szczepien-czas-ale-czy-warto

Wczesna jesień to idealny okres aby zaszczepić się przeciw grypie. Jednak zdanie na temat skuteczności jak i grupy docelowej osób, które mogą stosować lekarstwo, dzieli grono specjalistów. Spróbujmy pokrótce przybliżyć stanowisko, zarówno sceptyków jak i zwolenników, tego typu profilaktyki.

Zaszczep się już dziś!

Grypa to choroba zakaźna, która w poprzednich stuleciach dziesiątkowała ludność. Po II Wojnie Światowej, naukowcy zajmujący się walką z wirusami, wynaleźli szczepionkę przeciwdziałającą jej rozwojowi.

W Polsce, od 1994 roku praktykuje się tego rodzaju zapobieganie infekcjom i zachorowaniom. Grupę osób, którym zaleca się szczepionkę jeszcze niedawno zawężano do ludzi starszych i schorowanych, których odporność jest w znacznym stopniu ograniczona. Jednak na chwilę obecną szczepienia aplikuje się również noworodkom i małym dzieciom. Powikłania, po przebytej chorobie w tak młodym wieku mogą mieć bardzo poważne konsekwencję.

Szczepienie przyjmuje się w różnych dawkach, uzależnionych od wieku. Aby przyniosło ono oczekiwany efekt, należy być zdrowym w momencie przyjmowania dawek leku. Szacuje się, że działanie ochronne, szczepienie ma już po siedmiu dniach od aplikacji i chroni nasz organizm prze około pół do roku czasu.

Lekarze będący zwolennikami szczepienia za sztandarowy argument podają fakt, że nawet jeżeli zachorujemy na grypę, to przyjęta dawka leku ochroni nas przed powikłaniami. Według firm farmaceutycznych, dostarczających szczepionek, około 70% ludzi, którzy się zaszczepili, uniknęło zachorowania.

Za nieudolność w działaniu leku, lekarze obarczają całe społeczeństwo, ponieważ jak podają dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny , w Polsce szczepionkę przyjmuje wciąż za mało osób. Aby społeczeństwo uodporniło się na wirusa, szczepieniu musi regularnie poddawać się około 80% ludności.

Anna 14-stek