Kobiece dolegliwości Zdrowie

Wyciek z brodawki piersi

wyciek-z-brodawki-piersi

Czym jest wyciek z brodawki piersi? Jest to wydzielina jednego lub wielu przewodów mlekowych. 99% wycieków z brodawki ma łagodne podłoże.

Wyciek z brodawki może mieć różny charakter i barwę: krwisty, surowiczy, surowiczo-krwisty, wodnisty, zielonkawy. Wskazuje na klinicznie znaczącą patologię gdy jest samoistny, jednostronny, krwisty, surowiczy, surowiczo-krwisty lub wodnisty.

Dlaczego pojawia się wyciek?

Najczęstszą zmianą powodującą istotny klinicznie wyciek jest łagodny brodawczak. Inne łagodne przyczyny wycieku z brodawki to: zmiany zapalne przewlekłe lub ostre, ropień podotoczkowy, gruczolak brodawki, laktacja/ciąża/okres po karmieniu piersią, przewlekłe zapalenie. Jedynie w kilku procentach przypadków wyciek może być spowodowany obecnością zmian nowotworowych.
Wyciek z brodawki może również być związany z hiperprolaktynemią, czyli zwiększonym wydzielaniem prolaktyny (hormonu przysadki mózgowej).

Kiedy należy podejrzewać, że wyciek ma złośliwy charakter?

W przypadku, gdy: pacjentka > 50 lat, współistnieje wyczuwalna zmiana i współistnieją zmiany w mammografii i USG oraz wynik badania cytologicznego płynu jest pozytywny.

mojepiersi.com.pl

Czym jest wyciek z piersi? Jest to wydzielina jednego lub wielu przewodów mlekowych. 99% wycieków z brodawki ma łagodne podłoże.

Co należy zrobić w przypadku obecności wycieku z brodawki?

Należy wykonać badanie USG oraz badanie cytologiczne płynu. Mammografia może nie wykazać zmian, obraz może być prawidłowy. W przypadku gdy nie stwierdza się zmian w badaniach obrazowych wykonuje się galaktografię. W badaniu USG widać poszerzony obwodowo przewód mlekowy z wydzieliną wewnątrz. W takim przypadku wykonuje się w dalszej kolejności badanie biopsyjne.

Jeżeli wyciek pojawia się w obu piersiach, jest prowokowany, niekrwisty to najczęściej jest on zmianą łagodną i może być związany z hiperprolaktynemią. Oprócz badań obrazowych należy wtedy odbyć konsultację endokrynologiczną i wykonać badanie poziomu hormonów we krwi.

mojepiersi.com.pl

Komentarze (2)

pati25

11 lat temu

Dużo może być przyczyn wycieku zbrodawki.Z każdym problemem należy zgłosić się do lekarza i wykonać badania.

Zostaw komentarz