sztuka-oddychania-bezplatna-recepta-na-zdrowie

Zabrzmiało dziwnie? Mało kto wie, że w to właśnie prawidłowe oddychanie jest kluczem do lepszego samopoczucia, witalności oraz dłuższego życia. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek jaki jeszcze wpływ na zdrowie ma sposób oddychania lub jak wykonać prawidłowy wdech?

Metoda odwróconego oddychania

Opracowano ją w Japonii. W czasie wdechu wciągamy mięśnie brzucha (szczególnie te w dolnej jego części), do środka, w kierunku kręgosłupa. Wydychając powietrze rozluźniamy mięśnie brzucha, pozwalając mu na rozszerzenie się na zewnątrz – czyli odwrotnie niż normalnie.
Co Ci to da? W Tokio zauważono, że oddychając taką metodą, udało się wyleczyć nowotwory płuc, ponieważ okazało się, że tlen zabija komórki rakowe.

Oddychaj przeponą

Podczas spokojnych, długich i gładkich wdechów, organ ten kurczy się i przemieszcza w dół. Tym sposobem powiększające się serce i płuca mają więcej pola dla siebie. To istotne, jeśli ktoś cierpi na dolegliwości wieńcowe. Co więcej takie oddychanie to jak mały masaż dla serca. Warto więc rozpieszczać swoje serce i dbać o jego kondycję.

Przy takim stylu oddychania ważne, by nos i zatoki były drożne. Oddychanie przeponą pomaga zdrowieć. Głębokie oddychanie sprawia, że w płuca mają większą pojemność, co wpływa na utlenianie w płucach krwi. Ta z kolei jest dostarczana za pośrednictwem wątroby z przewodu pokarmowego z przyswojonym pokarmem. Takim oddychaniem usprawniamy całą motorykę organizmu: wysławiamy się lepiej, szybciej myślimy i poruszamy się sprawniej. Rzadziej też dopada nas stres i zmęczenie.

Sprawę oddychania powinni przemyśleć też palacze, za równo bierni jak i czynni. Jak powszechnie wiadomo doprowadza nas do oddechów krótkich i płytkich. Stąd już krótka droga do wielu chorób, np. zapalenia płuc, rozedm, zapalenia oskrzeli, a w końcu zabójczego raka.

Czy wiesz, że…

– Zwolnione oddychanie ma wpływ na szereg chorób. Zalicza się do nich: schorzenia mózgu, mocznicę, śpiączkę cukrzycową czy depresję oddechową.

– Płuca człowieka mają powierzchnię ok. 100 m², porównywalną do powierzchni kortu tenisowego.

– Człowiek robi średnio od 16 do 24 wdechów na minutę.

Anna Konopka