Najchętniej ukryliby jego atrakcyjność pod workiem na ziemniaki, profilaktycznie nie wypuszczali z domu i zabronili kontaktu z innymi ludźmi. To jednak tak nie działa. O wiele lepiej jest skupić się na budowaniu dobrego związku, okazywaniu partnera zainteresowania i akceptacji, niż śledzeniu, czy na pewno nas nie zdradza.

Zakładanie, że związek i tak nie wypali

Niektórzy mają złe doświadczenia z przeszłości. Rozwód rodziców, nieudany pierwszy związek – wszystko to kładzie się cieniem na naszym postrzeganiu relacji damsko-męskich. Boimy się, że nowa relacja i tak nie wypali, nawet jak wszystko zmierza we właściwym kierunku. Nie można być takim pesymistą. Dużo zależy od nas, tego, czy będziemy zabiegać o partnera, troszczyć się o niego, okazywać mu czułość. Wtedy jest duża szansa, że związek okaże się tym na całe życie.

W ogóle nie powinieneś zakładać czarnych scenariuszy, bo one działają jak samospełniająca się przepowiednia. Np. boisz się porzucenia, przez co chodzisz zdystansowany, partner czuje się porzucony i naprawdę znajduje sobie kogoś innego.