syndrom-jezozwierza-czyli-silne-ja

Charakter człowieka to temat, który od zawsze budził zainteresowanie naukowców. Wzorce osobowości, style zachowań, nawyki oraz inne zjawiska w psychologii mają swoje fachowe określenia. Jak je odróżnić od siebie i co oznaczają? Spotkałeś osobę skrytą i trzymającą wszystkich na dystans? Dowiedz się co to za typ.

Co jest ważne? Kiedy w związku jedna ze stron jest jeżozwierzem, niesie to ze sobą kłopoty dla obu stron. Warto popracować nad komunikacją i przekonać np. jeżozwierza do zmiany zachowania czy zgłosić się po poradę do doradcy.

Jak sobie radzić? Sposób na jeżozwierza

Unikanie kłopotliwych spraw, przemilczane niewłaściwe zachowania nie załatwią sprawy za nas. Kiedy osoba reaguje już złością na każdy temat, warto przekonać ją, że pomoc profesjonalisty, który znajdzie wspólnie z jeżozwierzem receptę na sukces. Warto przeanalizować co dokładnie wzbudza gniew i irytację osoby.

Sztuką jest dojść do etapu, kiedy atakowany współmałżonek będzie potrafił odeprzeć zachowanie jeżozwierza. Chodzi oto, żeby nie dać się wyprowadzić z równowagi, m.in. krzykiem, złością czy nieuzasadnionym trzaśnięciem drzwiami. Tylko wspólna praca nad „syndromem jeżozwierza” zaprocentuje pozytywnymi efektami. W walce liczy się czujność i cierpliwość.

Anna Konopka