Kultura Styl życia

Po cudze pieniądze – Hanna Cygler

po cudze pieniądze

Po cudze pieniądze stanowi trzeci tom trylogii Hanny Cygler. Autorka na początku swojej książki dokonuje podsumowania poprzedniej części, dlatego też po tytuł ten mogą sięgnąć osoby nieznające poprzednich tomów. O czym opowiada ta długo wyczekiwana powieść?

Hrabia Kwilecki, czyli szwarccharakter

Tym, co łączy bohaterów trylogii Hanny Cygler, jest postać hrabiego Kwileckiego. Mężczyzna ten dał się poznać z najgorszej możliwej strony. To podstępny manipulant, kłamca i morderca. Każdy, kogo spotkał na swojej drodze, został przez niego skrzywdzony.

Akcja powieści Hanny Cygler rozgrywa się w latach 1905-1910 w Berlinie, Warszawie, Kapsztadzie, Londynie, Nowym Jorku, Gdańsku i Hamburgu. Bohaterów powieści jest wielu, podobnie jak problemów, z którymi borykają się w tych niełatwych czasach. Na szczególną uwagę zasługuje córka hrabiego Kwileckiego, Hannelore Hallmann.

Złe wybory Hannelore

Hannelore została wychowana w bogatym domu. Jej matka wyszła bowiem za mąż za zamożnego mężczyznę, który świetnie sprawdził się w roli ojca, chociaż był dla dziewczynki tylko ojczymem.  Hannelore miała dostęp do ogromnych pieniędzy, posiadała kochającą rodzinę, urodę. Dana jej była nawet możliwość studiowania, co kobietom w tamtych latach proponowano niezwykle rzadko. Niestety, młoda kobieta wdaje się w romans z Franzem Schumanem. Stanowi to początek jej spektakularnego upadku. Wkrótce później traci rodziców w wypadku.

Małżeństwo jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa finansowego

Hannelore odziedziczyła po swoim biologicznym ojcu same najgorsze cechy. Stała się podstępną manipulantką. Jej biologiczny ojciec wciągnął ją w wielki skandal, który odbił się echem na całym  jej dotychczasowym życiu.  Młoda kobieta postanawia znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Musi się opiekować młodszym bratem, a brakuje jej środków do życia. Postanawia wyjść za mąż. Jednak aranżowane małżeństwa rzadko okazują się szczęśliwe. O przyszłym małżonku kobieta niewiele wie. Ten może okazać się dla niej okrutny. Hannelore miała swoją szansę, mogła wyjść za dobrego mężczyznę, który szczerze ją kochał. Odrzuciła go jednak i teraz stanęła przed nie lada problemem.

Trudne czasy do życia

Po cudze pieniądze to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa. Hannie Cygler dobrze udało się oddać specyfikę tamtych czasów, które dla nikogo nie były łatwe, zwłaszcza dla młodej kobiety. Książkę czyta się naprawdę dobrze, podobnie jak wcześniejsze tytuły autorki. Po cudze pieniądze to doskonała lektura na wakacje, gdy chcemy przeczytać coś fascynującego, a zarazem w miarę lekkiego.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz