szczęściary

Czym tak naprawdę jest szczęście? Co zrobić, aby je zatrzymać na dłużej i nie pozwolić mu uciec z rąk? Agnieszka Jeż i Paulina Płatkowska w książce Szczęściary ukazuje historię dwóch przyjaciółek, które po licznych zawirowaniach w końcu zaczęły wychodzić na prostą. Jak długo potrwa ich radość?

Szczęściary – powieść w formie korespondencji mailowej

Szczęściary to książka, która przyjęła dość nietypową formę. W jej przypadku mamy do czynienia z wymianą korespondencji mailowej między dwoma przyjaciółkami – Jagodą i Maliną. Kobiety znają się od lat i niejedno już zdążyły przeżyć. Jagoda i Malina mają za sobą nieudane związki małżeńskie. Na szczęście źle ulokowane uczucia to już przeszłość. Jagoda i Malina rozpoczęły nowe związki, które wydają się niezwykle udane.

Rozwód początkiem nowego życia

Jagodę poznajemy, gdy jest w zaawansowanej ciąży z Jerzym, z którym nawiązała romans w trakcie trwania małżeństwa.  Kobieta pragnie rozwieść się mężem przed rozwiązaniem. Zależy jej bowiem, aby zalegalizować związek z Jerzym i aby ich wspólna córka nosiła nazwisko prawdziwego ojca.  Jagoda dla szybkiego rozwodu jest w stanie pójść na liczne ustępstwa – wziąć na siebie odpowiedzialność za rozpad małżeństwa, zrezygnować ze swojej części wspólnego majątku i alimentów. Jej poświęcenie przynosi oczekiwane rezultaty. Jagoda rozwodzi się w zaawansowanej ciąży, a 3 tygodnie później wstępuje w nowy związek małżeński i rodzi Hanię jako żona Jerzego.

Malina jest katoliczką, która przywiązuje dużą wagę do zasad religijnych. Po rozwodzie z mężczyzną, który ją zdradzał i był nieodpowiedzialny, postanowiła wystąpić o unieważnienie ślubu kościelnego. Udało się jej uzyskać prawo do zawarcia kolejnego małżeństwa kościelnego, z czego zamierza skorzystać. Kobieta znalazła miłość u boku Staszka – mężczyzny pracującego jako wychowawca w domu dziecka.

Malina i Jagoda przygotowują się do ślubu praktycznie w tym samym czasie. Niestety, Jagoda nie może być na uroczystości swojej przyjaciółki, ponieważ kilka dni wcześniej powitała na świecie Hanię. Poród bardzo ją zmęczył, przez co umawia się z Maliną na ostatnią panieńską kawę, po czym wraca do domu.

Intrygi w redakcji czasopisma dla kobiet

Choć Szczęściary to książka skoncentrowana w głównej mierze na perypetiach uczuciowych głównych bohaterek, to w tle zobaczyć można ich życie zawodowe. Obie panie pracują w czasopiśmie dla kobiet. Jagoda odpowiada w nim na listy czytelniczek, natomiast Malina pełni rolę sekretarza redakcji. Pod nieobecność Jagody, która najpierw udała się na zwolnienie lekarskie, a później na urlop macierzyński, w firmie dochodzi do przetasowań personalnych.

Szczęściary – polska odpowiedź na Bridget Jones

Szczęściary to pełna ciepła i dobrego humoru historia dwóch kobiet po przejściach, które w końcu odnalazły stabilizację. W opisie książki pojawiła się informacja, że w głównych bohaterkach można odnaleźć Bridget Jones. Rzeczywiście tak jest. Czytając Szczęściary, należy przygotować się na niekontrolowane wybuchy śmiechu.  Malina w zabawny sposób opisuje swoje poszukiwania idealnej sukni ślubnej. Z kolei Jagoda ma ogromny dystans do siebie, swojego drugiego męża i ciąży, na której rozwiązanie czeka z niecierpliwością. Choć mogłoby się wydawać, że szczęścia głównych bohaterek nic nie zmąci, to na ich drodze pojawiają się kolejne komplikacje. Mąż Maliny przyjmuje do swojego domu dzieci krewnych, nie informując jej wcześniej o swoich planach.

Czym jest szczęście?

Szczęściary to książka, która pomimo wielu zabawnych sytuacji porusza ważne problemy społeczne. Agnieszka Jeż i Paulina Płatkowska zwracają uwagę na eurosieroty, dylematy moralne katoliczek, które musiały rozwieść się z pierwszym mężem oraz trudne relacje między siostrami.  Szczęściary niosą ze sobą także pewien morał. Szczęście to nie stan, kiedy wszystko w naszym życiu układa się po naszej myśli, ponieważ czasem jest to po prostu niemożliwe.  To sytuacja, kiedy mamy przy sobie kochającego człowieka, na którego możemy liczyć w trudnych chwilach. Wraz z nim możemy pokonać niejedną burzę.  Warto docenić to, co mamy, a nie skupiać się na tym, czego nam brakuje. W ten sposób bowiem sami pozbawiamy siebie szczęścia.

Szczęściary – informacje nt. książki

Tytuł: Szczęściary

Autorzy: Agnieszka Jeż i Paulina Płatkowska

Ilość stron: 286

Wydawnictwo: Edipresse Książki

Data wydania: 29 marca 2017

 

Irmina Cieślik