sposoby-na-spokojny-zdrowy-sen

Współczesny tryb życia odbija się negatywnie na jakości naszego wypoczynku. Śpimy coraz krócej, ponieważ na wszystko brakuje nam czasu. Warto jednak pamiętać, iż wypoczynek to nie strata czasu, ale konieczność, jeśli chcemy, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo.

Naukowcy wykazali, iż zdrowy, spokojny sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji ciała i umysłu. Osoby, które uważają, że odpoczywając, tracą czas, są w błędzie. Wprawdzie można czasem wykorzystać noc na dokończenie projektu, wesele czy zabawę w gronie znajomych, ale warto zachować umiar. Kreatywność osób, które cierpią na chroniczny niedobór snu, dramatycznie spada, w pewnym momencie z trudem przychodzą nam do głowy najprostsze rozwiązania. Życie w pośpiechu jest zmorą krajów rozwiniętych, czasem warto jednak zwolnić i odpocząć. Co zrobić, aby sen był efektywny, a po przebudzeniu rozpierała nas energia i chęć do działania?

Śpiochy mają lepiej?

Wszystko wskazuje na to, iż osoby, które nie zarywają nocy i śpią minimum 8 godzin, są zdrowsze. Twoja pociecha usilnie przekonuje cię, że bez problemu wstanie do szkoły, jeśli położy się do łóżka po północy? Pamiętaj, iż podczas snu wydziela się hormon wzrostu. Jeśli do nastolatka nie przemawiają argumenty dotyczące jego zdrowia, warto zapoznać go z najnowszymi odkryciami naukowców. Wykazali oni, iż podczas snu nasza nowe wiadomości są porządkowane i utrwalane. Innymi słowy, chcesz osiągnąć sukces na egzaminie? Musisz się wyspać!

Z przeprowadzonych badań wynika, iż osoby, które niezależnie od okoliczności chodzą spać o tej samej godzinie i zawsze odpoczywają minimum 8 godzin, po przebudzeniu mają energię do działania. Jeśli po powrocie z pracy masz kiepski nastrój, może warto zdrzemnąć się na 2-3 godziny? Udowodniono, iż sen poprawia nastrój i wpływa korzystnie na nasze poczucie humoru.

Masz niewiele czasu na dokończenie projektu? Zanim po powrocie z biura włączysz komputer i przystąpisz do działania, prześpij się kilka godzin. Wypoczynek poprawia efektywność pracy i zwiększa naszą kreatywność. Prawdopodobnie zadanie, które po przyjściu z pracy realizowałabyś przez 8 godzin, dokończysz o wiele szybciej. W Japonii właściciele firm postanowili wykorzystać odkrycia naukowców, w tym celu pozwolili swoim pracownikom na krótką drzemkę w biurze. Nawet półgodzinny wypoczynek wpływa korzystnie na pracę naszego mózgu i usprawnia procesy analityczne.

Masz problem z podjęciem decyzji, nawet wybór kaszy przysparza ci trudności? Prawdopodobnie musisz odpocząć. Postawa Scarlet O`Hara, która zwykła mawiać: „pomyślę o tym jutro”, ma racjonalne podstawy. Sen pozwala się wyciszyć i oczyszcza z negatywnych emocji, w rezultacie po przebudzeniu patrzymy na problemy z innej perspektywy i dostrzegamy zaskakujące rozwiązania.

Ile potrzebujesz snu?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Długość snu należy dostosować indywidualnie, pamiętając, iż 8 godzin to według naukowców minimum. Niektórzy z nas potrzebują go nieco więcej, a inni mogą wypoczywać o godzinę krócej, nie odczuwając negatywnych skutków. Jak ustalić, ile snu potrzebuje nasz organizm? Dr Belenky zaproponował, aby podczas urlopu obserwować swoje zwyczaje. Prawdopodobnie przez pierwsze dni będziemy nadrabiali zaległości, śpiąc do południa. Jednak po tygodniu wszystko powinno się ustabilizować, wyniki z drugiego tygodnia urlopu należy traktować jako wiążące. Jeśli w tym czasie śpisz 9 godzin, oznacza to, iż prawdopodobnie tyle czasu potrzebuje twój organizm do całkowitej regeneracji.

Dr. Sapporo