Jak zapobiegać? Profilaktyka
Sztuka oddychania. Bezpłatna recepta na zdrowie

Zabrzmiało dziwnie? Mało kto wie, że w to właśnie prawidłowe oddychanie jest kluczem do lepszego samopoczucia, witalności oraz dłuższego życia. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek jaki jeszcze wpływ na zdrowie ma sposób oddychania lub jak wykonać prawidłowy wdech?
Bez niego nie byłoby życia
Oddychanie odpowiada za dostarczenie energii, która krąży po całym ciele człowieka. Proces ten sprawia, że nasze komórki otrzymują niezbędny tlen, a na zewnątrz wydalany jest dwutlenek węgla. Oddech zatem, to kluczowa sprawa w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Decyduje o czynnościach całego ciała, w tym m.in. krążeniu krwi i układu nerwowego. Nic dziwnego więc, że oddychamy bez przerwy od urodzenia, a okres dłuższy niż 4 minuty bez tlenu powoduje nieodwracalne szkody w mózgu.
Tlen pomaga usunąć szkodliwe produktu przemiany materii i gazowych toksyn (70% wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii).
Mądre oddychanie sposobem na relaks i wigor
Jakość oddychania doceniana jest szczególnie przez medycynę Wschodu. Warto zaznaczyć, że głębokie oddychanie jest standardowym wstępem do medytacji, praktykowanym w licznych religiach i filozofiach. Proces ten nabiera wtedy szczególnego wymiaru. To właśnie dlatego zapracowani ludzie Zachodu powinni się uczyć mądrych i dobroczynnych dla zdrowia technik oddechowych.
Badania mówią same za siebie. Oddychaj i żyj długo
Naukowcy udowadniają, że proces oddychania ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto oddychając wolniej, starając się robić głębokie wdechy jesteśmy w stanie nadzorować działanie serca, wątroby, systemu nerwowego i lepiej przyswoić pokarm. Nie powinno też budzić żadnego zdziwienia stwierdzenie, że prawidłowe oddanie zwyczajnie wydłuża życie!
Jak to się dzieje? Liczne techniki głębokiego oddychania są na porządku dziennym w Indiach, Tybecie, Chinach czy Japonii. Od dawna zwraca się tam uwagę na fakt, że oddychanie jest nie tylko pomocne w medytacji i rozwoju duchowym, ale też leczy schorzenia. Oddychanie nosem wpływa na chudnięcie, pomaga uruchomić mięśnie twarzy i innych części ciała, np. po mikrowylewach. Można by rzec, że przemyślane wdechy i wydechy to jak operacja bez skalpela.
Anna Konopka
Zabrzmiało dziwnie? Mało kto wie, że w to właśnie prawidłowe oddychanie jest kluczem do lepszego samopoczucia, witalności oraz dłuższego życia. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek jaki jeszcze wpływ na zdrowie ma sposób oddychania lub jak wykonać prawidłowy wdech?
Metoda odwróconego oddychania
Opracowano ją w Japonii. W czasie wdechu wciągamy mięśnie brzucha (szczególnie te w dolnej jego części), do środka, w kierunku kręgosłupa. Wydychając powietrze rozluźniamy mięśnie brzucha, pozwalając mu na rozszerzenie się na zewnątrz – czyli odwrotnie niż normalnie.
Co Ci to da? W Tokio zauważono, że oddychając taką metodą, udało się wyleczyć nowotwory płuc, ponieważ okazało się, że tlen zabija komórki rakowe.
Oddychaj przeponą
Podczas spokojnych, długich i gładkich wdechów, organ ten kurczy się i przemieszcza w dół. Tym sposobem powiększające się serce i płuca mają więcej pola dla siebie. To istotne, jeśli ktoś cierpi na dolegliwości wieńcowe. Co więcej takie oddychanie to jak mały masaż dla serca. Warto więc rozpieszczać swoje serce i dbać o jego kondycję.
Przy takim stylu oddychania ważne, by nos i zatoki były drożne. Oddychanie przeponą pomaga zdrowieć. Głębokie oddychanie sprawia, że w płuca mają większą pojemność, co wpływa na utlenianie w płucach krwi. Ta z kolei jest dostarczana za pośrednictwem wątroby z przewodu pokarmowego z przyswojonym pokarmem. Takim oddychaniem usprawniamy całą motorykę organizmu: wysławiamy się lepiej, szybciej myślimy i poruszamy się sprawniej. Rzadziej też dopada nas stres i zmęczenie.
Sprawę oddychania powinni przemyśleć też palacze, za równo bierni jak i czynni. Jak powszechnie wiadomo doprowadza nas do oddechów krótkich i płytkich. Stąd już krótka droga do wielu chorób, np. zapalenia płuc, rozedm, zapalenia oskrzeli, a w końcu zabójczego raka.
Czy wiesz, że…
– Zwolnione oddychanie ma wpływ na szereg chorób. Zalicza się do nich: schorzenia mózgu, mocznicę, śpiączkę cukrzycową czy depresję oddechową.
– Płuca człowieka mają powierzchnię ok. 100 m², porównywalną do powierzchni kortu tenisowego.
– Człowiek robi średnio od 16 do 24 wdechów na minutę.
Anna Konopka
« Klimakterium i już – rozmowa z Elżbietą Jodłowską
linet
12 lat temu
Artykuł daje nam prostą receptę na zdrowie: spokojne, głębokie, płynne oddychanie. Zadowolona pomyslałam, że przecież prawie co dzień realizuję taką receptę, a oddychając świadomie zwalniam częstotliwość oddechów do 6-8 na minutę /niemal jak jogin hinduski:)/. Ale cieszyłam się tylko do końca artykułu, gdzie przeczytałam,że „Zwolnione oddychanie ma wpływ na szereg chorób. Zalicza się do nich: schorzenia mózgu, mocznicę, śpiączkę cukrzycową czy depresję oddechową.” Ponieważ nie chcę mieć żadnej z nich, przejdę więc od dziś na oddychanie szybkie i krótkie, które wydaje się mniej niebezpieczne.:)
pati25
12 lat temu
Bardzo zaciekawił mnie ten artykuł……Nigdy nie zastanawiałam się nad tym czy prawidłowo oddycham.Bo któż myśli o tym.Próbowałam też medytować.Nic z tego nie wychodziło.Ale mejgosia fajnie wytłumaczyła.Dzięki, mejgosiu
filodendron
12 lat temu
Dziewczyny, bardzo dziękuję za szczegółowe informacje.Ileż to można się dowiedzięć od mądrych kobiet.Od dzisiaj zaczynam ćwiczyć.i będę to robiła regularnie.Poinformuję Was o moich działaniach i ich na pewno -pozytywnych efektach.
drobina
12 lat temu
Bardzo dobry artykuł. Z tego ,jak ważne jest prawidłowe oddychanie zdałam sobie sprawę cztery lata temu, gdy stwierdzono u mnie astmę. Właściwie uświadomiła mi to moja Pani dr. pulmonolog. Zachęcała mnie do regularnych ćwiczeń oddechowych oraz do wysiłku fizycznego. Myślałam, że wysiłek fizyczny może w tym przypadku szkodzić. Okazuje się, że wbrew pozorom, trening polepsza wydolność krążeniowo-oddechową, mierzoną jako zwiększenie poboru tlenu i zwiększenie wentylacji płuc, czyli pojemności powietrza wydychanego podczas minuty. W astmie nie należy zatem zaniedbywać dbania o sprawność fizyczną, gdyż ma ona pozytywny wpływ na przebieg choroby. Regularne ćwiczenia polepszają czynność układu oddechowego i układu krążenia.
Odkąd stosuję ćwiczenia w oddychaniu i dbam o kondycję fizyczną, czuję się o wiele lepiej. Wprawdzie dalej muszę brać lekarstwa, ale wysiłek przyczynia się do zmniejszenia uczucia duszności.
Bardzo dużo daje mi też pływanie, podczas którego sztuka oddychania jest po prostu…sztuką.
pauzka
12 lat temu
ŁAŁ!
Mejgosia jestem pod wrażeniem !!!
Filo,połóż rękę pod mostkiem, wciągaj głęboko powietrze nosem-czujesz
jak Twoja ręka się unosi, wstrzymaj oddech na kilka sekund, następnie
wpuszczaj powoli powietrze ustami i tak przynajmniej kilka razy miarowo.
Napełniona powietrzem przepona się unosi,
Ania1961
12 lat temu
Witaj Babko ;}warto sprobowac bo nigdy tego nie stosowalam przy zdenerwowaniu,moze takie oddychanie lepsze niż ziolka czy tabletki na uspokojenie
babka
12 lat temu
Mnie pomaga oddychanie kiedy jestem zdenerwowana. Super sposób na uspokojenie się, polecam.
mejgosia
12 lat temu
no więc tak:
powoli wciągasz powietrze nosem, zamykasz oczy i skupiasz się na tym powietrzu które ciągniesz! Myslisz- teraz powietrze, tlen jest w dziurkach nosa, zbliza sie do płata czolowego, przeciska przez szczeliny w mózgu, posuwa sie potylicą na kark, przeplywa przez ramiona …………a na powrót- z przepony zahacza o żołądek , odwiedza drzewo oskrzelowe, wplywa łagodnie do gardelka i ….. wypuszczasz je ustami!
musisz sama stworzyć sobie drogę tego powietrza i tak ntensywnie o tym myslec,że nic Cie nie rozproszy, nie możesz slyszec świata zewnętrznego, to jest wstep do medytacji! Na mnie działa piorunująco!
filodendron
12 lat temu
Mejgosiu,napisz jak mam oddychać!
mejgosia
12 lat temu
I była tu AA !
A co do artykułu to z oddychaniem spotkalam sie jakieś 30 lat temu , kiedy zapisalam sie na kursy karate! Na kilku pierwszych zajęciach właśnie uczyli nas oddychania i to mnie zniechęciło, gdyz myslalam że zaraz będą uczyc jakiś chwytów, a tu najpierw medytacja i te duperele i tak zerwałam z tym sportem! Ale oddychac się nauczylam i to do tego stopnia że jak przeczytalam na naszym portalu że takie specjalne oddychanie pomaga w uciązliwych objawach menopauzy, to zaraz to zastosowalam i pamiętacie jak bardzo mi to pomoglo! Czasami w chwilach zdenerwowania stosuje oddech przponowy i zaraz się wyciszam! To naprawdę dziala!
Annagata
12 lat temu
Nie zdajemy sobie często sprawy ze sposobu naszego oddychania.Nic dziwnego.W końcu oddech jest jedna z czynności,którą wykonujemy nieświadomie.Na studiach nauczono mnie świadomego oddechu.Bez tej świadomości nie wydobyłabym z siebie żadnego dźwięku.W moim przypadku jest to tzw.oddech przeponowo-żebrowy.Polecam świetną książkę:”Oddech,który leczy”Stelli Weller.
pauzka
12 lat temu
,,chcesz żyć długo- oddychaj głęboko i rzadko,,-
mądrość tybetańska
-świetny artykuł- jeszcze jesienią sporo rozprawiałyśmy o oddychaniu.
Praktykuję od lat oddychanie przeponowe, samopoczucie się poprawia,
organizm się wycisza-bardzo można sobie pomóc.
summer
12 lat temu
Cóż, uczmy się uzdrawiającego oddechu, ba – oddychajmy profilaktycznie!;) Dziś, gdy nasz system opieki zdrowotnej ograniczył w znacznym stopniu refundacje leków, wkrótce będziemy sobie mogli pozwolić jedynie na ten sposób leczenia:)
filodendron
12 lat temu
Swietny artykuł -nareszcie się przekonałam do tego typu oddychania.U mnie problem polega na tym, że dobrze wdycham, ale za szybko wydycham powietrze.Jakoś nie umiem wykonać tej czynności wolniej.W sytuacji stresowej to już w ogóle nie umiem zapanować nad oddechem Trzeba ćwiczyć.