HTZ Zalety HTZ

Sposoby podawania HTZ

htz

Gdy mowa o HTZ, wielu osobom przychodzą na myśl tabletki, tymczasem jest to tylko jedna z wielu dróg podawania hormonów.

Terapia przezskórna (plastry, żele)

Zaletą tej metody jest przede wszystkim sposób aplikowania estrogenów, dostają się one do krwioobiegu w małej, stałej dawce, omijając przy tym przejście przez wątrobę. Zdarzają się przypadki różnic podczas wchłaniania leku, jest to spowodowane różnicą w grubości naskórka i wielkości komórek. Jednak stosując plastry hormonalne zachowany jest prawidłowy stosunek estradiolu do estronu w surowicy krwi. Skóra niektórych pacjentek może ulec zmianom uczuleniowym na substancje klejącą – zaczerwienienia, świąd. Przeciwwskazaniem do stosowania hormonów tą drogą są choroby skóry.

Droga podskórna

Aplikacja podskórna hormonów, polega na wprowadzaniu w tkankę podskórną brzucha lub uda implantów estrogenowych. Dawka estrogenu jest uwalniana w małej ilości w sposób jednostajny. Wadą takiego sposobu niwelowania objawów przekwitania jest konieczność wykonania niewielkiego zabiegu chirurgicznego oraz trudność w przerwaniu leczenia, jeśli wystąpiłyby powikłania. Taka metoda leczenia nie jest w Polsce jeszcze dostępna.

HTZ
HTZ

Hormonalna terapia doustna

Zaletą doustnego sposobu podania hormonów jest łatwość ich stosowania, możliwość korygowania dawki, dobra tolerancja leków. Dawki leków są większe gdyż ich część ulega inaktywacji w przewodzie pokarmowym, mają na to wpływ soki trawienne, kwasy żółciowe, interakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez kobietę. Preparaty doustne są tańsze.
W surowicy krwi występuje przewaga estronu (słabszego estrogenu) nad estradiolem (najsilniejszym estrogenem), co jest wadą metody doustnej. Jak również zaburzenia w przewodzie pokarmowym, wymioty, biegunki, które powodują, że wchłanianie leków z przewodu pokarmowego jest upośledzone.

Kanka

Gdy mowa o hormonalnej terapii zastępczej, wielu osobom przychodzą na myśl tabletki, tymczasem jest to tylko jedna z wielu dróg podawania hormonów.

Hormonalna terapia domięśniowa

Domięśniowy sposób podawania hormonów polega na podawaniu estradiolu o przedłużonym działaniu, co dwa tygodnie lub estradiolu połączonego ze słabym androgenem, co 4-6 tygodni. Kobiety, które mają zachowaną macicę należy dodatkowo podawać gestageny.

Droga dopochwowa

Dopochwowo stosuje się estrogeny w postaci globulek, kremów, żeli i błon dopochwowych. Zazwyczaj tą drogą podaje się estriol – najsłabszy estrogen, który działa miejscowo na błonę śluzową pochwy oraz na cewkę moczową i pęcherz moczowy. Taka terapia skutecznie eliminuje dyskomfort w pochwie (pieczenie, suchość, świąd) oraz przyczynia się do poprawy układu moczowo-płciowego, zmniejszając tym samym nietrzymanie moczu. Jednakże nie ma wpływu na poprawienie stanu ogólnego kobiety.

Wybór drogi podawania HTZ powinien zostać dobrany indywidualnie na podstawie wywiadu z pacjentką.

Kanka

Komentarze (2)

pati25

11 lat temu

Z podanych metod HTZ stosuję metodę w postaci pllasterków.Metoda ta jest najlepsza,gdyż nie obciąża
żołądka i wątroby jak w przypadku metody doustnej

Mindi

11 lat temu

Nie wiedziałam, że jest tyle metod podawania hormonów. Gdy będzie taka potrzeba będę wiedziała o co pytać lekarza.

Zostaw komentarz