Dbaj o zdrowie Sen Zdrowie
Sposoby na spokojny, zdrowy sen

Współczesny tryb życia odbija się negatywnie na jakości naszego wypoczynku. Śpimy coraz krócej, ponieważ na wszystko brakuje nam czasu. Warto jednak pamiętać, iż wypoczynek to nie strata czasu, ale konieczność, jeśli chcemy, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo.
Naukowcy wykazali, iż zdrowy, spokojny sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji ciała i umysłu. Osoby, które uważają, że odpoczywając, tracą czas, są w błędzie. Wprawdzie można czasem wykorzystać noc na dokończenie projektu, wesele czy zabawę w gronie znajomych, ale warto zachować umiar. Kreatywność osób, które cierpią na chroniczny niedobór snu, dramatycznie spada, w pewnym momencie z trudem przychodzą nam do głowy najprostsze rozwiązania. Życie w pośpiechu jest zmorą krajów rozwiniętych, czasem warto jednak zwolnić i odpocząć. Co zrobić, aby sen był efektywny, a po przebudzeniu rozpierała nas energia i chęć do działania?
Śpiochy mają lepiej?
Wszystko wskazuje na to, iż osoby, które nie zarywają nocy i śpią minimum 8 godzin, są zdrowsze. Twoja pociecha usilnie przekonuje cię, że bez problemu wstanie do szkoły, jeśli położy się do łóżka po północy? Pamiętaj, iż podczas snu wydziela się hormon wzrostu. Jeśli do nastolatka nie przemawiają argumenty dotyczące jego zdrowia, warto zapoznać go z najnowszymi odkryciami naukowców. Wykazali oni, iż podczas snu nasza nowe wiadomości są porządkowane i utrwalane. Innymi słowy, chcesz osiągnąć sukces na egzaminie? Musisz się wyspać!
Z przeprowadzonych badań wynika, iż osoby, które niezależnie od okoliczności chodzą spać o tej samej godzinie i zawsze odpoczywają minimum 8 godzin, po przebudzeniu mają energię do działania. Jeśli po powrocie z pracy masz kiepski nastrój, może warto zdrzemnąć się na 2-3 godziny? Udowodniono, iż sen poprawia nastrój i wpływa korzystnie na nasze poczucie humoru.
Masz niewiele czasu na dokończenie projektu? Zanim po powrocie z biura włączysz komputer i przystąpisz do działania, prześpij się kilka godzin. Wypoczynek poprawia efektywność pracy i zwiększa naszą kreatywność. Prawdopodobnie zadanie, które po przyjściu z pracy realizowałabyś przez 8 godzin, dokończysz o wiele szybciej. W Japonii właściciele firm postanowili wykorzystać odkrycia naukowców, w tym celu pozwolili swoim pracownikom na krótką drzemkę w biurze. Nawet półgodzinny wypoczynek wpływa korzystnie na pracę naszego mózgu i usprawnia procesy analityczne.
Masz problem z podjęciem decyzji, nawet wybór kaszy przysparza ci trudności? Prawdopodobnie musisz odpocząć. Postawa Scarlet O`Hara, która zwykła mawiać: „pomyślę o tym jutro”, ma racjonalne podstawy. Sen pozwala się wyciszyć i oczyszcza z negatywnych emocji, w rezultacie po przebudzeniu patrzymy na problemy z innej perspektywy i dostrzegamy zaskakujące rozwiązania.
Ile potrzebujesz snu?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Długość snu należy dostosować indywidualnie, pamiętając, iż 8 godzin to według naukowców minimum. Niektórzy z nas potrzebują go nieco więcej, a inni mogą wypoczywać o godzinę krócej, nie odczuwając negatywnych skutków. Jak ustalić, ile snu potrzebuje nasz organizm? Dr Belenky zaproponował, aby podczas urlopu obserwować swoje zwyczaje. Prawdopodobnie przez pierwsze dni będziemy nadrabiali zaległości, śpiąc do południa. Jednak po tygodniu wszystko powinno się ustabilizować, wyniki z drugiego tygodnia urlopu należy traktować jako wiążące. Jeśli w tym czasie śpisz 9 godzin, oznacza to, iż prawdopodobnie tyle czasu potrzebuje twój organizm do całkowitej regeneracji.
Dr. Sapporo
Współczesny tryb życia odbija się negatywnie na jakości naszego wypoczynku. Śpimy coraz krócej, ponieważ na wszystko brakuje nam czasu. Warto jednak pamiętać, iż wypoczynek to nie strata czasu, ale konieczność, jeśli chcemy, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo.
Gdy nie możesz zmrużyć oczu…
Czasem jednak nie potrafimy zasnąć, chociaż mamy za sobą ciężki i wyczerpujący dzień w pracy. Przyczyny bezsenności mogą być różne. Zdarza się, iż nie potrafimy zmrużyć oczu, ponieważ nie pozbyliśmy się negatywnych emocji, które nagromadziły się w nas w ciągu dnia. Gdy na swej drodze napotykamy trudności, w organizmie wydziela się hormon stresu i adrenalina. Ta ostatnia ma za zadanie zmobilizować nas do działania i robi to, przy czym nie znika z organizmu wraz z rozwiązaniem problemu. Jeśli chcesz uniknąć zaburzeń snu, musisz nauczyć się technik relaksacyjnych. Świetne rezultaty przynosi joga. Negatywne emocje można też rozładować, uprawiając sport. Wykonujesz stresującą pracę? Może warto wykupić karnet na siłowni albo wyciągnąć z piwnicy zapomniany rower?
Odpowiednio skomponowana dieta ułatwia zasypianie. Pamiętasz, jak babcia zachęcała cię do wypicia szklanki mleka przed snem? Naukowcy udowodnili, iż miała rację. Mleko stanowi bogate źródło tryptofanu, aminokwasu, który w organizmie człowieka zostaje przekształcony w melatoninę, czyli substancję regulującą zegar biologiczny i przygotowującą nas do snu. Szklanka białego napoju nie wystarczy jednak, by przyszedł długo wyczekiwany sen. Aby w pełni wykorzystać walory tego egzogennego aminokwasu, który musimy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem, należy wzbogacić dietę w produkty bogate w węglowodany. Można tego dokonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy przygotować bananowy koktajl. Ten owoc, który wywodzi się z południowo-wschodniej Azji, jest naturalnym wspomagaczem snu.
Czasem nie potrafimy zmrużyć oczu, ponieważ nasza sypialnia nie była wietrzona w ciągu dnia. Zanim położysz się do łóżka, otwórz okno. Zimą nie musisz wietrzyć mieszkania przez godzinę, wystarczy, że na kilka-kilkanaście minut zapewnisz przepływ powietrza z zewnątrz. Należy również pamiętać o regularnej zmianie pościeli, najlepiej robić to raz w tygodniu. Spocone, pogniecione prześcieradło nie stwarza dogodnych warunków do snu.
Wygodna poduszka receptą na zdrowy sen
Zdarza się, iż sen nie nadchodzi, ponieważ korzystamy z niewygodnej poduszki. Jak wybrać właściwą i tym samym zapewnić sobie zdrowy, komfortowy wypoczynek? Dobra poduszka powinna podtrzymywać szyjny odcinek kręgosłupa w naturalnej, lekko wygiętej pozycji. W związku z tym, iż każdy z nas przynajmniej kilka razy w ciągu nocy zmienia ułożenie ciała, produkt musi zapewniać stabilność kręgom również wówczas, gdy obracamy się z pleców na bok czy z boku na brzuch. Poduszka termoplastyczna, której przykładem jest poduszka ortopedyczna Open, pod wpływem ciepłoty ciała dopasowuje się do jego kształtu i tym samym stanowi idealne podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jest ona przeznaczona dla osób śpiących na plecach i boku, w ofercie Dr. Sapporo można znaleźć poduszki dostosowane do pozycji snu. Jednocześnie usuwa ona zjawisko kumulacji masy ciała przez równomierne rozłożenie jego ciężaru, co z kolei zapewnia swobodny przepływ krwi, zapobiegając tym samym bólowi karku, głowy czy kręgosłupa. Wybierając poduszkę, warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona otwarte komórki odpowiedzialne za wentylację, odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci. W związku z tym, iż poduszka ortopedyczna Open zawiera otwarte komórki, nasza skóra nie poci się i pozostaje sucha.
Dr. Sapporo
« Obrady Kapituły jubileuszowej V edycji Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki
Konieckowska
8 lat temu
Uwielbiam spać, jestem typowa sową, w zimie jest jeszcze gorzej. Pobudka o 6 rano stanowi dla mnie ogromny problem, dlatego czekam teraz na świąteczny urlop, wreszcie sobie pośpię.
alibabka
8 lat temu
Zgadzam się ze Scarlet O`Harą, często wcielam w życie jej maksymę „Pomyślę o tym jutro”. Jak się porządnie wyśpię, to przychodzą mi do głowy rozwiązania problemów.
bugi
8 lat temu
Zazwyczaj nie mam problemów ze snem, ale czasem nie umiem zmrużyć oczu, bo męczą mnie kłopoty w pracy.
Goplana
8 lat temu
Nie wiedziałam, że mleko trzeba łączyć z węglowodanami, będę o tym pamiętała na przyszłość:)
Aniołekzpiekłarodem
8 lat temu
O proszę, nie wiedziałam, że sen wpływa korzystnie na poczucie humoru:)
Margotka
8 lat temu
To prawda, za każdym razem, gdy budzę się niewyspana, strasznie marudzę i mam problemy z koncentracją.
pati25
8 lat temu
Sen jest ważny dla naszego zdrowia.Także higiena snu jak woetrzennnie pomieszczenia przed snem,odpowiednia poduszka,spokój,cisza sporzyjają temu,aby sen był zdrowy.,Staram się wysypiać co najmniiej 8 godzin).Nie zawsze to się udaje.Czasami nie mogę spać nawet 2 noce (sick)
filodendron
8 lat temu
Ja potrzebuję dużo snu, ale zasypiam trudno. Potrzebuję ciszy i spokoju, chłodu w sypialni, tlenu z otwrtego okna, wygodnego materaca i poduszki. A najważniejszy jest spokój wewnętrzny – głębokie oddechy przez nos ,wydychanie buzią 🙂
kaczuszka
8 lat temu
Zawsze wietrzę pokój przed spaniem, inaczej nie zmrużę oczu.
Mindi
8 lat temu
Śpiochy mają lepiej i żyją zdrowiej, zazdroszczę im bardzo. Kiedyś nie spałam bo miałam złe wyniki krwi, potem bo bolał mnie kręgosłup a teraz bo nie mam czas, ciągle jest coś do zrobienia (sick) Wszystko po troszku składa się na zdrowy sen, muszę się bardziej postarać żeby spać dłużej 🙂
drobina
8 lat temu
Postępuję zupełnie podobnie jak Xtina120 i też jestem zła na siebie , że nie wysypiam się, obiecuję sobie poprawę i znów jest powtórka z rozrywki(devil) Chociaż ostatnio trochę się poprawiłam – dołożyłam sobie prawie godzinkę snu, ale to i tak trochę mało. Tym bardziej, że nie zawsze udaje mi się tą godzinkę „zorganizować” 😛
xtina120
8 lat temu
Ja staję się nocnym markiem, a to bardzo złe. Po prostu ciągle mam coś do zrobienia, szczególnie przy komputerze;( To jest na prawdę niezłe uzależnienie….. staram się nie przesadzać, ale różnie z tym bywa. Jestem na siebie zła (devil) bo się nie wysypiam, ale i tak ciągle robię to samo. o_O
Tess
8 lat temu
Sen jest ważny i trzeba starać się wysypiać. Ale nie jest to łatwe gdy się ma dużo obowiązków i stresowe życie. Kiedyś nie mogłam spać, pół nocy martwiłam się a teraz gdy już nie muszę za niczym biegać to śpię bardzo dobrze 🙂 W tych czasach nie jest łatwo o spokój.
Zyśka
8 lat temu
Podzielam opinię, że lepiej się wyspać i uporządkować w głowie pewne wiadomości, niż pracować/uczyć się do białego rana. Taka praca/nauka nie jest wydajna.