Dzieje się Wydarzenia

Obrady Kapituły jubileuszowej V edycji Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki

obrady-kapituly-jubileuszowej-v-edycji-konkursu-wyroznienie-bialej-wstazki

2 grudnia br. obradowała Kapituła V edycji Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostali laureaci w ośmiu kategoriach. Oficjalne wyniki poznamy już 8 grudnia podczas uroczystej Gali organizowanej w Teatrze Kamienica. Organizatorem jest Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

Już po raz piąty w historii Wyróżnienia Białej Wstążki obradowała Kapituła Konkursu. W jej skład wchodzą: Jolanta Kwaśniewska (FPBB), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Krystyna Kofta, Elżbieta Pomaska, Irena Santor, Bożena Toeplitz, Nina Kowalewska-Motlik oraz pomysłodawcy konkursu: Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak. Wszyscy jej członkowie to osoby czynnie zaangażowane w działalność promującą sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet. W jubileuszowej V edycji Kapituła zdecyduje o przyznaniu nagród w ośmiu kategoriach Panom, którzy są zaangażowani w niesienie pomocy ofiarom przemocy oraz przeciwstawiają się stosowaniu jej wobec kobiet.

Kategorie Konkursu Wyróżnienie Białej Wstążki:
1. wymiar sprawiedliwości,
2 organy ścigania,
3. instytucje i organizacje pomocowe,
4. osoby publiczne,
5. instytucja publiczna,
6. pracodawca-sponsor,
7. osoba prywatna,
8. media.

Wyniki obrad zostaną ogłoszone 8 grudnia 2014 r. o godz. 12:00 w trakcie uroczystej Gali organizowanej w Teatrze Kamienica (Warszawa, Al. Solidarności 93).

Celem Konkursu jest nagradzanie oraz promowanie wzorowych i bezkompromisowych działań mężczyzn wobec tych, którzy stosują przemoc. Laureatem Wyróżnienia Białej Wstążki może zostać osoba, która nie tyle zachowuje się jak rycerz broniący swojej damy, ale jest rzeczywistym partnerem kobiet i konsekwentnie przeciwstawia się stosowaniu wobec nich przemocy.

Pomysł Wyróżnienia nawiązuje do Kampanii Białej Wstążki, zainicjowanej w 1991 roku, w drugą rocznicę masakry w Montrealu, przez grupę ponad 100 tys. kanadyjskich mężczyzn, którzy wystąpili otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet i przypięli sobie symboliczny znak czystości – białą wstążkę, podkreślając w ten sposób swoją postawę życiową: „nie przykładam ręki do krzywdzenia kobiet i dziewczynek”. Szlachetny gest, który odbił się szerokim echem w świecie, również w Polsce znalazł wielu naśladowców. Z inicjatywą zorganizowania polskiego Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki” wyszli dwaj funkcjonariusze Policji – Kazimierz Walijewski oraz Tomasz Pietrzak.
Srebrne wstążeczki, którymi są honorowani Laureaci Konkursu, funduje firma W.KRUK.

Organizatorzy: Centrum Praw Kobiet i Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”

Działania związane z Konkursem realizowane przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” prowadzone są w ramach projektu „STOP przemocy wobec Kobiet, STOP przemocy wobec Osób Starszych”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”

Komentarze (3)

drobina

8 lat temu

Zaangażowanie w niesienie pomocy ofiarom przemocy zatacza coraz szersze kręgi. Dzięki temu, osoby które doświadczyły przemocy – czasami przez wiele lat – wreszcie pokonują strach, przerywają milczenie i pozwalają sobie pomóc.

Zostaw komentarz