skonczyles-40-lat-czas-o-siebie-zadbac

Wraz z upływem lat nasz organizm eksploatuje się. Jedni cieszą się pełnym zdrowiem, aż do końca swych dni a inni, wraz z wiekiem cierpią na różne dolegliwości. Jak wiadomo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego każdy mężczyzna powinien przyswoić, ostatnio bardzo popularne słowo – profilaktyka.

Im szybciej wykryjemy, że coś jest nie tak tym lepiej dla nas. Na szczęście jest szereg badań, które pozwalają nam kontrolować stan naszego organizmu.

Zbadaj poziom cholesterolu.
Wiadomo, że każdy mężczyzna lubi dobrze zjeść. Co bardzo często oznacza tłusto. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może powodować miażdżyce, chorobę wieńcową, zawał serca a nawet udar mózgu. Poza tym cholesterol jest głównym składnikiem kamieni żółciowych. Warto zadbać o obniżenie poziomu cholesterolu.

Jeśli palisz, zrób prześwietlenie płuc.
Płuca osoby palącej są szczególnie narażone na nowotwory. Aby temu zapobiec należy badać płuca systematycznie, jest to jedyna metoda, aby w porę zareagować. Chociaż krążą słuchy, że najlepiej rzucić palenie!

Nie zapomnij sprawdzić swojego ciśnienia.
Komu w dzisiejszych czasach nie skacze ciśnienie? Podobno to choroba cywilizacyjna. Nie ma ustalonej częstotliwości badań ciśnienia, jedno jest faktem, na pewno trzeba to robić. Nadciśnienie może być powodem wielu schorzeń. Podobnie jak w przypadku cholesterolu będą to: miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca a nawet udar mózgu.

Zadbaj o swoje oczy.
Wraz z wiekiem nasze oczy są coraz mniej sprawne. Dodatkowo sami je katujemy. Czytaniem w nocy książek, świecąc sobie jedynie nocną lampką. Długie godziny spędzone przed komputerem lub telewizorem również nie wpływają pozytywnie. Dlatego warto zbadać wzrok – często je badać. A po wizycie u okulisty nie wstydźmy się zakupić przepisanych okularów, Panowie mężczyzna w okularach wygląda inteligentnie.

W celu wykrycia nowotworów jelita grubego, badaj krew w kale.
To już brzmi bardzo nieprzyjemnie. Nie mniej jednak warto się zbadać, bo nowotwór jelita grubego brzmi jeszcze gorzej, niż samo badanie. Dlatego zachęcam panów po 40 do przeprowadzenia tych badań.

Po 50-tce zbadaj prostatę.
Każdy mężczyzna słyszał o prostacie. Telewizja zalewa nas reklamami o tym, nawet w porze obiadowej. Nie mniej jednak warto ją zbadać. Tym bardziej, że problem z prostą jest bardzo częsty i niestety coraz bardziej powszechny.

Jak skończysz 65 lat sprawdź swoje kości.
Nasze kości starzeją się wraz z nami. Tracąc swoją siłę. Mężczyźni w tym wieku są szczególnie narażeni na osteoporozę. Schorzenie jest na tyle nieprzyjemne, że powoduje takie straty w strukturze kości, że łamią się one niczym zapałki. Trzeba zaznaczyć, że wraz z wiekiem nasze zdolności regeneracyjne maleją, co tyczy się również kości.

Na koniec nie zapomnij o cukrze.
Wysoki poziom cukru i objawy, które występują podczas cukrzycy są często mylone z innymi dolegliwościami. Co powoduje, że często trafiamy do innych specjalistów niż trzeba. Dlatego tak istotne jest badanie poziomu glukozy. W skrócie cukrzyca polega na zaburzeniu przemiany materii, przez to nasza energia nie jest odpowiednio pożytkowana.

Reasumując. Profilaktyka jest bardzo ważna. Kontrolowanie stanu naszego organizmu pozwala nam w porę wykryć groźne choroby. Dzięki niej dłużej możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Koszt jaki poniesiemy za tę parę badań jest nie współmierny do korzyści, jakie możemy osiągnąć wykrywając odpowiednio wcześnie schorzenia. Oprócz tych paru badań, możemy jeszcze przeprowadzać szereg dodatkowych, aby być zupełnie pewnym naszego stanu zdrowia. Warto cieszyć się jak najdłużej zdrowiem.

B.M